Mazāk indes, vairāk mīlestības. Ziedo Satori un vairo izpratni vienam par otru!

 
Aktualitātes
12.05.2021

Koncertzāles potenciālo novietņu sarakstā iekļauj arī Kongresu namu

Komentē
0
Saglabā

Sekojot Rīgas domes aicinājumam, Latvijas Arhitektu savienība (LAS) lēmusi iekļaut Rīgas Kongresu namu Nacionālās akustiskās koncertzāles potenciālo novietņu atlases sarakstā, informēja Arhitektu savienība. Līdz ar to šobrīd sarakstā ir 12 vietas.

LAS Nacionālās akustiskās koncertzāles novietņu atlases komisija pirms lēmuma pieņemšanas aicināja Rīgas domi skaidrot Kongresu nama statusu un līdz šim publiski zināmos pārbūves plānus, saņemot atbildi, ka Rīgas dome ir gatava veikt sarunas ar Kultūras ministriju, lai vienotos par sadarbības modeli, ja Rīgas Kongresu nama teritorija tiktu izvēlēta kā koncertzālei piemērotākā novietne. Vēstulē LAS tika informēta, ka būvniecības iepirkuma process ir apturēts uz trīs mēnešiem, gaidot, kāds lēmums tiks pieņemts par Kongresu namu kā potenciālo Koncertzāles vietu.

LAS Nacionālās akustiskās koncertzāles novietņu atlases komisijas ieskatā Rīgas Kongresu nama un tam piegulošās teritorijas ar pazemes autostāvvietu novietne pēc vairākiem kritērijiem (atrašanās vieta Rīgas vēsturiskajā centrā, pieejamība un sabiedriskā transporta tuvums, kultūras infrastruktūras konteksts, klātesošais Kronvalda parks un publiskās ārtelpas kvalitāte kopumā) ir vērtējama pozitīvi, norāda komisija. Tomēr komisija neatkāpjas no sava sākotnējā vērtējuma, ka Kongresu nama zemesgabala (ar pazemes autostāvietu) kopplatība (1,6 ha) neatbilst iepriekš uzstādītajam kritērijam par 2 ha kā minimālo platību. Piedāvātajā novietnē atrodas funkcionējoša apbūve, un tā ir pašvaldībai piederīgās juridiskās personas pamatkapitālā. Līdz ar to Komisija uzskata, ka Koncertzāles īstenošana piedāvātajā novietnē saistīta ar virkni kompromisiem. Komisija vērš uzmanību, ka visoptimālākais risinājums būtu jauna apjoma būvniecība, lai pilnvērtīgi atrisinātu visas nepieciešamās koncertzāles funkcijas un akustisko kvalitāti, kā arī veidotu kultūrtelpai atbilstošu koncertzāles koptēlu.

"Komisija ir ņēmusi vērā Rīgas domes nepastarpinātu ieinteresētību iesaistīties Nacionālās koncertzāles veidošanas procesā, kā arī vēstulēs sniegto informāciju, ka, ja Rīgas Kongresu nams tiks apstiprināts kā vieta, kur attīstīt koncertzāli, tas tiks nodots Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un pārējo Kultūras ministrijas nominēto rezidējošo mākslinieku kolektīvu rīcībā, attiecīgi nododot šīm organizācijām tiesības pilnībā lemt par ēkas pārvaldību un koncertdzīves organizāciju. Būtisks fakts ir arī tas, ka Rīgas dome šobrīd ir apturējusi projektu un būvniecības iepirkuma procesu uz trīs mēnešiem, līdz lēmumam par Kongresu namu kā potenciālo Koncertzāles vietu," stāsta LAS prezidents Juris Poga.

"Kultūras ministrija augstu novērtē Latvijas Arhitektu savienības līdz šim paveikto, atsaucoties manam aicinājumam nākt klajā ar arhitektu kopienu vienojošo nostāju nacionālās akustiskās koncertzāles novietnes Rīgā jautājumā. Kultūras ministrija pieņem zināšanai Rīgas domes vēršanos LAS un pausto pozīciju, gatavību deleģēt Rīgas pilsētas pārstāvi dalībai fokusgrupas diskusijā, kas notiek koncertzāles novietņu izpētes ietvaros, kā arī esam aicinājuši turpināt LAS aizsākto procesu pēc līdzšinējiem sadarbības principiem, veicot neatkarīgu novietņu vērtēšanas procesu, balstoties uz pašu izvirzītajiem kritērijiem. Tiekoties ar Rīgas domes priekšsēdētāju, bijām vienisprātis, ka ir nepieciešama laba sadarbība starp KM un Rīgas domi galvaspilsētā esošo un topošo nacioinālas nozīmes kultūras būvju kontekstā," norāda Kultūras ministrs Nauris Puntulis.

"Rīgas domes vadība vēlas un tai ir iespējas aktīvi iesaistīties akustiskās koncertzāles izveides procesā – šis ir svarīgs projekts arī Latvijas galvaspilsētas pašvaldībai. Rīgas dome bija piedāvājusi Latvijas Arhitektu savienībai vēlreiz izvērtēt Rīgas Kongresu nama piemērotību Nacionālās koncertzāles izvietošanai, tāpēc esmu gandarīts par LAS pozitīvo lēmumu. Ja Kongresu namu apstiprinās kā vietu, kur attīstīt Nacionālo koncertzāli, tad Rīgas dome un Kultūras ministrija vienosies par atbilstošāko sadarbības modeli," uzsver Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

LAS, atsaucoties kultūras ministra Naura Puntuļa aicinājumam, ir piedāvājusi plānu nacionālās koncertzāles novietnes atrašanās vietas izvēlei, kā arī veikusi Nacionālās akustiskās koncertzāles potenciālo novietņu analīzes pirmo posmu, atlasot 11 novietnes tālākai padziļinātai analīzei. No 36 novietnēm, kuras tikai identificētas pēc LAS aicinājuma visiem interesentiem iesūtīt ierosmes koncertzāles potenciālajai lokācijai, tālākajai analīzei LAS izveidotā komisija virzīja – AB dambi, Andrejostas ielu 17 Andrejsalā, Elizabetes ielu 2 un Kronvalda bulvāri 6, Ķīpsalas pludmali, parka teritoriju starp Raņķa dambi, Slokas ielu un Aleksandra Grīna bulvāri, rūpniecības preču tirgus teritoriju starp Gaiziņa ielu, Prāgas ielu un Turgeņeva ielu, teritoriju pie Spīķeriem un Kārļa baseina, teritoriju Salu tilta ZA galā, novietnes Torņakalnā, Skanstē un Zaķusalā. Šobrīd noris novietņu salīdzinošā analīze, ko veic "MASH Studio" (Lietuva). Paralēli tam pētījumā tiks integrēti secinājumi no īpaši izveidotas sabiedrības un dažādu profesionālo jomu pārstāvju fokusgrupas tematiskajām diskusijām, ko organizē un moderē "Grupa 93" (Latvija).

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!

Ziedo "Satori" darbībai!