Aktualitātes
02.02.2023

JRT darbinieki atklātā vēstulē pieprasa risināt problēmas ar teātra rekonstrukciju

Komentē
0

72 Jaunā Rīgas teātra darbinieki parakstījuši atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, pārmetot valsts nespēju nodrošināt teātra vēsturiskās ēkas rekonstrukciju iepriekš nospraustajos termiņos.

Remonts JRT ēkā Lāčplēša ielā 25 turpinās kopš 2017. gada, un pašlaik teātris mitinās pagaidu telpās Miera ielā 58a. Piecu gadu laikā būvniecības gala termiņi jau vairākkārt pārcelti, savukārt šobrīd samilzis konflikts starp Valsts nekustamo īpašumu aģentūru (VNĪ) un būvniekiem – apvienību "SBSC". "SBSC" kā būvdarbu kavēšanās iemeslu min līdzekļu trūkumu un vērsies pie VNĪ ar lūgumu izmaksāt avansu 2 miljonu eiro apjomā, taču VNĪ norāda, ka ir izpildījusi savas finansiālās saistības pret būvnieku un, izmaksājot avansu, tiktu kropļota konkurence nozarē.

Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, finanšu ministram Arvilam Ašeradenam un Saeimas priekšsēdētājam Edvardam Smiltēnam, kā arī medijiem izsūtītajā vēstulē teātris remontu nosaucis par "bezgalīgu" un aicinājis politiķus rast risinājumu. "Teātra ēkas Lāčplēša ielā 25 rekonstrukcija, mūsuprāt, atspoguļo kopējo Latvijas valstij piederošo ēku būvniecības, rekonstrukcijas un pārraudzības procesu nesakārtotību," teikts paziņojumā.

Kā atgādina JRT, kamēr teātris jau piecus gadus gaida atgriešanos Lāčplēša ielas ēkā, Latvijā daudz īsākos termiņos uzcelta vai rekonstruēta virkne citu kultūras ēku, tostarp "Hanzas perons", "Siguldas devons", Muzeju krātuve, koncertzāle "Latvija", Dziesmu svētku estrāde Mežaparkā un citas. "Ko šo sešu sezonu laikā ir piedzīvojusi mūsu ēka? Divus līgumus ar būvniecības kompānijām, trīs VAS "Valsts nekustamie īpašumi" valdes priekšsēdētājus (kopumā kopš projektēšanas sākuma 2013. gadā tie bija vismaz seši), ziemu bez jumta, neskaitāmas sapulces, solījumus, nodošanas termiņu pārlikšanu ik gadu un projekta sadārdzinājumus," uzskaita teātris.

Rekonstrukcijas lēnajā gaitā JRT vaino Valsts nekustamo īpašumu aģentūru. "Par ēkas rekonstrukciju atbildīgā valsts kapitālsabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" līdz šim nav spējusi veiksmīgi novadīt un pabeigt 9767 m2 lielas ēkas rekonstrukciju un arī šobrīd nespēj nosaukt pamatotus termiņus projekta noslēgšanai. Rekonstrukcijas termiņu pagarinājums ir viens no būtiskiem riskiem nepieciešamajam finansējuma pieaugumam arī nākotnē," norāda JRT.

Vienlaikus JRT noraida VNĪ pārmetumus būvniekiem, aicinot uzņemties atbildību par būvdarbu pārraudzību. "Neatbalstām VNĪ atbildības novelšanu uz darbu izpildītājiem – būvnieku pārstāvjiem vai apakšuzņēmējiem, jo atbildību par ēkas rekonstrukciju valsts ir deleģējusi VNĪ, kura ir tiesīga arī iniciēt attiecīgo normatīvo aktu un procesu izmaiņas, ja tādas ir nepieciešamas. Publiskā komunikācijā VNĪ savu atbildību neatzīst un visu vainu noveļ uz būvniekiem, likumiem un pasaules krīzēm. Iespējams, valstiskā līmenī ir jāizvērtē kultūras iestādēm paredzēto ēku pārvaldības modelis un to būvniecībai/rekonstrukcijai jāpiesaista cits būvniecības projektu vadītājs. Ja VNĪ patstāvīgi nespēj apzināt sava organizētā un pārvaldītā procesa trūkumus un neredz iespēju, kādi uzlabojumi ir jāveic, valsts institūcijām, kuru pakļautībā VNĪ darbojas, ir jāiesaistās," teikts publiskajā vēstulē.


Piedāvājam iepazīties ar pilnu vēstules tekstu:

Jaunā Rīgas teātra darbinieku atklātā vēstule
ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, finanšu ministram Arvilam Ašeradenam, Saeimas priekšsēdētājam Edvardam Smiltēnam.

Mēs, Jaunā Rīgas teātra darbinieki, vēršamies pie valsts izpildvaras un likumdevējvaras augstākajiem pārstāvjiem ar aicinājumu iesaistīties un rast risinājumu bezgalīgajai mūsu teātra ēkas Lāčplēša ielā 25 rekonstrukcijai, kura, mūsuprāt, atspoguļo kopējo Latvijas valstij piederošo ēku būvniecības, rekonstrukcijas un pārraudzības procesu nesakārtotību.

