Ņemot vērā to, cik reti jauni latviešu dramaturgu darbi tiek iestudēti Latvijas teātros, izrāde "12. diena" (Dailes teātris, režisors Mihails Gruzdovs) ir neapšaubāms notikums – tajā dota iespēja izpausties uzreiz četriem. Kā teikts iestudējuma reklāmas materiālos, tie ir četru dažādu paaudžu latviešu dramaturgi, taču tādas īpašas "paaudžu šķirtnes" tur nav pamanāmas, ja nu vienīgi jāatzīst, ka jaunāko amata brāļu – Ansela Kaugera un Jāņa Baloža veikums ir mazliet atraktīvāks par to, ko piedāvā pieredzējušākie Lauris Gundars un Ivo Briedis.
Četru autoru sarakstītas četras nesaistītas ainas, kas tiek pasniegtas viegli kaleidoskopiskā virknējumā veido diezgan skaidras žanra robežas – šāds paņēmiens nereti izmantots kino jomā, veidojot pilnmetrāžas filmu no trīs, četru vai vairāku režisoru veidotām epizodēm par kādu kopīgu tēmu – "pirmā mīlestība", "nodevība un sods", "kādas viesnīcas četras istabas", "kā es mīlu šo pilsētu" utml. Teātrī tas ir izmantots retāk, tāpēc skatītājam uzreiz rodas tiešas asociācijas ar kino un attiecīgi – rodas priekšstats, kā izrāde ir jāskatās.
Kopīgā tēma netiek tā līdz galam nosaukta vārdā, to var nojaust kā noteiktu situāciju – pilna Saules aptumsuma gaidīšanu, baidīšanos un atvieglojumu pēc tā beigām. Psiholoģiski šis mehānisms ir mazliet savādāks – gaidot dabas parādību, kas nez kāpēc izraisa bažas par tuvojošos katastrofu, izrādes varoņi "pieredz" to, ka nekas jau nemainās, pasaulē, kas ir viņiem apkārt, viss paliek pa vecam, taču katrā no izspēlētajām ainiņām kaut kas negaidīti mainās pašos cilvēkos un "pa vecam" nekas vairs nepaliek. Iekšējās pārmaiņas vai katastrofas sakritība ar ārējo pārmaiņu gaidām ir nejauša, taču tieši ar to arī interesanta kā dramatisks paņēmiens.
Vai tas attaisnojas kā izrādes veidošanas paņēmiens, pagaidām ir grūti pateikt – šķiet, ka laba daļa skatītāju nebūs vīlušies un dosies pēc teātra apmeklējuma mājup ar sajūtu, ka redzētais nav bijis ne par smagu, ne par vieglu, tieši laikā, lai papriecātos par aktieru veikumu, pasmietos par dažu joku, padomātu par kaut ko skumju, varbūt pat mazliet pašausminātos par dzirdētu rupjību vai kontraversālu attiecību attēlojumu. Režisors ir darījis, ko varējis, lai savilktu dažādās ainas kopā, taču atšķirīgā estētika un kaleidoskopiskums, šķiet, bijis izrādes veidotāju mērķis. Par to liecina arī skatuves sadalījums četrās atšķirīgas estētikas telpās un tērpu izvēles principi. Citiem vārdiem sakot, viss provocē uz salīdzināšanu un pēcizrādes sarunām par tēmu "Nu, kura no ainām tev patika vislabāk?" "Man patika sižets no vienas, tērpi no citas, aktierspēle no trešās."
Būdami spiesti pasniegt savu varoni pavisam īsās epizodēs, dažādu Dailes teātra paaudžu aktieri ir radījuši vairākus mazus šedevrus – Alda Siliņa garīgi atpalikušais brālis Edgars un Ivara Auziņa transeksuālis Lulu būtu pelnījuši pilnmetrāžas lomu lielā izrādē, bet Laura Dzelzīša seksuāli deviantais reklāmas darbonis Saša, lai arī aizgūts no kādas mums nepazīstamas Londonas realitātes, tiek pasniegts tik pārliecinoši un ekspresīvi, ka mēs viņu uzreiz pieņemam kā īstu, noticam un pat spējam just līdzi. Epizode, ko sarakstījis Ansels Kaugers – attiecību krīze starp karjeras un panākumu apmātu geju un identitātes krīzē apmaldījušos "vieglas uzvedības" vīrieti, vispār satriec ar latviešu teātrim reto spēju runāt par atšķirīgo, pasniedzot to vienlaikus aizkustinoši un smieklīgi, taču izvairoties no jēlas ņirgšanas.
Arī tas izrādi liek vērtēt kā pedagoģisku eksperimentu (un Mihails Gruzdovs šo savu misiju arī neslēpj) – aktierim dota lieliska iespēja izmēģināt sevi jaunos spilgtos tēlos, bet skatītājam – notestēt savu spēju uztvert atšķirīgu estētiku, valodu un sižeta risināšanas paņēmienus.
Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!
CITI AUTORA RAKSTI

