Aktualitātes
02.09.2022

Latvija "Oskaram" izvirza Viestura Kairiša filmu "Janvāris"

Komentē
1

Ekspertu komisija lēmusi, ka Latvijas pieteikums ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars" kategorijā "Starptautiskās filmas balva" būs Viestura Kairiša spēlfilma "Janvāris", kas nacionālo pirmizrādi piedzīvos šāgada novembrī, bet pasaules pirmizrādi jūnijā nosvinēja ar galveno balvu Traibekas festivālā (Ņujorka, ASV).

Eksperti izvērtēja četras spēlfilmas un vienu pilnmetrāžas animācijas filmu: režisores un mākslinieces Signes Baumanes animācijas mūziklu "Mans laulību projekts", kas risina mūžīgus jautājumus par sievietes personisko likteni un laimi; režisores Lindas Oltes debijas spēlfilmu "Māsas", kas runā par universālu ģimeniskās piederības tēmu;  Matīsa Kažas jauniešu drāmu "Neona pavasaris", ko eksperti novērtēja kā svaigu un laikmetīgu darbu jaunai auditorijai, kā arī režisores Ināras Kolmanes spēlfilmu "Mātes piens" – Noras Ikstenas ļoti populārā romāna ekranizācija.

Ekspertu komisija vienojās kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai par labāko ārzemju filmu izvirzīt režisora Viestura Kairiša spēlfilmu "Janvāris" (studija "Mistrus Media", producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe, galvenajā lomā Kārlis Arnolds Avots) – daļēji autobiogrāfisku stāstu par jauna cilvēka pārdzīvojumiem 1991. gada barikāžu laikā. "Kinematogrāfiska un suģestējoša filmu, kas sapludina vienā mākslas darbā personiskas un vēsturiskas tēmas, bet vissvarīgākais – atgādina visai pasaulei, ka nesenās vēstures apdraudējumi nekur nav zuduši arī šodien. Turklāt Viestura Kairiša jaunākā filma jau piedzīvojusi panākumus ārvalstīs, tātad ir starptautiski konvertējama un saprotama arī ārpus lokālās auditorijas – šāgada jūnijā filma "Janvāris" tūlīt pēc pasaules pirmizrādes ieguva galveno balvu starptautiskā konkursa skatē Traibekas filmu festivālā (ASV, Ņujorkā)," teikts paziņojā presei.

Latvijas filmu studiju iesniegtos pieteikumus izvērtēja Nacionālā Kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija, kurā šogad strādāja Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, pagājušajā gadā izvirzītās filmas "Bedre" režisore Dace Pūce, producente un VKKF Filmu nozares ekspertu komisijas priekšsēdētāja Alise Ģelze, animācijas režisors un NKC spēlfilmu projektu eksperts Edmunds Jansons, kinokritiķe un žurnāliste Kristīne Simsone, Kultūras ministrijas valsts sekretāre, Filmu padomes locekle Dace Vilsone un NKC vadītāja, kinokritiķe un teorētiķe Dita Rietuma.

Šogad ASV Kinoakadēmijas "Oskara" balvas procesi atgriezušies normālajā ritmā, kāds tas bija pirms pandēmijas, – valstīm savi nacionālie pieteikumi jāiesniedz līdz 3. oktobrim, paplašināts pretendentu saraksts tiks paziņots 21. decembrī, galīgais nomināciju saraksts – 24. janvārī. "Oskara" balvu pasniegšanas ceremonija – 2023. gada 12. martā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!