2017. gadā rudenī atstājām teātra vēsturisko ēku un jau sesto teātra sezonu aizvadām Miera ielā 58a. Šo gadu laikā pasaulē ir notikušas trīs olimpiskās spēles, Lielbritānija ir izstājusies no Eiropas Savienības, ir piedzīvota Covid pandēmija un divi ASV prezidenti, Latvijā ir notikušas divas Saeimas un divas pašvaldību vēlēšanas, XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki un XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, uzbūvēta Latvijas Universitātes Zinātņu māja (20 000 m2, 2017-2018), kultūras un izklaides centrs "Hanzas perons" (2800 m2, 2017-2019), kultūras centrs "Siguldas Devons" (3453 m2, 2016-2018), Muzeju krātuve (34 000 m2, 2017-2019), kultūras centrs "Ulbrokas Pērle" (4954 m2, 2017-2020), Ventspils koncertzāle "Latvija" (6883 m2, 2020-2022), zinātnes centrs "Vizium" Ventspilī (6270 m2, 2019-2022), veikta Dziesmu svētku estrādes pārbūve Mežaparkā (2018-2021), Rīgas cirka pārbūves pirmā kārta (4850 m2, 2021-2022) un realizēti citi izglītības un kultūras ēku būvniecības projekti, kuri diemžēl pamatā ir privātu investoru vai pašvaldību pārvaldībā. Esot pagaidu telpās Miera ielā, sešu sezonu laikā Jaunajā Rīgas teātrī (turpmāk – JRT) esam radījuši 40 jauniestudējumus un līdz šīs sezonas beigām būsim nospēlējuši vairāk nekā 1500 izrādes, esam izskolojuši jaunos JRT aktierus un dubultojuši JRT aktieru trupu.

Šo sešu sezonu laikā, ko ir piedzīvojusi mūsu ēka? Divus līgumus ar būvniecības kompānijām, trīs VAS "Valsts nekustamie īpašumi" valdes priekšsēdētājus (kopumā kopš projektēšanas sākuma 2013. gadā tie bija vismaz seši), ziemu bez jumta, neskaitāmas sapulces, solījumus, nodošanas termiņu pārlikšanu ik gadu un projekta sadārdzinājumus.

Par ēkas rekonstrukciju atbildīgā valsts kapitālsabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" (turpmāk – VNĪ) līdz šim nav spējusi veiksmīgi novadīt un pabeigt 9767 m2 lielas ēkas rekonstrukciju un arī šobrīd nespēj nosaukt pamatotus termiņus projekta noslēgšanai. Rekonstrukcijas termiņu pagarinājums ir viens no būtiskiem riskiem nepieciešamajam finansējuma pieaugumam arī nākotnē. Neatbalstām VNĪ atbildības novelšanu uz darbu izpildītājiem – būvnieku pārstāvjiem vai apakšuzņēmējiem, jo atbildību par ēkas rekonstrukciju valsts ir deleģējusi VNĪ, kura ir tiesīga arī iniciēt attiecīgo normatīvo aktu un procesu izmaiņas, ja tādas ir nepieciešamas. Publiskā komunikācijā VNĪ savu atbildību neatzīst un visu vainu noveļ uz būvniekiem, likumiem un pasaules krīzēm. Iespējams, valstiskā līmenī ir jāizvērtē kultūras iestādēm paredzēto ēku pārvaldības modelis un to būvniecībai/rekonstrukcijai jāpiesaista cits būvniecības projektu vadītājs. Ja VNĪ patstāvīgi nespēj apzināt sava organizētā un pārvaldītā procesa trūkumus un neredz iespēju, kādi uzlabojumi ir jāveic, valsts institūcijām, kuru pakļautībā VNĪ darbojas, ir jāiesaistās.

Mēs atbalstām JRT mākslinieciskā vadītāja Alvja Hermaņa š.g. 18. janvārī publiskoto paziņojumu un vēlreiz apliecinām, ka februārī JRT notiks pēdējā pirmizrāde šajā sezonā teātra pagaidu telpās Miera ielā 58a. Jauniestudējumus, kas bija iecerēti un jau gatavoti Lāčplēša ielas zālēm 2023. gada pavasarī, šajā sezonā skatītājiem nepiedāvāsim.

Aicinām rast risinājumus un nodrošināt JRT atgriešanos mājās 2023. gadā.

Vēstuli parakstīja 72 JRT darbinieki:

Kaspars Znotiņš
Ivars Krasts
Vilis Daudziņš
Guna Zariņa
Gerds Lapoška
Lolita Stūrmane
Jānis Skutelis
Andris Keišs
Matīss Ozols
Regīna Razuma
Jana Čivžele
Marta Lovisa Jančevska
Dairis Dāvids Pētersons
Toms Harjo
Elvita Ragovska
Sandra Kļaviņa
Elīna Adamaite
Ārija Vecvanaga
Ieva Rožukalne
Sanita Rozenberga
Linda Zaharova
Dace Tillere
Ģertrūde Upeniece
Margarita Zieda
Agnija Apele
Dainis Putns
Kārlis Grundmanis
Jēkabs Nīmanis
Andris Krievs
Ainis Grīnbergs
Māris Zālīte
Normunds Alsiņš
Rūdolfs Rūtenbergs
Oļegs Novikovs
Monika Matule
Valentīna Sulojeva
Gundars Āboliņš
Jevgēnijs Isajevs
Kristīne Krūze-Hermane
Baiba Broka
Elita Kļaviņa
Inga Tropa
Marija Linarte
Čulpana Hamatova
Sabīne Tīkmane
Ritvars Toms Logins
Inga Liepiņa
Gunta Bajāre
Sarmīte Balode
Jeļena Lisagora
Sandra Grunska
Andris Skotelis
Beata Galzone
Liene Samīte
Matīss Platacis
Emīls Ilješāns
Elīna Ķēniņa
Līva Lūse
Ilze Svirska
Pēteris Eduards Kalniņš
Anna Elizabete Palma
Lolita Lāce
Emīlija Grīnberga
Evelīna Mileika
Guntars Romāns
Ilze Trumpe
Gatis Builis
Laine Troska-Briede
Irēna Vandāne
Leonora Lipska
Vladis Pupelis
Karina Baško

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!