Publicitātes attēls.
 
Aktualitātes
28.11.2023

"Latgales prozas lasījumu" pasākumi notiks Rēzeknē un Rīgā

Komentē
0

Literatūras festivāla "Prozas lasījumi" laikā 4. decembrī Rīgā un 7. decembrī Rēzeknē uz pasākumiem – lekciju, diskusiju un literatūras konkursa noslēgumu – aicina konkurss "Latgales prozas lasījumi 2023". Šīgada konkursā piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 21 rakstītājs, no kuriem kā finālisti izvirzīti septiņi labākie dalībnieki. Konkursa noslēguma pasākumā "Proza un karbonādes", kas paredzēts 7. decembrī Rēzeknē, tiks noskaidrots šī gada "Latgales prozas lasījumu" uzvarētājs.

Lai veicinātu literāros procesus Latgalē un latgaliski rakstīto tekstu radīšanu Latvijā, jau ceturto reizi latgaliešu kultūras kustība "Volūda" izsludināja konkursu "Latgales prozas lasījumi". Konkursā bija aicināti piedalīties visa vecuma Latgales kultūrtelpai piederīgi autori, kuri raksta prozu. "Latgales prozas lasījumos 2023", kuru devīze bija "Es rakstīšu, bet vai tu lasīsi?" ("Es raksteišu, bet voi tu skaiteisi?"), tika saņemts 21 dažādu autoru darbs gan latviešu literārajā, gan latgaliešu rakstu valodā. Iesūtītos darbus vērtēja žūrija, kurā bija literatūrzinātniece Ilga Šuplinska, rakstniece un redaktore Jana Egle, literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs, konkursa "Latgales prozas lasījumi" triju iepriekšējo gadu uzvarētāja Annele Slišāne, kā arī grāmatu blogere Inga Gedžūne. Konkursā par labākajiem tika atzīti gan jau labi zināmu, gan mazāk pazīstamu autoru – Alda Bukša, Ilzes Spergas, Vitas Briškas, Dāvida Rubena, Ilzes Aizsilas, Sarmītes Trūpas un Egitas Kancānes – prozas darbi. Konkursa uzvarētājs tiks paziņots 7. decembrī konkursa noslēguma pasākumā Rēzeknē. 

Šogad konkurss "Latgales prozas lasījumi" paplašinās un aicina uz vairākiem pasākumiem. Pirmdien, 4. decembrī, plkst. 18.00 kultūrvietā "Valodu māja" Rīgā (Avotu ielā 33) būs literatūrzinātnieka Valentīna Lukaševiča lekcija par latgaliešu literatūras vēsturi un tai veltītās literātu stāstu sadaļas portālā "Lakuga.lv" prezentācija, bet uzreiz pēc tam, plkst. 19.00, turpat notiks saruna-diskusija par rakstīšanu latgaliski un tulkojumiem "Es rakstu, bet vai tu lasīsi?". Diskusijā piedalīsies literāti Ilze Sperga, Aldis Bukšs, Valentīns Lukaševičs, literatūrzinātnieks Jānis Vādons un valodnieks, "Valodu mājas" vadītājs Snorre Karkonens Svensons. Sarunu-diskusiju vadīs latgaliešu kultūras ziņu portāla "Lakuga.lv" redaktore Laura Melne. Dienu pirms tam, 3. decembrī, plkst. 17.00 festivāla "Prozas lasījumi 2023" atklāšanā Rīgā, bārā "1983" (Vagonu ielā 21), piedalīsies iepriekšējo gadu konkursa "Latgales prozas lasījumi" uzvarētāja Annele Slišāne. 

Savukārt ceturtdien, 7. decembrī, plkst. 19.00 Rēzeknē, "IGGI bārs & karbonādes" (Atbrīvošanas alejā 95C) būs "Latgales prozas lasījumu 2023" noslēguma pasākums "Proza un karbonādes", uz kuru klātienē vai tiešraidē aicināts katrs gribētājs. Notikumā piedalīsies prozas rakstītāji: Vita Briška, Dāvids Rubens, Ilze Sperga, Sarmīte Trūpa un Ilze Aizsila, muzicēs grupa "Gandreiž 10nīkā", bet pasākumu vadīs Kārlis Taranda. Konkursa noslēgumu tiešraidē varēs skaitīties latgaliešu kultūras ziņu portālā "Lakuga.lv", kā arī latgaliešu kultūras kustības "Volūda" un festivāla "Prozas lasījumi" lapās feisbukā. Labākos konkursa darbus pēc tam varēs izlasīt portālā "Lakuga.lv", bet konkursa uzvarētājs svētdien, 10. decembrī, plkst. 17.00 piedalīsies literatūras festivāla "Prozas lasījumi" noslēguma pasākumā Rīgā, kultūras centrā "M/Darbnīca" (A. Briāna ielā 9).

Konkursa žūrijas pārstāve literatūrzinātniece Ilga Šuplinska, komentējot iesniegtos darbus, saka: "Šogad ir labāki un valodas ziņā izkoptāki darbi. Var teikt, ka tikai kopējais tēls, kompozīcija, sižeta oriģinalitāte vai pārdzīvojums ļāva izšķirties, kam dot nedaudz augstāku vērtējumu. Patīk, ka darbos ir mūsdienīgs skatījums, ka latgaliešu valoda nav tikai skatījums uz babu un dzedu vai savu bērnību, ka tajā dzīvo, tādēļ tā ir sociālo tīklu un ikdienas valoda. Šoreiz vairāk darbu ar humorīgu, vieglu vai smagāku, pašironiskāku pasmiešanos par sevi, sevis atrašanu vai pazaudēšanu." Literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs, vērtējot konkursu un tā darbus, atzīst: "Negaidīti daudz darbu, negaidīti laikmetīgi. Vairums tekstu tādā emocionālā vai asociatīvā plūdumā, bet ir arī tādi, kur dominē dialogi, kur parādās sižets. Pārsteidzoši daudz kartupeļu talku, arī datoru un moderno komunikāciju. Tematiski, valodiski, stilistiski ļoti plašs diapazons, kas priecē. Iesniegto tekstu potenciāls rada cerību, ka latgaliešu literatūra nav nomirusi."

Festivāls "Prozas lasījumi" notiek kopš 1995. gada, to organizē Latvijas Rakstnieku savienība. Laika gaitā "Prozas lasījumi" no neliela pasākuma izauguši par vairāku dienu prozas festivālu, kura programmā ar savu jaunāko darbu vai to fragmentu lasījumiem piedalās dažādu paaudžu Latvijas un citu valstu rakstnieki. Ceturto reizi sadarbībā ar festivālu tajā būs pasākumi arī ar Latgales kultūrtelpas autoriem. 

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!