Aktualitātes
25.05.2020

"kim?" ver durvis ar divām jaunām izstādēm

Komentē
0
Saglabā

4. jūnijā "Kim?" Laikmetīgās mākslas centrs ver durvis ar divām izstādēm: Jāņa Kraukļa personālizstādi "Mы уже дома, а ты еще в гостях" un sadarbības projektu "Visa dzīvība zaļo", kurā piedalās mākslinieki Una Hamiltone Helle, Eltons Kūns, Uma Breakdown un kurators Ēriks Martinsons. Izstādes pavadīs daudzveidīga publiskā programma, un tās būs apskatāmas līdz 23. augustam.

Izstādes "Мы уже дома, а ты еще в гостях" ("Mēs jau esam mājās, bet tu vēl viesojies") pamatā ir mākslinieka Jāņa Kraukļa dzimtas stāsts – 1980. gados Ukrainas imigrantu strādnieki (dēvēti arī par gucuļiem) tika nolīgti darbam fermas celtniecībā netālu no kolhozam piederošas mājas Prizēnos, Vecpiebalgas pagastā, kurā viņi uzturējās. Virs mājas ārdurvīm viņi uzrakstīja frāzi "Лупанарий. Не проходи мимо. Мы уже дома, а ты еще в гостях" ("Bordelis. Nebrauc garām. Mēs jau esam mājās, bet tu vēl viesojies"). 1980. gadu beigās Jāņa Kraukļa ģimene iegādājās šo māju līdz ar uzrakstu reģionā, kurā ir atrodamas viņu ģimenes saknes. Divas desmitgades vēlāk māja vairs nav labā stāvoklī un to nācās nojaukt. Šis laiks un vieta, kur reiz atradās māja, bet tagad vien drupas (vai kapakmens), ir pavēris ceļu, lai no jauna aplūkotu (vietas) kultūras atmiņu.

"Мы уже дома, а ты еще в гостях" ir Jāņa Kraukļa pirmā personālizstāde. "Tā apliecina mākslinieka interesi par zemi kā materiālu konceptuāliem vingrinājumiem gan medija prakses ietvaros, gan – skulpturāli. Izstāžu telpas ierobežotībā Krauklis iztēlojas un uzstāda pārvietojumus un pārveidojumus, radot ne-attēlojošu un reizē dzīvu sasaisti ar zemi, izmantojot augsni un citus dabā sastopamus materiālus. "Мы уже дома, а ты еще в гостях" koncentrējas metodēs, kuras vieno kompresija, saspiešana un sablīvēšana, kamēr tematiski darbi izriet no stāstiem, kuras iemieso māja. Mainīgais, procesuālais izstādes formāts ļauj Krauklim mēģināt tās interpretēt no jauna," teikts izstādes anotācijā.

Jānis Krauklis (1993) 2019. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Studiju gados papildinājis zināšanas Roterdamā, Vilema de Kūninga akadēmijā un Antverpenē, Karaliskajā Antverpenes akadēmijā. 2017. gadā kļuva par vienu no Ināras Teterevas stipendiātiem mākslā. Krauklis ir viens no četriem mākslinieku grupas "3/8" dibinātājiem. Kopš 2014. gada izstādījis savus darbus grupu izstādēs – "Black Market", Kim?, "NNN" un "Piezīmes par pašsaprotamām lietām" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, "Sistēmas" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, arī "Private/Public" Gallerie Mitte Brēmenē, Vācijā u.c. 2019. gadā Krauklis tika atzīts par "Open Kim? Call 2020" laureātu, kas sniedza viņam iespēju sadarboties ar un veidot izstādi "Kim?".

Savukārt sadarbības projekta "Visa dzīvība zaļo" pamatā ir tāda paša nosaukuma Kliforda D. Saimaka 1965. gadā izdotais romāns. Tajā kāda neliela pilsēta neizskaidrojamā kārtā kļūst izolēta no pārējās pasaules ar neredzamu un necaurejamu barjeru. Galvenais varonis Breds Kārters, teju bankrotējuša uzņēmuma īpašnieks, kļūst par starpsugu saziņas kanālu ar būtnēm, kuras ir atbildīgas par vairogu, kas apņēmis pilsētu. Būtnes ir ārpuszemes izcelsmes un ieņem purpursārtu ziedu formu. Kārters uzņemas sava veida vēstnieka lomu, lai vēstītu ziedu vēstījumu par mierīgu līdzāspastāvēšanu visiem Visumā. Frāze "All Flesh is (as) Grass" parasti tiek izmantota kā epitāfija daudziem, kuri ir aizgājuši un pievienojušies zemei, apliecinot dzīvības ciklu un visa savstarpējo sasaisti.

"Izstāde "Visa dzīvība zaļo" "Kim? " Laikmetīgās mākslas centrā Rīgā tiks veidota, ņemot vērā jautājumus par augu apziņu/darbību un starpsugu komunikāciju/empātiju," raksta rīkotāji. "Izprotot šos konceptus kā "mistērijas", projekts izmantos spēli kā izziņas veidu. Izejas punkts būs filma "The Plants are Watching" un tās 1970. gadu (pseido)zinātnes konteksts apvienojumā ar kritiku un iztaujāšanu. Metode ir sadarbības rezultātā izstrādāta trīsdimensionāla spēle, kas "Kim?" telpas iztēlojas kā spēles laukumu un vietu eksperimentiem. Atsauces punktos ietilpst tehnikas/pieejas no LARP (Live Action Role Playing), LAOG (Live Action Online Games), TTRPG (Table Top Role Playing Games), MMO (Massively Multiplayer Online Games) un televīzijas piedzīvojumu spēles."

Vairāk informācijas par izstādēm un publisko programmu skatīt šeit.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!