Par grāmatām
13.07.2021

Kā cilvēks dzīvo

Komentē
4
Saglabā

Par Riharda Bargā grāmatu "Nemodernās Slampes meitenes" ("Aminori", 2021). 

"Nemodernās Slampes meitenes" gribas dēvēt par Riharda Bargā "kopotajiem un uzlabotajiem rakstiem", kuros saplūdušas gan "Tenkas", gan "Plikie rukši", gan arī apjomīgi, rūpīgi izsvērti papildinājumi un jauni stāsti. Tādējādi grāmata kā teksta kopums ir labi nostrādāts, konceptuāli un sistēmiski pārdomāts un ļoti uzmanīgi uzrakstīts darbs. Citiem vārdiem sakot – izcils gabals.

Kārdinājums ievietot "Nemodernās Slampes meitenes" biogrāfiskās prozas žanrā ir gana liels – tekstā autors ne tikai trāpīgi raksturo dažādus laikposmus, bet arī vēsta par savu pieredzi draudzībā, mīlestībā, darbā un ikdienā. Tieši ikdienas tēlojums ir viens no šī teksta lielākajiem plusiem – ir jāprot pastāstīt, kā ar sarkanu beisbola cepurīti galvā dodies apciemot draugus, raksturojot naksnīgo Rīgu tik tieši, ka lasītājs viļus neviļus atceras šo stāstu no grāmatas, piemēram, ikreiz ejot garām sporta namam "Daugava". Par notikumu var kļūt brauciens autobusā, pelde un kur nu vēl (neveiksmīgi) mēģinājumi narkomāna karjerā, dažādi atgadījumi darbā, teiksim, garumā ievilcies tiesas process vai atgadījums raidījuma "100 g kultūras" studijā. Par vienlīdz nozīmīgu kļūst ticības meklējumi un, piemēram, divu bērnu ceļš, ejot meklēt omīti, kura devusies uz Džūksti un aizkavējusies kādās darīšanās. Šis un tas no uzskaitītā ieskanējies jau "Plikajos rukšos", taču "Nemodernajās Slampes meitenēs" it kā tie paši stāsti šķiet dimensionālāki un trāpīgāki, visdrīzāk arī padziļinātā un paplašinātā konteksta dēļ.

Ko visai līdzīgu var teikt arī par grāmatas daudzajiem varoņiem un varonēm – protams, ka to ir daudz, jo cilvēks dzīves laikā sapulcina ap sevi vai vienkārši sastop visdažādākos tipāžus, taču dziļo, precīzo mīļumu, ar kādu Bargais šos varoņus apraksta, nevar notēlot. Pat nepazīdama šos cilvēkus, skaidri redzu viņus savā acu priekšā. Gribot negribot viņiem jāpieķeras un jāsāk prātot, kā nez šiem cilvēkiem tagad klājas. Autora vēstījums nevienā mirklī nekļūst sausi neitrāls – tas viscaur ir pašironijas, gaiša humora un personiskas attieksmes piesātināts, bez liekām valodas cakām un liekulības. Citiem vārdiem – "Nemodernās Slampes meitenes" ir gaiša lasāmviela, kas caurcaurēm izstaro pazemību.

Lūk, te arī mēģināšu atbildēt, kāpēc šo tekstu raksturoju kā izcilu. Darbi, kuros tiek reflektēts par reliģiskām tēmām un jautājumiem, latviešu prozā nav nemaz tik bieži sastopami. Nereti šī refleksija paliek vien tādā Rakstu burtiskas izpratnes vai kristietības vēsturisko notikumu ietvaros vai figurē kaut kur kā literāra detaļa, labi uzkonstruēta, bet bez dzīvības, tādējādi uz lasītāju, ticīgu vai neticīgu, nekādu lielo emocionālo iespaidu neatstājot – tik vien, ka var to ņemt vērā kā vienu no daudzajiem foniem, kas veido attiecīgo stāstu vai romānu, vai, teiksim, palīdz raksturot kādu no varoņiem. Daudz biežāk reliģisku refleksiju "pēc būtības" var sastapt dzejā, taču "Nemodernās Slampes meitenes" ir spožs izņēmums tieši starp prozas tekstiem. Protams, vērtība pati par sevi ir Bargā stāsts par semināra laikiem, kuru daļēji varējām lasīt arī "Plikajos rukšos", tāpat arī stāsti par dažādām reizēm, kad varonis iegriežas baznīcā u.tml. Taču asā precizitāte, ar kādu Bargais raksturo reliģiozitāti un ticību, vistiešāk liecina par viņa spējām brīvi un eleganti rīkoties ar valodu kā instrumentu, kas neliek saminstināties pie problēmām, kuras arī dažs labs teologs apzīmētu kā "neizstāstāmas".

