Valsts Akadēmiskais koris "Latvija". Foto: Juris Zīģelis.
 
Aktualitātes
01.08.2022

Garīgās mūzikas festivālā šogad skanēs arī ukraiņu skaņdarbi

Komentē
0

No 13. augusta līdz 8. septembrim Rīgā un Liepājā notiks 25. Starptautiskais Garīgās mūzikas festivāls, kur Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un viesmākslinieki izpildīs pasaules un Latvijas pirmatskaņojumus, skaistāko Rietumeiropas kormūzikas klasiku, Ligeti Rekviēmu un ukraiņu garīgo mūziku.

13. augustā Rīgas Domā plkst. 19.00 festivālu atklās Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" un ērģelnieks Aivars Kalējs, bet pie diriģenta pults stāsies viens no ievērojamākajiem angļu kordiriģentiem Džeremijs Bekhauss. Koncertā būs iespēja dzirdēt britu mūzikas klasiķu – angļu liriķa Edvarda Elgāra, sakrālās mūzikas skaņraža un kora labskaņas meistara Herberta Hauelza, nacionālo simfoniķu Ralfa Vona Viljama un Viljama Voltona, kā arī mūslaiku kormūzikas korifeja Džeimsa Makmilana, Džonatana Dova un citu opusus.

Festivāla neatņemama sastāvdaļa ir pirmatskaņojumu koncerts, kas notiks 18. augustā plkst. 20.00 Rīgas Domā. Diriģenta Māra Sirmā vadībā Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" izpildīs Latvijā un pasaulē atzīto komponistu – Riharda Dubras un Jēkaba Jančevska jaundarbus, kā arī jauno komponistu Raivja Misjuna, Laumas Kazakas un Jēkaba Bernāta skaņdarbus.

Jēkaba Jančevska skaņdarbs korim un instrumentālajam ansamblim Sleep, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja 2019. gadā Cīrihes Tonhallē koncertcikla Terra Choralis ietvaros, pirmo reizi izskanēs Latvijā jaunā redakcijā, savukārt pasaules pirmatskaņojums izskanēs jaundarbam vīru korim un klavierēm "Tā ir mana dvēsele". Raivja Misjuna jaundarbs La Noche Oscure ("Tumšā nakts") ar Svētā Jāņa no Krusta noslēpumaino dzeju vēsta par ceļu no tumsības uz sevis apzināšanos, svētceļniekam pietuvojoties tuvāk Dievam un cauri dūmakai saskatot zvaigznes. Jēkaba Bernāta skaņdarba Creation of the World: Ovid’s Four Winds ("Pasaules radīšana: Četri Ovidija vēji") pamatā ir grieķu mīts par pasaules un cilvēka radīšanu, iedalot četrus vējus katrā debespusē. Laumas Kazakas jaundarbs Unde bella? ("Kāpēc kari?") ar Bībeles tekstiem šodienas acīm reflektē par kara tematiku, uzdodot jautājumus, kā rast iekšējo spēku, lai ticību labajam pārvērstu reālā rīcībā. Riharda Dubras "Tēvreize", kas tika komponēta par godu Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas de iure simtgadei, pirmatskaņojumu piedzīvos 25. Starptautiskās Garīgās mūzikas festivālā.

27. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā plkst. 19.00 Nīderlandē dzīvojošās latviešu diriģentes, 2021. gada Ērika Eriksona starptautiskā kordiriģentu konkursa laureātes Kristas Auderes vadībā izskanēs kora polifonijas lielmeistaru Johana Sebastiāna Baha, Johannesa Brāmsa un Fēliksa Mendelszona sakrālās motetes, mijoties ar Agra Engelmaņa un Olivjē Mesiāna skaņdarbiem solo instrumentiem. Kopā ar Valsts Akadēmisko kori "Latvija" koncertprogrammas atskaņojumā piedalīsies Gertruda Jerjomenko (ērģeļpozitīvs), Kārlis Catlaks (klarnete), Ēriks Kiršfelds (čells) un Guntis Kolerts (kontrabass). Sadarbībā ar Dienvidkurzemes festivālu Rimbenieks šī programma tiks atskaņota arī Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē 28. augustā plkst. 18.00

31. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā 19.00 kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, soprānu Jerī Sū un mecosoprānu Virpi Raisanenu (Somija), kori "Latvija" un diriģentu Andri Pogu gaidāma izcila 20. gadsimta mūzikas programma ar Latvijā līdz šim neatskaņoto modernisma ģēnija Ģērģa Ligeti "Rekviēmu", kā arī reliģiozā mistiķa Olivjē Mesiāna simfonisko meditāciju Les Offrandes oubliées un Aleksandra Cemlinska 23. psalmu.

25. Starptautiskā Garīgās mūzikas festivāla noslēguma koncerts notiks 8. septembrī 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā, kur ukraiņu garīgo mūziku izpildīs kora "Latvija" ukraiņu diriģenta Oleksandra Vaceka (Олександр Вацек) vadībā.

Biļetes uz festivāla koncertiem pieejamas "Biļešu paradīzes" tirdzniecības tīklā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!