Kadrs no filmas.
 
Aktualitātes
01.02.2024

Kinoteātros nonāk Lūkasa Natrata komēdija "Pēdējais vakars"

Komentē
0

Uz lielajiem ekrāniem no 9. februāra būs skatāma jaunā vācu režisora Lūkasa Natrata debijas filma "Pēdējais vakars" ("One Last Evening"), viena no 2023. gada Roterdamas starptautiskā kinofestivāla galvenās godalgas pretendentēm. Emocionāli spraigā komēdija, nevairoties no ironijas piepildītiem sociāliem komentāriem un asa humora, uzbur mileniāļu paaudzes aprises un atklāj tās sasniegumus, ambīcijas un raizes "lielajā" pasaulē vienas ballītes ietvarā. 

Pirms pārcelšanās no Hanoveres uz Berlīni Klemenss un Līza, depresijas nomāktais mūziķis un topošā ārsta palīdze, rīko atvadu ballīti. Kad draugu plāni negaidīti mainās un viņu vietā ierodas nelūgti viesi, pāra iecerētais vakars draugu lokā pārtop saspringtā viedokļu un personību sadursmē. Drīz vien krīt maskas un tiek atklātas priviliģēto vakariņu dalībnieku slēptās ilgas, aizvainojumi un izmisums – komfortablais "burbulis", kurā savas dienas vada kā saimnieki, tā viesi, draud sprāgt.

Vakaram ritot, kamerizrādes uzstādījumam līdzīgā, omulīgā dzīvokļa sienas sakļaujas arvien ciešāk ap filmas varoņiem un skatītājiem, iedzīvinot telpā neērtu, teju klaustrofobisku nemieru. Ambiciozo, sāncensību alkstošo un, iespējams, ārēji pārlieku pašpārliecināto Y paaudzes pārstāvju būtību caurvij melanholija, šaubas un greizsirdība. Mijoties ar humoru, absurdās ballītes rāmī tiek iezīmētas sabiedrības kontrastainās šķautnes. Savukārt atvadu vakara emocionālā horegorāfija, kas pārdomāti izkārto tēlus ierobežotajā spēles laikā un telpā, rosina vilkt paralēles ar slavenā dāņu režisora Tomasa Vintenberga agrīnajiem kino darbiem, īpaši kustības "Dogma 95" pirmo filmu "Svinības" ("Festen", 1998).

Aizsācies kā neziņas pilnā laika iedvesmots, mākslinieku rezidencē Bāzelē attīstīts projekts, Natrata debija tapusi radošo komandu izaicinošos apstākļos – nedēļas laikā un viena dzīvokļa ietvaros. Mēģinājumu procesā cieši sadarbojoties ar aktieriem no Hanoveres drāmas teātra trupas un izmantojot dažādas improvizācijas tehnikas, uz ekrāna radītais realitātes tēlojums pārsteidz ar negaidītu vieglumu, humoru un precizitāti. Savukārt operatora Filipa Jestada akurātais kameras darbs ļauj organiski iekļauties ballītes vidē, skatītājam ieņemot reizēm atbalsta pleca, reizēm iebrucēja un nodevēja lomu. Trāpīgi papildinot mileniāļu stāstiem veltīto dramēdiju loku, "Pēdējais vakars" saņēmusi "Pirmais skatiens" godalgu ("First Look Award") Lokarno kinofestivāla projektu attīstības sadaļā, izpelnījusies atzinīgus vārdus no kritiķiem un skatītājiem, kā arī iekļauta vairāku kinofestivālu programmās.

Savu ceļu pie skatītājiem Latvijas kinoteātros "Pēdējais vakars" uzsāks ar "RIGA IFF Kolekcijas" seansu 9. februārī plkst. 19.00 kinoteātrī "Forum Cinemas". Pirms seansa ar filmu iepazīstinās Starptautiskā kino festivāla ("RIGA IFF") kuratore un kino pētniece Dārta Ceriņa.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!