Aktualitātes
16.09.2019

Izziņo jaunās mūzikas festivāla "Arēna 2019" programmu

Komentē
0
Saglabā

No 19. oktobra līdz 2. novembrim Rīgā norisināsies jaunās mūzikas festivāls "Arēna". Programmā – netradicionāli ansambļu sastāvi, improvizācija, džeza, mūsdienu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumi un visdažādākie instrumenti: klavesīns, blokflautas, elektronika, arfa, skanošs milzu sapņu ķērājs, no slēpēm taisīta ģitāra, kanalizācijas cauruļu taures, skanoši dārzeņi un citi.

Festivālu atklās "Koncertceļojums ar trolejbusu" sestdien, 19. oktobrī. Pie tā stūres būs komponists Andris Dzenītis, kurš klausītājus pavadīs uz trim koncertiem. Pirmais no tiem būs Elizabetes Balčus (flauta, balss, elektronika) performance "Aizliegtais auglis" plkst. 12.30 klubā "The Mill", kur klausītāji varēs pārliecināties, ka frīdžeza flautas improvizācijas mūzikā iespējams apvienot ar pārpasaulīgu balsi, elektropopa bītus ar eksperimentālu elektro-drīmpopu, bet organiskus augļus un dārzeņus pārvērst midi signālos un spēlēt kā sintezatoru. Žaņa Lipkes muzejā tikmēr (arī plkst. 12.30) klausītājus pulcēs kolektīvas improvizācijas un meditācijas stunda "Sapņu skaņu darbnīca" neparasto skaņu ekspertu, komponistu Jēkaba Nīmaņa, Marinas Gribinčikas un skaņu arhitekta Maksima Šenteļeva vadībā. Šī radošā izrāde notiks divreiz, un uz otro seansu plkst. 14.30 dosies arī "Arēnas" trolejbuss. Trešajā koncertceļojuma pieturā "Auziņš, Čudars & Arutyunyan. Sirds katedrāle" plkst. 17.00 Rīgas Reformātu baznīcā dzirdēsim Krista Auznieka (1992) jaundarba pasaules pirmatskaņojumu Kārļa Auziņa (saksofons), Matīsa Čudara (ģitāra) un Ivara Arutjunjana (bungas) izpildījumā.  Tā būs kompozīcija četrās daļās, ko komponists radījis, iedvesmojoties no lielu personību filozofiskām idejām – to vidū ir gan Hermaņa Heses "Stikla pērlīšu spēles" tēli, gan Raiņa un Aspazijas ideāli, gan Martas Nusbaumas filozofiskā pārliecība, gan autora paša izjūtas un asociācijas.

"Arēnā" šogad varēs dzirdēt arī citus latviešu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumus. Austriešu kameransamblis "Airborne Extended" sagatavojis divus no tiem – Santas Bušs un Oskara Herliņa kompozīcijas, kas izskanēs 29. oktobrī plkst. 19.00 Rīgas Reformātu baznīcā. Ansambļa oriģinālā instrumentu sastāva (arfa, klavesīns, desmit blokflautas un četras flautas) izpildījumā skanēs arī citu – itāļu, īru, turku un čīliešu – mūsdienu komponistu darbi.

30. oktobrī plkst. 19.00 klavierkvartets "Quadra", savukārt, atskaņos Oskara Herliņa jaundarbu, kas ietverts programmā "Ķeniņš un Quadra", kurā varēs dzirdēt arī komponista Tālivalža Ķeniņa kvartetu un itāļu, angļu un amerikāņu komponistu inovatīvos sacerējumus.

Latviešu publikai nozīmīgs būs arī elektroakustiskais koncerts "Image In Sound" 2. oktobrī plkst. 17.00 Rīgas Reformātu baznīcā, kurā poļu ansamblis "Kwartludium" pirmatskaņos Edgara Rubeņa jaundarbu.

Ar ārzemju – zviedru, irāņu, itāļu, vācu un igauņu – jaunāko mūziku 20. oktobrī plkst.17.00 Rīgas Reformātu baznīcā iepazīstinās vācu grupa "Ensemble Mosaik", kas papildus izcilajām instrumentālajām prasmēm izceļas ar radošu individualitāti un prieku eksperimentēt.

Savukārt vārda mākslā 23. oktobrī plkst. 19.00 Kalnciema kvartālā ieklausīties aicinās programma "Dzeja un džezs. Klausies. Слушай. Listen". Tas ir starpdisciplinārs projekts, kurā Aleksandras Lines dzeju improvizētas džeza mūzikas pavadījumā izpilda džeza mūziķi ar starptautisku pieredzi: Artis Orubs (sitaminstrumenti, perkusijas) Toms Mikāls (taustiņinstrumenti, efekti) un Dominiks Višņauskis (Dominykas Vyšniauskas, pūšaminstrumenti, Lietuva). Šis projekts ir unikāls ar to, ka ikvienā uzstāšanās reizē rezultāts ir cits, nav divu vienādu koncertu, un programmu var klausīties atkal un atkal.

"Arēna" ir laikmetīgās mūzikas festivāls, kas kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto "Saklausi nākotni!" ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu.

Koncerta biļetes "Biļešu paradīzes" tirdzniecības tīklā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!