Foto: Kristaps Kalns
 
Aktualitātes
09.05.2019

Foto: Nacionālajā teātrī tapusi izrāde par grupu "Jumprava"

Komentē
0
Saglabā

9. maijā Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvos Jāņa Baloža uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts "Zem diviem karogiem" Valtera Sīļa režijā.

Izrādei dots "Jumpravas" dziesmas nosaukums, un tā vēsta ne tikai par visiem četriem grupas dalībniekiem, bet arī par dziesmu vārdu autoru Ritvaru Dižkaču. Izrāde pētīs, kā, pareizajā laikā satiekoties pareizajiem cilvēkiem, piedzimst jauns virziens mākslā un cik viegli vai grūti ir šķirties, atrodoties viļņa virspusē. Vienlaikus dokumentālais mūzikls stāstīs ne tikai par šiem māksliniekiem, bet arī par divu iekārtu, divu sociālpolitisko sistēmu nomaiņu 20. gadsimta 80. gadu beigās.

Izrādes režisors Valters Sīlis stāsta: "Visi šīs izrādes aktieri dzimuši vai auguši pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Un man bija vēlme tieši kopā ar viņiem doties ceļojumā nesenā pagātnē, lai runātu par viņu vienaudžiem laikā, ko skar šī izrāde. Ko vēlējās pateikt un paveikt tā laika mākslinieki; kas mums ir atšķirīgs un kur varam atrast kopīgo. Šī izrāde ir par jaunu mākslinieku centieniem atrast savu, unikālu ceļu. Kopā mēs veidojam dokumentālu izrādi par mūziku, un tas pilnīgi noteikti ir kaut kas jauns mums, izrādes radošai grupai."

Savukārt mākslas zinātniece Inga Šteimane raksta: "Līdzīgi kā resurss "Mākslas dienas" 80. gadu Latvijā tika padarīts par modernās mākslas epicentru, tā padomju kultūras terminoloģijā un praksē eksistējošais "vokāli instrumentālais ansamblis" padomju saimniecībā "Ogre" kļuva par supergrupu "Jumprava", kas dziedāja pret metro, parodēja birokrātiju, mītiski skuma par Ziemeļmeitu, godināja izsūtītos, sauca suni par Molotovu, piejaucēja zemapziņu un it kā pa jokam peldēja no Ventspils uz Visbiju. Tam visam toreiz vajadzēja gan drosmi, gan mugurkaulu, gan arī – tehniskas iemaņas. Kā protestēt konstruktīvi, jēgpilni, ar skatu tagadnē, nevis pagātnē – tie ir "Jumpravas" radošie jautājumi."

Izrādē lielu vietu ieņem dziesmas no grupu "Jumprava" un "Aurora" repertuāra. Izrādes muzikālā producente Zane Dombrovska par izrādes muzikālo materiālu: "Tā kā grupa "Jumprava" pamatā savu mūziku sintezēja, tad arī muzikālo noformējumu Nacionālā teātra izrādei "Zem diviem karogiem" veidoju, izrādes mūziku speciāli sintezējot 80. gadu stilā un miksējot kopā Nacionālā teātra aktieru balsis ar grupas "Jumprava" dziedātāju balsīm, kā arī aktieru reālo instrumentu spēli ar grupas "Jumprava" autentisko ierakstu fragmentiem, radot īpašu muzikālo kvintesenci.

Lai izrādē iespējami tuvinātos grupai raksturīgajam toreizējam skanējumam, atsevišķi tembri izrādei tika iegūti ar īpaša firmas "Yamaha" tā laika moduļa palīdzību, ko mums darba procesā no saviem "zelta krājumiem" piespēlēja komponists Valdis Zilveris. Savukārt bungu celiņus pa sitienam vien, atbilstoši autentiskajam skanējumam, "rekonstruēja" mūziķis un bundzinieks Normans Bārbals.  Vēl viens skanošs ieguvums uz skatuves ir Nika Matvejeva 80. gadu sintezators – "Roland Xp 80". Savukārt abus pārējos tā laika sintezatorus izrādei īpaši sarūpēja Aigars Grāvers. Nostalģisku skaņu piedzīvojumu rada arī mazā firmas "Yamaha" "bungu mašīnīte" uz skatuves, jo tieši tāda savulaik tikusi aktīvi lietota grupas "Jumprava" daiļradē."

Lomās: Madara Bore, Ilva Centere, Agnese Cīrule, Kaspars Aniņš, Romāns Bargais, Raimonds Celms, Igors Šelegovskis, Artis Drozdovs, Kārlis Reijers. Scenogrāfs Uģis Bērziņš, kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, Aigara Grāvera muzikālais noformējums, muzikālā producente Zane Dombrovska, producente Ilona Matvejeva.

Izrāde tiek radīta ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Latvijas valsts simtgades biroja atbalstu.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!