Foto: Aivars Ivbulis
 
Aktualitātes
27.09.2023

Gaidāms dzejkoncerts "Dzeltens trotuārs" ar Montas Kromas dzeju

Komentē
1

Kultūras telpā "Hanzas perons" 16. novembrī notiks dzejkoncerts "Dzeltens trotuārs", kurā komponistes Annas Veismanes mūzikas pavadījumā Montas Kromas dzeju lasīs aktrise Guna Zariņa.

Dzejkoncerta "Dzeltens trotuārs" pamatā ir latviešu dzejnieces urbānistes Montas Kromas ritmiskā un jutekliskā dzeja un mūsdienu latviešu komponistes Annas Veismanes oriģinālmūzika, rakstīta, iedvesmojoties no Montas Kromas dzejas.

Dzeju un mūziku uzvedumā izdzīvo aktrise Guna Zariņa un Latvijas akadēmiskās mūzikas vidē sevi spilgti pierādījuši mūziķi: flautiste Maija Zandberga, pianists Rihards Plešanovs un fagotists Jānis Semjonovs.

"Fons, uz kura Monta Kroma dzīvo, ir pilsēta. Skaidrs, ka viņa ir pilsētas apdziedātāja, pilsētas izaugsmes, attīstības apdziedātāja, progresa apdziedātāja. Viņa jūsmo par jaunajiem masīviem, par tādām lietam, par kurām neviens cits tiešām nav [jūsmojis], bet tajā pašā laikā uz tā fona notiek ļoti kaislīga iekšējā dzīve, jūtu dzīve, un tas viss ir kopā. Tas uzbudinājums no pilsētas – viņš iet roku rokā ar tādu arī emocionālu un, varētu pat teikt, seksuālu uzbudinājumu kaut kādā ziņā. Viņa ir ļoti, ļoti pilnasinīga un kaislīga sieviete un dzejniece," Dinas Dūmiņas-Kurmiņas izvaicāta, Latvijas Radio 3 "Klasika" ēterā par iedvesmu autores dzejā stāstījusi Guna Zariņa.

Šajā pašā sarunā piedalījās arī komponiste Anna Veismane, kura par savu iedvesmu Kromas dzejā un par to, kā tapusi oriģinālmūzika šim iestudējumam, stāstīja:

"Montas Kromas dzejā ir vitalitāte un pašrefleksija, pašironija. Viņa apraksta tādas lietas kā pilsēta, trokšņi. Man mūzikā tas uzreiz sāka skanēt. Ritms ir tas, kas pilnīgi noteikti ir viņai raksturīgākais, tāpēc arī ir pilsēta, ir dzeltens trotuārs, ir melns trotuārs, ir tro tro tro, viss, kas saistīts ar ritmu un pulsāciju. Mani tas mudināja arī mūzikā domāt ritmiskāk. Varētu teikt, ka tie ir vieni no maniem ritmiskākajiem skaņdarbiem, savā ziņā. Es arī nevairījos nemaz no kaut kādā ziņā veselīga ilustratīvisma, jo tā dzeja, pie kā mēs nonācām, visi kopā domājot, tā dzeja ir mūzikā iekšā. Nav dzeja pati par sevi, un nav mūzika pati par sevi, bet dzeja ir iekomponēta, ierakstīta partitūrā lielākoties, ir atsevišķi dzejoļi, kurus lasa Guna, bet arī mūzikā tās vietas dzejai ir paredzētas. Tas viss ir viens. Un Guna jau ne tikai runās dzeju, bet darīs arī viskaut ko citu."

Biļetes uz dzejkoncertu "Dzeltens trotuārs" nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs. 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!