Publicitātes attēls: A. Muraško.
 
Aktualitātes
06.12.2023

Klajā nāks Latvijas vizuālās mākslas procesiem veltītā gadagrāmata "WunderKombināts"

Komentē
0

"ISSP Galerijā" 15. decembrī plkst. 18.00 notiks rakstu krājuma "WunderKombināts" otrā izdevuma "WunderKombināts II. Latvijas mākslas gadagrāmata 2023" atklāšana, aicinot pirmssvētku noskaņā klātienē iepazīties ar izdevumu, sastapt tā veidotājus un daļu autoru.

"WunderKombināts II" turpina ceļu uz savu pagājušajā gadā aizsākto mērķi – kļūt par neakadēmisku, kritiski analītiskai un starpdisciplinārai domapmaiņai veltītu platformu, kas Latvijas vizuālās mākslas norises un problēmjautājumus skata saiknē ar citiem laikmetīgās kultūras un sociālpolitiskiem notikumiem. Gadagrāmatas uzdevums arvien ir rosināt vietējo mākslas pētniecību un regulāru ideju, teoriju un redzējumu apmaiņu, kā arī veikt sava laika aktuālo procesu dokumentēšanu.

Izdevuma tapšanas laiku, 2023. gadu, iezīmējusi sašķeltība un fragmentārisms. Apzinoties, cik pasaules kārtība kļuvusi trausla, šķiet, ka pēdējo divu gadu laikā sabiedrība sākusi pieņemt ārkārtas režīma iekšējo stāvokli kā jauno normu. Lai nezaudētu fokusu uz Krievijas karu Ukrainā, šoreiz izdevumā iekļauti divu ukraiņu pētnieču – Svitlanas Biedarjevas un Katerinas Botanovas – raksti, tostarp par Rietumu uzurpēto perspektīvu šī kara interpretācijās. Izdevumā ietvertie Latvijas autori pievērsušies mākslas iekšējās organizācijas un infrastruktūras problēmām, laikmetīgās mākslas un citu disciplīnu krustpunktiem, tāpat saglabāta iecere fokusēties uz kāda autora daiļradi vai konkrētu darbu, analizējot to aktuālo teoriju diskursā. Uz sašķeltības un pretrunu līdzāspastāvēšanu norāda arī izdevuma vizuālās esejas veidotāja, latviešu digitālā māksliniece Santa France, kuras darbā pretstatīta maģiskā un katastrofālā domāšana, apspēlējot cilvēka tieksmi pēc kontroles pār savu likteni. 

Gadagrāmatā publicēti Svitlanas Biedarjevas, Katerinas Botanovas, Liānas Ivetes Žildes, Žanetes Liekītes, Ilianas Veinbergas, Rasas Jansones un Stellas Pelšes raksti, kā arī Santas Frances vizuālā eseja. Izdevumu "WunderKombināts II. Latvijas mākslas gadagrāmata 2023" izdod biedrība "Wunder Kombinat", redaktores – Laura Brokāne un Elīna Ķempele. Izdevuma veidošanā piedalījušās arī pirmā izdevuma redaktores Santa Hirša un Šelda Puķīte. Gadagrāmatas dizainu veidojis Aleksejs Muraško, izdevums iespiests "Jelgavas tipogrāfijā".

Gadagrāmata tirdzniecībā būs pieejama pēc 15. decembra. Pirmoreiz to varēs iegādāties atklāšanas pasākumā.

Izdevumu ievadījusi publisko pasākumu programma – Santas Frances personālizstāde "Esmu redzams šajā attēlā, un man tas nepatīk", kura "ISSP Galerijā" skatāma līdz 2024. gada 7. martam, starptautiska paneļdiskusija "East Not Least", beļģu kuratores, neatkarīgās izdevējas un pasniedzējas Anas Paenhuisenas lekcija un radošā darbnīca, kā arī audio un video sarunas ar izdevuma autoriem, kas tapušas sadarbībā ar žurnālu "Punctum". 

Projektu organizē kultūras organizācija "Wunder Kombinat" (WK), kurā apvienojušies vairāki Latvijas kuratori, pētnieki un producenti. WK uzmanības centrā ir Latvijas mākslas vide – tās pētniecība, atbalstīšana un popularizēšana vietējā un starptautiskā mērogā, meklējot plašākas kopsakarības Austrumeiropas un Ziemeļvalstu reģiona kontekstā, kā arī izceļot un veicinot sociālkritiskas mākslinieciskās prakses.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!