Aktualitātes
01.12.2023

Izdots Jesajas Berlina esejas "Ezis un lapsa" tulkojums

Komentē
0

4. decembrī plkst. 17:30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas 11. stāvā jeb Korē tiks svinīgi atklāts Rīgā dzimušā filozofa Jesajas Berlina (1909-1997) esejas "Ezis un lapsa" pirmais pilnais tulkojums latviešu valodā.

"Ezis un lapsa" (pilnā nosaukumā – "Ezis un lapsa. Eseja par Tolstoja vēstures redzējumu") varētu nebūt Berlina filozofiski nozīmīgākais darbs, taču droši vien ir atpazīstamākais. Eseju Berlins iesāk, atsaucoties uz sengrieķu dzejnieka Arhiloha rindu: "Lapsa zina daudz lietu, bet ezis zina vienu lielu lietu." Izmantojot to kā atspēriena punktu, autors piedāvā visus dižos cilvēces domātājus – filozofus, rakstniekus, dzejniekus, zinātniekus, māksliniekus (iespējams, cilvēkus vispār) – iedalīt "ežos" un "lapsās". Eži ir tie, kas pakļauj visu vienam centrālam redzējumam (piemēram, Platons, Paskāls, Dostojevskis), savukārt lapsas – tie, kas "rosās vairākos līmeņos, pievēršoties dažādiem pieredzējumiem un objektiem (piemēram, Šekspīrs, Aristotelis un Džoiss).

"Eža un lapsas" tulkojums ir pirmā grāmata, ko izdevusi Latvijas Jesajas Berlina biedrība (mājaslapa: isaiahberlin.org, Facebook: facebook.com/BerlinaCentrs, X: @berlinacentrs). Tulkojums veikts no otrā esejas izdevuma angļu valodā, kuru sakārtojis un rediģējis Berlina draugs un redaktors vairāku desmitgadu garumā Henrijs Hārdijs. Grāmatā iekļauts arī kanādiešu autora, akadēmiķa un bijušā politiķa Maikla Ignatjeva ievads, kā arī vairāki pielikumi. Tāpat Henrijs Hārdijs uzrakstījis tieši latviskajam izdevumam veltītu priekšvārdu.

Tulkojuma autors ir pazīstamais tulkotājs Valdis Ābols, savukārt tulkojuma redaktors – žurnāla Rīgas Laiks galvenais redaktors un izdevējs Uldis Tīrons. Teksta korektūru veicis Artūrs Hansons, savukārt grāmatas dizainu veidojis Aleksejs Muraško.

Tulkojuma atvēršana notiks 4. decembrī plkst. 17:30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (Mūkusalas iela 3) 11. stāvā jeb Korē. Uz to bez maksas laipni aicināts ikviens interesents, taču, ņemot vērā ierobežoto vietu skaitu, lūgums savu dalību reģistrēt šeit.

Pasākumā uz vietas būs iespējams iegādāties grāmatas eksemplārus.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!