Foto: Unsplash.com
 
Aktualitātes
25.11.2020

Kaņepes Kultūras centrs aicina piedalīties pētījumā par seksismu naktsdzīvē

Komentē
0

Lai veicinātu drošāku un vienlīdzīgāku naktsdzīves vidi, Kaņepes kultūras centrs kopā ar partneriem no Eiropas Savienības valstīm uzsāk projektu "Sexism Free Night". Projekta pirmā daļa ir aptauja, kas palīdzēs labāk izprast seksisma un seksuālās vardarbības realitāti ES valstu naktsdzīvē, informā Kaņepes kultūras centrs.

Kā skaidro projekta īstenotāji, seksisms ir aizspriedums vai diskriminācija personas dzimuma vai dzimtes dēļ, un ir saistīts ar stereotipiem un dzimumu lomām. Tas ietver pārliecību, ka viens dzimums vai dzimte ir pārāka par citu, un visbiežāk ar to saskaras sievietes. Galējos gadījumos seksisms var novest līdz seksuālai vardarbībai (seksuāla uzmākšanās, izvarošana, u.c.).

Seksisms vai seksuāla vardarbība naktsdzīves kontekstā ir maz pētīti, skaidro Kaņepes kultūras centra pārstāvji. Kā norādīts Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā, ES dalībvalstīm joprojām nākas saskarties ar datu trūkumu par vardarbības gadījumiem, kas saistīti ar dzimumu (https://www.csb.gov.lv/lv/dzimumu-lidztiesiba/vardarbiba). Piemēram, 2014. gada martā Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras (FRA) tika īstenots pētījums “Vardarbība pret sievietēm – Eiropas Savienības mēroga apsekojums”. Tā rezultāti liecina, ka 38,6% sieviešu Latvijā ir pieredzējušas fizisku vai seksuālu vardarbību kopš 15 gadu vecuma, bet 6,3% – pēdējo 12 mēnešu laikā, savukārt 32,1% no šīm sievietēm to nebija nevienam teikušas, kas ir vairāk nekā divas reizes biežāk nekā vidēji ES.

“Sexism Free Night” projekts pētīs, kā un vai ES valstīs pastāv saistība starp seksuālo vardarbību, seksismu, naktsdzīves vidi (piemēram, iešanu uz ballītēm, festivāliem, saviesīgiem pasākumiem, pasēdēšanu bārā ar draugiem, utt.) un apreibinošām vielām. Projekta pirmā daļa ir datu iegūšana un izpratnes veicināšana par esošo situāciju. Pēc datu apkopošanas un analīzes tiks veidoti izglītojoši semināri un izstrādātas “labās prakses” vadlīnijas naktsdzīves iestādēm — bāriem, klubiem, festivāliem, utt, kā arī lekcijas un diskusijas plašākai auditorijai.

"Pašlaik naktsdzīve veicina un rada noteiktus seksisma modeļus, objektivizējot sievietes ķermeni un par standartu uzliekot vīrišķīgu izturēšanos. Principā sievietēm seksuāla uzmākšanās ir jāizprot kā daļa no kopējās naktsdzīves ainas. Paredzams, ka sievietei jākontrolē sava uzvedība un tajā pašā laikā jābūt lietas kursā par to, kas notiek apkārt, pretējā gadījumā par jebkādu seksuālu uzmākšanos vainos viņu. Ar šo projektu mēs vēlamies aktualizēt jautājumu par naktsdzīves vides drošību un piedāvāt domāt par jaunajām normām, kas padarīs naktsdzīvi vienlīdz patīkamu visiem,” stāsta “Sexism Free Night” projekta koordinatore Latvijā Jūlija Zakoļabina.

"Sexism Free Night" projekta mērķis ir mazināt seksuālo vardarbību un seksismu naktsdzīves kontekstā, informēt malā stāvētājus (bystanders) par to nozīmi vardarbības novēršanā un iesaistīt projektā, kā arī veicināt drošāku un vienlīdzīgāku naktsdzīves vidi.

Anketu būs iespējams aizpildīt līdz 31. decembrim šeit.

Dalība šajā pētījumā ir brīvprātīga. Visas atbildes ir anonīmas un konfidenciālas. Aptaujā ievāktie dati tiks analizēti un izmantoti zinātniskajos un tehniskajos ziņojumos, dokumentos, un tiks izmantoti par pamatu kampaņai Eiropā un 3 apmācību kursiem, lai veicinātu drošāku un līdzvērtīgāku naktsdzīves vidi. Tā ka aptauja ir padziļināta, tās aizpildīšana var aizņemt 20-30 minūtes laika, tomēr ikviena cilvēka dalība palīdzēs projektam veicināt drošāku un līdzvērtīgāku naktsdzīves vidi.

Vairāk par projektu var uzzināt šeit.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!