Kadrs no filmas "Jelgava '94"
 
Aktualitātes
24.04.2020

Latvijas filmu maratons šogad notiks visā pasaulē

Komentē
1
Saglabā

Ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ Nacionālais kino centrs tradicionālo 4. maija Latvijas filmu maratonu šogad rīko interneta vidē – portālā "Filmas.lv" –, tomēr saglabājot "kinoteātra modeli" – deviņi kinoseansi konkrētos laikos, arī pirmizrādes un pat grāmatas atvēršana. Šogad maratona programma būs pieejama visur pasaulē, ne tikai Latvijā.

Nacionālais kino centrs kopš 2005. gada organizē 4. maija Latvijas filmu maratonu – bezmaksas seansus, kuros demonstrē jaunākās un labākās Latvijas filmas. Maratona programma sakārtota secīgos seansos, katra filma būs pieejama skatīšanai konkrētā seansa laikā (tāpat tas notiks arī citur pasaulē, atbilstoši katras valsts laika joslām). Maratons sāksies pulksten 11:00 ar animāciju bērniem – divas jaunas filmas no studijas "Animācijas Brigāde" (režisores Daces Rīdūzes pirmizrāde "Zirņa bērni" un režisora Jāņa Cimmermaņa "Londonas brīvdienas") un seansa turpinājumā – studijas "Atom Art" piedāvājums, režisora Edmunda Jansona sērijas par bērnu iemīļotajiem "Lupatiņiem" un filma "Bize un Neguļa" (2017).

Sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu svētku programmā iekļautas divu restaurētu klasikas filmu interneta pirmizrādes – režisora Rolanda Kalniņa spēlfilma "Akmeņainais ceļš" (1983), kurā galveno lomu spēlē Andrejs Žagars, un režisora Arvīda Krieva spēlfilma "Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili" (1987), kur kā kinoaktieris debitēja Alvis Hermanis.

Latvijas vēsturei pieskaras arī "Arhīva seanss. Neatkarības deklarācijai – 30", kur trīs filmās redzēsim, kāda Latvija bija 1990. gadā un pat tieši Neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienās – programmā režisoru Aivara Freimaņa, Andreja Apsīša un Jura Podnieka filmas. Par 20. gadsimta Latviju stāstīs arī divi "Nesenās vēstures" seansi – dokumentālā filma "Spiegs, kurš mans tēvs" (2019, Gints Grūbe un Jāks Kilmi) un spēlfilma "Jelgava '94" (2019, režisors Jānis Ābele). Savukārt vēla vakara un nakts cēlienā ieplānota Jura Poškus spēlfilma "Kolka Cool" (2011) un Signes Baumanes erotiskā animācija seansā pēc pusnakts.

Tiešsaistes Filmu maratona ietvaros pulksten 19:00 notiks arī "Vakara pirmizrādes seanss", kurā šoreiz būs skatāma Aijas Bley dokumentālā filma "Mēs gribējām izmainīt pasauli. Inokentijs Mārpls". Tā būs Latvijā pirmā filma, kas pirmizrādi un izplatīšanu piedzīvos tikai internetā (no 5. maija filma būs pieejama "Vimeo", no 8. maija – platformā "Shortcut"). Filmu maratona ietvaros notiks arī grāmatas atvēršanas svētki, kuros skatītāji tiks iepazīstināti ar kinozinātnieces Ingas Pērkones jaunāko pētījumu "Ekrāna skatuve. Par aktiermākslu Latvijas filmās" (apgāds "Neputns").

Detalizēta pasākuma programma būs pieejama nākamnedēļ portālā "Filmas.lv" un Nacionālā kino centra mājaslapā; pasaulē skatāmo seansu plāns mazliet atšķirsies no Latvijā redzamā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!