Sievišķīgais Džoiss
Ja vienkāršojam šī pasaules literatūru graujošā romāna saturu līdz stāstam par kāda pļēgura vazāšanos apkārt visas dienas garumā, tad 18. nodaļa ir ceļojuma noslēgumā dzirdamās viņa sievas pārdomas.

Manas bērnības mūzika
Atceros, kā bērnībā, ziemas brīvlaikā tā ap mīnus divdesmit, gāju slēpot no rīta agri, vēl pirms saullēkta vilnas dūrainīšiem un alumīnija slēpju nūjām uz pļavu pa gurkstošu sniegu un pirmajos saul...

Desmitgadīgs dinozaurs
Pirms desmit gadiem kādā nevienam nepazīstamā interneta vietnē ar reģistrētu domēna vārdu "Satori.lv" tika ievietoti pirmie ieraksti. Domubiedru grupa bija nolēmusi izveidot kaut ko līdzīgu atvērta...

Kā tikties ar vajadzīgajiem cilvēkiem
Aizvien biežāk mūsu ikdienu veido dzīve internetā – par to, kas notiek ar mums pazīstamiem un nepazīstamiem cilvēkiem, mēs uzzinām no ziņu portālu virsrakstiem un ierakstiem sociālajos tīklos. Tas ...
SAISTĪTI RAKSTI
Zane Šiliņa
0Ekspedīcija kopā ar Raini
Satikšanās ar Raini mēdz būt visai liels izaicinājums. Arī mums, lugas sākumā nokļūstot pagātnes dzīlēs un tur atrodot guļošo patriarhu Jēkabu, nebūt nav uzreiz skaidrs, ko esam uzgājuši – senu fosiliju, pagātnes reliktu vai tomēr vienu no tiem simboliskajiem cilvēces tēliem.

Krišjānis Zeļģis
0Alus, bamslis un citi zvēri
Varētu padomāt, ka vienmēr esmu gribējis dzīvi saistīt ar alus pasauli vai padziļināti būtu interesējies par alus kultūru. Nebūt ne. Vēlme uzvārīt pirmo alu izauga no domas, ka būtu forši uz Jāņiem uztaisīt pašgatavotu alu. Otrais alus, ko ar draugu uztaisījām, likās labākais, kādu jebkad biju dzēris.

0
Diskusija: žurnālistika kara apstākļos
Mēs esam attapušies situācijā, kurā informācijas telpa ir sašķelta un Latvijā dzīvo cilvēki, kas patērē tikai Krievijas propagandu. Kas notika? Vai mediji kara laikā ir svarīgāki nekā miera periodā? Sarunā par to – Rita Ruduša, Filips Lastovskis, Anatolijs Golubovs un Henriks Eliass Zēgners.

Māris Zanders
0Par "integrāciju" – nenotikušo un mazticamo
Vai integrēts cittautietis ir tas, kurš atzīst gan okupācijas faktu, gan izglītības sistēmas latviešu valodā pašsaprotamību, gan Putina Krievijas agresivitāti? Vai tad, ja atzīst okupācijas faktu, tomēr vēlas daļu priekšmetu skolā mācīties dzimtajā valodā?

Artis Svece
2Eksāmens filozofijā
Pagājušonedēļ Francijā notika svarīgākais vidusskolas beigšanas eksāmens – filozofijā. To šogad kārtoja 523 000 skolēnu. Kāpēc? Franču izglītības ministrs norāda, ka tas "raksturo vispārējo akadēmisko kultūru, kas jauniem cilvēkiem ļauj kļūt par brīviem un spriest spējīgiem pilsoņiem".

2
Ja Latvijā ir pieci transcilvēki, kāpēc viņiem vajag tiesības? Diskusija
Ideālā pasaulē mēs paralēli cīnītos gan par civilo savienību, gan trans jautājumiem, jo trans cilvēkiem vajag cita veida tiesības. Mums vajag sakārtot pašus pamatus, piemēram, dokumentu nomaiņu. Par precēšanos un civilo savienību trans cilvēki domās vēlāk.

Diskusija:
0
Patīk:
0