Foto|: Klēra Galagēra
 
Aktualitātes
22.07.2020

Kauņā atklās kuratores Janas Kukaines veidotu izstādi "Siltumnīcas mūza"

Komentē
0
Saglabā

No 25. jūlija līdz 30. augustam Kauņas Fotogrāfijas galerijā (Lietuva) būs skatāma kuratores Janas Kukaines izstāde "Siltumnīcas mūza".  Izstādē piedalās mākslinieces Irēna Giedraitiene (Irena Giedraitiene) no Lietuvas, Klēra Galagēra (Clare Gallagher) no Ziemeļīrijas, Jāna Koko (Jaana Kokko) no Somijas un Elīna Brasliņa no Latvijas.

Kā stāsta Jana Kukaine, izstāde pēta siltumnīcu kā kultūras fenomenu no padomju mazdārziņu tradīcijas un lauksaimniecības industrijai līdz mūsdienu dārzniecības un zaļā dzīvesstila tendencēm. "Dažādās sociālās un politiskās nozīmes atklājas siltumnīcas mainīgajā funkcijā, piemēram, pabarot ģimeni ar pašaudzētiem dārzeņiem vai kļūt par ekskluzīvu hobiju urbānās vides nomāktajiem. Lūkojoties no starptautiskā darba tirgus perspektīvas, siltumnīca var arī simbolizēt cerību aizbēgt no nabadzības – tostarp viesstrādniekiem no Austrumeiropas. Šajā ziņā tā kļūst par savdabīgu zudušo paradīzes dārzu, kurā atgriezties vairs nav iespējams," stāsta Kukaine.

Caur siltumnīcā notiekošajiem procesiem, kas prasa pacietību, rūpes, saudzīgu attieksmi un labvēlīgu vidi, izstāde reflektēs arī par mātišķības praksēm un feminisma rūpju ētiku. "Sēšana, dīgšana, zaļošana, ziedēšana, augļu ienākšana, nokalšana un iznīcība ne tikai raksturo dzīvības ciklu, bet arī iezīmē paralēles starp cilvēkiem un augiem un to savstarpējo atkarību, kas paver ceļu jaunām mijiedarbības formām," stāsta Jana Kukaine. "Savukārt mūzas piesaukšana izstādes nosaukumā ir kritiska stratēģija, lai aktualizētu ne tikai neievēroto un piesavināto sieviešu darbu mākslā un kultūrā, bet arī lai problematizētu pienākumu slogu, tostarp rūpes par māju un ģimeni, kas arī mūsdienās arvien neproporcionāli gulstas uz sieviešu pleciem."

Fotogrāfe Irēna Giedraitiene piedāvā ielūkoties padomju sievietes darba gaitās. "Izstādes kontekstā šie uzņēmumi liek pārskatīt mūsu attieksmi pret šāda veida attēliem, kurus būtu viegli nodēvēt par vienkāršu sociālistiskā darba propagandu, tādā veidā paejot garām to potenciālam atklāt sieviešu nodarbinātības jautājumus viņpus šķietamās padomju "dzimumu vienlīdzības" mīta," komentē Jana Kukaine.

Klēras Galagēras fotodarbi fiksē ģimenes ikdienas dzīvi, kas sastāv no neskaitāmiem atkārtojumiem un rūpju darba rutīnas, garlaicības un riebuma mirkļiem, starp kuriem izdodas atrast arī rotaļīgumu, pieķeršanos un prieku.

Jānas Koko filma pēta sieviešu dzīves Latvijas un Igaunijas pierobežā, kur savulaik dzimusi pazīstamā igauņu-somu dramaturģe un kreisā politiķe Hella Vuolijoki (1886–1954).

Visbeidzot, kombinējot mākslinieka darbnīcas, jogas studijas un dārzkopības atribūtus, pašiem savu siltumnīcu izveidot piedāvā Elīna Brasliņa, šajā aktivitātē īpaši aicinot iesaistīties izstādes jaunākos apmeklētājus.

Ekspozīcijas iekārtojums būvēts, atdarinot padomju laika siltumnīcu estētiku, kas pārtop omulīgā viesistabā. Tajā ir iestrādāta arī bibliotēka, kas sastāv no mākslinieču, kuratores un galerijas darbinieku veidotās grāmatu izlases, aptverot feminisma teoriju, jauno materiālismu, augu filozofiju un dārzniecības padomus.

Izstādes ietvaros notiks tekstu lasīšanas vakars un ekofeministiska drukas darbnīca – abus pasākumus vadīs māksliniece Elīna Brasliņa.

Izstāde ir daļa no starptautiskā projekta "Sievietes darbs", ko vada "Ffotogallery"  un atbalsta Eiropas Savienības programma "Creative Europe". Projekts ilgst divus gadus, tā mērķis ir izmantot fotogrāfiju un digitālos medijus, lai atbalstītu pārrobežu sadarbību un veicinātu mākslinieciskos procesus izstāžu, publikāciju un tiešsaistes resursu formātā. Rosinot diskusijas par sociāliem jautājumiem, sadarbības partneri no Lietuvas, Īrijas, Francijas, Somijas un Vācijas tiecas izaicināt dzimtes lomu ierobežojumus un mainīt izpratni par sieviešu darbu Eiropā. Vairāk: europeanprospects.org/a-womans-work

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!