Kadrs no filmas.
 
Aktualitātes
15.02.2024

Kinoteātros nonāk animācijas detektīvstāsts "Nina un eža noslēpums"

Komentē
0

Jaunākie kino skatītāji no 24. februāra ir aicināti doties dārgumu meklēšanas dēkā kopā ar latviešu valodā ierunātās animācijas filmas "Nina un eža noslēpums" ("Nina and the Hedgehog’s Secret") galvenajiem varoņiem. 

Franču animācijas pionieru Žana Lū Felisioli un Anlēna Gaņola detektīvstāsts pirmsskolas un sākumskolas vecuma auditorijai, kas pirmizrādīts animācijas filmu Mekā – Ansī starptautiskajā animācijas filmu festivālā –, atklāj draudzības spēku un maģiju, kas slēpjas pat visierastākajās vietās. 

Ik vakaru mazo Ninu ieaijā miegā viņas tēta pašsacerētās pasakas par ezi, kas vēl cenšas atrast savu vietu plašajā pasaulē. Kad rūpnīcas slēgšana kājām gaisā apgriež Ninas ģimenes ikdienu, meitene apņemas palīdzēt bezdarba nomāktajam tētim un viņa kolēģiem. Padzirdot nostāstu par tēta bijušajā darbavietā paslēptu "nozagto naudu", bezbailīgā Nina kopā ar labāko draugu Mehdi kaldina Robina Huda cienīgu laupīšanas plānu, kura īstenošanai vajag ne tikai drosmi, bet arī iztēli.

Film noir noskaņās ieturētais pieaugšanas stāsts, kritiķuprāt, uzskatāms par animācijas tradīcijas dārgakmeni. Vairoties idealizēt pieaugušos, filmā mazo dēkaiņu skatam sabiedrība atklājas caur tās šaubu, netaisnības un fantāzijas trūkuma prizmu. Katrs ar roku zīmētais piedzīvojuma kadrs aizrauj ar savu emocionālo ietilpību, ko, trāpīgi pasvītrojot Ninas un Mehdi ticību iztēles spēkam, papildina komponista Serža Beseta, režisoru ilggadējā sadarbības partnera, krāšņie skaņdarbi. Nebaidoties pārkāpt tradicionālos kompozīcijas kodus, tēlos un vidē ir iedzīvināts franču animācijas skolai raksturīgais vieglums un bezrūpīgā brīvība, bet par pagājušā gadsimta 30. gadu animācijas vēstures lappusēm un tajās piemirstajiem grafiskajiem tēliem atgādina ezis, galveno varoņu ceļabiedrs.

Sadarbojoties jau teju 30 gadus, lielmeistaru Felisioli un Gaņola kopīgajā kinematogrāfā rodami vairāki kritiķu atzīti un mazo skatītāju iemīļoti īsās un garās metrāžas darbi. Viņu pirmā pilnmetrāžas animācijas filma "Kaķis Parīzē" ("A Cat in Paris", 2010), detektīvstāsts par kāda varonīga kaķa dubultdzīvi Parīzes ielās, 2012. gadā nominēta Amerikas Kinoakadēmijas balvai "Oskars" kā labākā pilnmetrāžas animācijas filma. Radot kino darbus bērniem un jauniešiem, radošais tandēms nevairās no sarežģītām "pieaugušo pasaules" tēmām – tuvinieku aiziešanas, ienākumu avota zaudējuma vai smagām slimībām. Ar pārliecību, ka gados jauna auditorija nevis padara darbu vieglāku, bet gan pieprasa no autoriem lielāku precizitāti un atbildību, Felisioli un Gaņols izmanto animāciju kā iespēju uzsākt plašāku diskusiju, tā audzinot jaunu un apzinīgu kino skatītāju paaudzi.

Latvijā pirmizrādīta oktobrī, festivāla laikā, "Nina un eža noslēpums" nu pievienojusies citām "RIGA IFF Kolekcijas" filmām. "RIGA IFF Kolekcija" ir īpaša kino darbu izlase, kurā apkopotas mākslinieciski augstvērtīgas Eiropas un pasaules filmas. Tās, ieguvušas skatītāju, kinokritiķu un festivālu žūriju atzinību, turpina savu ceļu pie skatītājiem Latvijas kinoteātros un citos izrādīšanas formātos.

"Nina un eža noslēpums" izrādīšana kinoteātros visā Latvijā tiks uzsākta ar īpašu "RIGA IFF Kolekcijas" seansu 24. februārī plkst. 12.00 kinoteātrī "Forum Cinemas".

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!