Režisore Signe Birkova
 
Aktualitātes
28.06.2019

Karlovi Varu festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvos trīs Latvijas filmas

Komentē
0
Saglabā

Piektdien, 28. jūnijā, sākas starptautiskais kinofestivāls Karlovi Varos (KVIFF, Čehija), un šī A klases kinofestivāla programmā pasaules pirmizrādi piedzīvos trīs ar Latviju saistīti darbi – mūsu valsti šogad pārstāv Laila Pakalniņa, studija "VFS Films" un arī režisore Signe Birkova festivāla sadaļā "EFP Future Frames".

Divas no šīm filmām atlasītas KVIFF galvenajam dokumentālo filmu konkursam – starp desmit pretendentiem uz Kristāla globusu ir Lailas Pakalniņas režisētais triju valstu kopražojums, pilnmetrāžas dokumentālā filma "Karote" ("Spoon"), un režisores Ksenijas Ohapkinas filma "Nemirstīgie" ("Immortal"), kuras producējošās valstis ir Latvija un Igaunija, producenti Uldis Cekulis un Riho Vestriks (šī pati komanda kopā ar Lietuvas kolēģi Arūnu Mateli producēja arī Simtgades filmu "Laika tilti", kura tikko saņēmusi balvu kā labākā dokumentālā filma Šanhajas starptautiskajā kinofestivālā, bet tieši pirms gada piedzīvoja pasaules pirmizrādi šajā pašā Karlovi Varu festivāla dokumentālo filmu konkursā).

Lailas Pakalniņas "Karote" ir filma par plastmasas karoti un par sabiedrību, kas sasniegusi tādu attīstības līmeni, ka no zemes dzīlēm iegūst naftu, transportē to uz pārstrādes rūpnīcu, kur pārvērš naftu par plastmasu; transportē uz citu rūpnīcu, kur plastmasai piešķir karotes formu; transportē karotes uz visādiem veikaliem un ēdvietām, kur karotes jēgpilnais mūžs ilgst pārdesmit minūtes, un… tad to izmet.

Melnbaltās filmas operators ir Gints Bērziņš, daudzu Pakalniņas filmu līdzautors. Atšķirībā no daudzām Pakalniņas filmām, kas uzņemtas tikai Latvijā, "Karotes" ģeogrāfija ir ļoti plaša – materiāls filmai vākts arī Lietuvā, Norvēģijā, Ķīnā, Honkongā un Azerbaidžānā; filma ir Latvijas, Lietuvas un Norvēģijas kopražojums. Nacionālo pirmizrādi "Karote" piedzīvos rudenī.

Savukārt jaunā režisore Ksenija Ohapkina dzimusi Sanktpēterburgā un jau saņēmusi balvu festivālā IDFA Amsterdamā. Par filmu "Nemirstīgie" režisore saka: "Šī ir mana pirmā filma, kurai ir zināma saistība ar manu bērnības un pusaudžu gadu pieredzi pēcpadomju Krievijā – vietā ar saviem likumiem, kurus jauns cilvēks uztvēra kā pašsaprotamus un pat neapšaubīja." Filma, kuras darbība risinās industriālajā Apatītu pilsētā tālos Krievijas ziemeļos, atsedz mehānismu, kas pamudina cilvēkus labprātīgi noliegt savu personību un kļūt par izmantojamu resursu valsts rokās.

Scenārija līdzautors ir Pauls Bankovskis, kurš daudz laika pavadījis sarunās ar režisori par "nemirstīgā varoņa" imagināro slavu. Filmas skaņas dizainu veidojis Krievijā pazīstamais skaņu režisors Aleksandrs Dudarevs, skaņas fināla apstrāde veikta studijā "VFS Films" Arta Dukaļska vadībā. Latvijas pirmizrādi filma piedzīvos Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) programmā "ArtDocFest".

Lailas Pakalniņas filmai "Karote" pirmizrāde paredzēta sestdien, 29. jūnijā, seansi arī 30. jūnijā un 2. jūlijā; "VFS Films" kopražojumam "Nemirstīgie" seansi 2., 3. un 5. jūlijā.

Trešā Latvijas dalībniece Karlovi Varu festivālā ir kinorežisore Signe Birkova, kura izvēlēta dalībai organizācijas "European Film Promotion" programmā "Future Frames" – šī programma pulcina desmit jaunus un daudzsološus režisorus no dažādām Eiropas valstīm, prezentējot tos kā Eiropas kino nākamo paaudzi. Dalībvalstu ieteiktie un KVIFF komandas atlasītie režisori piedalīsies intensīvā četru dienu programmā (30.06.–3.07.), kas ietver viņu jaunākās filmas starptautisko pirmizrādi, īpašas meistarklases, ko vada starptautiski atzīti kinoprofesionāļi, tikšanās ar kinoindustrijas profesionāļiem – festivālu programmētājiem, filmu izplatīšanas aģentiem, producentiem un citiem.

Signe Birkova Karlovi Varu festivālā piedalās ar īsfilmu "Viņu sauca Haoss Bērziņš" (2018), savu maģistra darbu Latvijas Kultūras akadēmijā.

Karlovi Varu Starptautiskais kino festivāls (KVIFF) ir viens no senākajiem kino festivāliem pasaulē un ierindojas vienā kategorijā ar Kannu, Berlīnes, Venēcijas un Maskavas kinofestivāliem; šogad tas norisinās jau 54. reizi un notiek no 28. jūnija līdz 6. jūlijam.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!