Aktualitātes
08.12.2020

"Kino Bize" dzimšanas dienu svinēs ar Bresona filmām tiešsaistē

Komentē
0

Kinoteātris "Kino Bize" divu nedēļu garumā atzīmēs savu astoto pastāvēšanas gadu ar režisora Robēra Bresona filmu retrospektīvu. Kino klasikas vakaru ietvaros līdz 10. decembrim kinoteātra tiešsaistes platformā Mājas kino ir pieejama filma "Kabatzaglis", bet no piektdienas, 11. decembra tiks piedāvāta hrestomātiskā franču autora krimināldrāma "Uz nāvi notiesātais izbēdzis".

"Aizvadītais gads kinoteātra "Kino Bize" darbībā paliks atmiņā ar neskaitāmām pārmaiņām. To iesāka izpārdoti seansi, virkne pasākumu un daudzkārt apbalvotu, kritiķu un skatītāju atzītu filmu demonstrēšana. Tāpat kā citas kultūrvietas, arī "Kino Bize" periodiski slēdza savas durvis apmeklētājiem, taču, nevēloties aizmirst par uzticīgajiem skatītājiem, pavasarī tika palaista iepriekš plānotā iecere par Mājas kino – tiešsaistes vietni, kur ikviens var iegādāties filmas no "Kino Bize", Rīgas Starptautiskā kino festivāla, vietējo studiju un citiem katalogiem, lai skatītos tās mājas apstākļos. Paralēli tiešsaistes platformas piedāvājuma papildināšanai kinoteātra komanda šobrīd strādā ar citām iecerēm, ko tuvākajos mēnešos priecāsies piedāvāt gan tiešsaistē, gan klātienē, kad tas būs iespējams," raksta kinoteātris.

"Kino Bize" gadadienas tiek atzīmētas ar nozīmīgu režisoru retrospektīvām. Iepriekš skatītāji pulcējušies, lai redzētu Alfreda Hičkoka, Martina Skorsēzes, Stenlija Kubrika darbus uz lielā ekrāna. Turpinot tradīcīju, šogad uzmanība tiek pievērsta franču režisoram Robēram Bresonam. Pasākumu cikla "Klasikas kino vakari" ietvaros tiks demonstrētas divas autora filmas – "Kabatzaglis" un "Uz nāvi notiesātais izbēdzis".

Kā norāda kinoteātris, franču režisora Robēra Bresona 50. gadu filmas, iespējams, ir vieni no kino vēsturē visnekonformiskākajiem kinodarbiem, kas izceļas ar individuālu, savam laikam eksperimentālu formu. Ekstrēmos tuvplānus, kas askētiski ataino kabatzagļu darbību, kinokritiķis Rodžers Īberts savulaik raksturojis kā nevainojami laikā iekapsulētus tēlus, kam raksturīga baleta grācija un precizitāte. "Kabatzaglis", kas uzskatāma par Bresona zināmāko darbu, neierasti sakausē trauksmi un neko neizsakošu mieru, kas skatītāju tāpat kā tās galveno varoni Mišelu padara burtiski atkarīgu no adrenalīna dzenošā skurbuma spēles ar likumu. Filma ir pieejama Kino Bize Mājas kino līdz 10. decembrim, bet pirms tās noskatīšanās tiek piedāvāta saruna ar vakara viesi, režisoru un kino teorētiķi Dāvi Sīmani par Robēra Bresona mantojumu kino vēsturē.

Filma "Uz nāvi notiesātais izbēdzis jeb Vējš pūš, kur tam tīk" veidota pēc kāda franču pretošanās kustības dalībnieka memuāriem no Otrā pasaules kara, kuros aprakstīta dzīve ieslodzījumā vācu okupācijas laikā Lionā. Šis kinodarbs uzskatāms par Bresona filmogrāfijas robežšķirtni, kurā autors īstenojis vēlāk ārkārtīgi svarīgu un viņa filmām īpaši piemītošu filmrades elementu – neprofesionālu aktieru izmantojumu. Vienlaikus detaļas un notikumu fragmentārais attēls atklāj filmas atturīgās dramaturģijas nianses, ko režisors izvairās klaji un nepārprotami piedāvāt skatītājam. Filma būs pieejama no 11. līdz 17. decembrim un pirms tās varēs dzirdēt programmas līdzkuratores Ievas Augstkalnas sarunu ar fotogrāfu Andreju Strokinu par Bresona vizualitātes fotogrāfiskajiem aspektiem.

Katra no retrospektīvas filmām būs pieejama Mājas kino platformā tikai vienu nedēļu, pēcāk "Klasikas kino vakari" ar filmām "Orlando" un "Noskaņojums mīlēt" atgriezīsies pie skatītājiem jaunajā gadā. Visas filmas pieejamas augstā kvalitātē ar subtitriem latviešu valodā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!