Kadrs no filmas.
 
Aktualitātes
07.12.2023

Latvijas kopražojuma animācijas filma sacenšas par Eiropas Kinoakadēmijas balvu

Komentē
0

Berlīnē 9. decembrī notiks Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšana 2023. gada labākajām filmām un kinoprofesionāļiem. Šogad Latvijas kopprodukcijas animācijas filma "Meitene dzinējsuns" nominēta starp piecām gada labākajām Eiropas animācijas filmām. Latvijas kinoprofesionāļi ir iesaistīti arī citās Eiropas Kinoakadēmijas balvas norisēs.

Eiropas Kinoakadēmijas (EFA) balvu pasniegšana ar vadmotīvu "svinēt Eiropas kino izcilību un dažādību" notiek jau 36. reizi, un arī šogad Latvijas vārds parādās dažādos balvas kontekstos. Latvija ir viena no septiņām kopražojuma dalībvalstīm pilnmetrāžas animācijas filmai "Meitene dzinējsuns" ("A Greyhound of a Girl") (režisors Endzo d'Alo (Enco d’Alo)), kas nominēta starp piecām gada labākajām Eiropas animācijas filmām. Latvijas puses producents šajā projektā ir Vilnis Kalnaellis, filmas veidošanā piedalījās filmu studija "Rija" – fonu māksliniece Laima Puntule, mākslinieki Sanda Biteniece, Laura Blūma un Ilze Zalāne, animatori Taiga Zīle, Jolanta Bīgele un Aleksandrs Šehovcovs; ražošanu atbalstījis Nacionālais Kino centrs. Filmas galvenā varone ir 11 gadus vecā Mērija, kurai ir īpašas attiecības ar vecmāmiņu – abām patīk gatavot ēdienu, un Mērija sapņo kļūt par šefpavāri. Taču kādu dienu mistisks tēls aizved Mēriju, viņas mammu, vecmāmiņu un vecvecmāmiņu ceļojumā ģimenes vēsturē, un tas ļauj dzimtas sievietēm citai citu patiesi iepazīt. Latvijas skatītājiem filma tiks piedāvāta 2024. gada pavasarī.

Eiropas Kinoakadēmijas balva šogad tiek pasniegta 24 kategorijās; astoņu profesionālo kategoriju laureāti (labākais operatora un mākslinieka darbs, labākie kostīmi un grims u. c.) jau ir izziņoti pēc speciālas žūrijas izvērtējuma, bet nobeiguma ceremonijā balvas saņems labākā Eiropas spēlfilma, labākā dokumentālā filma, labākā pilnmetrāžas animācijas filma, labākā īsfilma un "Eiropas atklājums" (FIPRESCI balva), tiks nosaukts arī Eiropas labākais režisors un scenārists, labākā aktrise un labākais aktieris. Par to balso visi Eiropas Kinoakadēmijas biedri (kopā vairāk nekā 4000 biedru; Latviju šobrīd Akadēmijā pārstāv 25 kinoprofesionāļi). 

Pirms nobeiguma ceremonijas tiek publiski izziņoti arī goda balvu saņēmēji, un šogad jau zināms, ka "Eurimages" Starptautisko kopražojumu balvu saņems Lietuvas producente Uļjana Kima, kuru ar Latviju saista visciešākā sadarbība – vairākas no viņas producētajām un Eiropā ievērotajām filmām tapušas sadarbībā ar Latvijas producentiem, īpaši ar "Studiju Lokomotīve" (Igna Jonīna "Spēlmanis" ("Lošéjas), 2013), Toma Vengra "Dzimtene" (Gimtiné), 2019) un citas, arī nupat Tallinā apbalvotā Toma Vengra filma "Pieci ar pusi mīlas stāsti kādā dzīvoklī", kas Latvijā būs skatāma nākamā gada sākumā).

Latvijas kinoprofesionāļi ir iesaistīti arī citās Eiropas Kinoakadēmijas balvas norisēs – Latvijas Animācijas asociācijas prezidente Anna Zača ir viena no četriem Eiropas profesionāļiem, kas atlasījuši nominantus pilnmetrāžas animācijas kategorijā, bet Eiropas kino augstskolu balvas (EUFA) žūrijā Latviju pārstāv LKA Nacionālās Filmu skolas studente Liene Helēna Nugumanova.

Tikmēr Eiropas fonda "Radošā Eiropa MEDIA" Latvijas birojs apkopojis statistiku – starp šogad Eiropas Kinoakadēmijas balvām nominētajām filmām 16 ir atbalstītas dažādos "Re Media" konkursos, kopā iegūstot 26 nominācijas. Šajā skaitā ir arī abas nominētās filmas no Baltijas reģiona – animācijas filma "Meitene dzinējsuns" saņēmusi projekta attīstīšanas atbalstu, bet Igaunijas dokumentālā filma "Melnās pirts māsība" ("Smoke Sauna Sisterhood"), kas nominēta starp piecām labākajām dokumentālajām filmām, saņēmusi "Re Media" izplatīšanas atbalstu. 

Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas norises vieta ir "Arena Berlin", ar šo apbalvošanas ceremoniju beidzas EFA izsludinātais Eiropas kino mēnesis, kura laikā, pateicoties sadarbības tīklam "Europa Cinemas", kinoteātri vairāk nekā 70 Eiropas pilsētās pievērsa īpašu uzmanību Eiropas filmām. 

Ceremonijas tiešraide būs pieejama arī straumēšanā  dažādās platformās (gan EFA, gan, piemēram, kinoteātra "Splendid Palace" mājaslapā), ļaujot novērtēt arī Latvijas profesionāļu dalību Eiropas kino procesos.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!