Nu, piemēram: "Ticīgie ir tādi cilvēki, kas visu mūžu sarunājas ar Personu, kas viņiem neatbild" (10. lpp.) vai "Sasmīdiniet man cilvēku, un es jums uzreiz pateikšu, dzīvo šajā cilvēkā Dievs vai ne" (150. lpp.). Vai, teiksim, ja teksta sākumā autors, aprakstot Personu, min, ka tā "uzorganizē pasākumu un, paslēpusies krūmiņos, skatās no tāluma" (11. lpp.), pavisam citu jēgu iegūst teksta beigās vēstītais: "Par to, kas notiks vēlāk, pēc tam, kad es beigšu tur slēpties un līdīšu ārā no dievišķā krūmāja, es uzrakstīšu citreiz." (445. lpp.) Pat ja teksta sākumā autors pats sevi aprāj un izlabo, ka īstenībā viss ar to Personu ir citādi, tieši tik precīzi tēmēti un godīgi apraksti mudina "Slampes nemodernās meitenes" uztvert ne vien kā lielisku, humora un pašironijas pilnu biogrāfisku vēstījumu, bet arī tādu kā garīgo ceļojumu, lai cik literāri nekorekts izklausītos šis vārds. Nu, kaut vai debesu valstības apraksts grāmatas sākumā vai gaismas un vientulības iezīmētās bērnības ainas tās nobeigumā. Teksts šķietami liecina: lai cik atšķirīgi būtu cilvēki un lai kādas dzīves situācijas dalītu, pēc būtības vismaz šajā vienā dzīvē ir kaut kas augstāks par atšķirībām, tāds, kas ļauj visiem būt vienam un klātesošam – vai klātesamībā vienam. Manuprāt, šī ir viena no grāmatas iezīmēm, kas nodrošina teksta ticamību un lasītāja nepieciešamību līdzpārdzīvot – ne visai bieži prozā nācies saskarties ar tik skaudru autora atklātību, ļoti intīmu un garīgu atkailināšanos.

Protams, Bargā proza un viņa tēls daudziem saistās arī ar atklātību, vēstot par dažādiem romantiskiem piedzīvojumiem. Taču šī nebūt nav literatūra, kurai gribētos – vai vajadzētu – uzspiest zīmodziņu "geju literatūra". Nekādus asos sociālos kontekstus Bargais neanalizē, nekādu vientulības vai netaisnības traģiku no seksualitātes neizvērš. Tā ir tikpat organiska un dabiska lieta kā sarkanā beisbola cepurīte – vienkārši viena no daudzajām sastāvdaļām, kas veido cilvēka personību un dzīvi, kuru katrs dzīvo, kā nu māk.

Manuprāt, tieši par to arī ir "Nemodernās Slampes meitenes" – par to, kā cilvēks dzīvo, varbūt daļēji – arī par to, kas viņš ir un kādi ārēji, pagātnes vai iekšēji apstākļi viņu veido (jo lietot šo vārdu pagātnē nebūtu īsti korekti, tāpēc ka cilvēks jau dzīvodams turpina veidoties, tāpat kā autors turpina veidoties, strādājot un pārstrādājot savu tekstu).

Tēmas

Ilze Jansone

Ilze Jansone ir rakstniece un teoloģe.

autora profils...

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
4

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!