Aktualitātes
26.09.2019

Foto: mediju mākslinieki rada virtuālās realitātes ceļojumu Liepājas pansionāta iemītniekiem

Komentē
0
Saglabā

Jauno mediju mākslinieki Māris Dejus un Paula Ostupe īstenojuši neparastu projektu – radījuši virtuālās realitātes īsfilmu, kas ļauj Liepājas Veco ļaužu mājas iemītniekiem doties virtuālā ceļojumā pa šodienas Liepāju.

Kā paziņojumā presei raksta projekta koordinatori, Liepājas Kultūras pārvalde un "Dirty Deal Audio", ceļojuma laikā seniori varēja ielūkoties tajās Liepājas vietās, kurās tie iepriekš nav bijuši vai šobrīd saviem spēkiem nevarētu nokļūt, – izbraukt Liepājas tramvajā, nokļūt Pētertirgū, Zirgu salā, Jāņa Čakstes laukumā, uz Dienvidu mola, Liepājas ezera putnu vērošanas tornī un koncertzālē "Lielais dzintars". "Dažu minūšu laikā tiek apskatīta koncertzāles ēka, novērtēts Liepājas Simfoniskā orķestra koncerta mēģinājums un "uzkāpts" arī uz skatuves, ieskatoties diriģentam un mūziķiem tieši acīs. Tostarp tie seniori, kuri devās virtuālajā ekskursijā pa Liepāju, bija gatavi ieskatīties arī dažādos citos 360 grādu video sižetos no visas pasaules:doties peldē ar delfīniem, tūrē pa Parīzi, satikt savvaļas ziloni un kalnu gorillu un apskatīt pasaules skaistākās vietas," stāsta projekta autori.

Virtuālās realitātes ceļojums radīts Eiropas Savienības programmas "Radošā Eiropa" projekta "Future Divercities" ietvaros, kas paredz ar mākslas starpniecību iekļaut, stimulēt un izglītot sociālās grupas, kuras jūtas izstumtas no sabiedrības, tādējādi veicinot pozitīvas sociālas pārmaiņas. "Iespējams, ka seniori nav pirmā grupa, kura nāk prātā, kad runājam par virtuālās realitātes tehnoloģijām, taču, kā rāda pieredze visā pasaulē, virtuālā realitāte kļūst par noderīgu instrumentu, kas daudziem, arī vecāka gadagājuma cilvēkiem, rada pozitīvas pārmaiņas. Tādi pasaules piemēri, kuros ar virtuālās realitātes palīdzību tiek mazināta vientulība, attīstītas motoriskās un garīgās prasmes, novērsta uzmanība no pārmērīgām sāpēm un pat priekšlaicīgi diagnosticētas slimības, pārliecināja mūs, ka arī Liepājā senioru dzīvē ir jāienāk virtuālajai realitātei," saka Liepājas Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens.

"Tikšanās ar jauniem cilvēkiem un tehnoloģijām dod jaunu pieredzi un paplašina informatīvo lauku.  Liepājas Veco ļaužu dzīvojamās mājas iedzīvotāji ar nepacietību gaidīja iespēju ar jauno tehnoloģiju palīdzību "paviesoties" vietās, kuras līdz šim nav redzējuši. Vairāki seniori veselības problēmu dēļ ārpus dzīvesvietas nepārvietojas un nespēj iztēloties, kā pilsēta gadu gaitā mainījusies. Zināju, ka šī pieredze būs lielisks piedzīvojums," stāsta Veco ļaužu dzīvojamās mājas vadītāja Diana Bikova. "Taču mani absolūti pārsteidza tas, cik ļoti viņi izbaudīja virtuālās realitātes dāvātās iespējas. Reakcija bija neticami emocionāla un saviļņojoša. Un, protams, ļoti milzīgs kontrasts ir vienā brīdī sēdēt ar adīkli rokās un pēkšņi no desmit metru augstuma vērot putnus virs Liepājas ezera," viņa turpina.

"Lielākā daļa cilvēku izprot bērnu mijiedarbību ar tehnoloģijām. Tomēr kaut kas mazāk saprotams ir ietekme uz vecāka gadagājuma cilvēkiem un tas, kā viņi uz to reaģē. Atslēga ir pasniegšanas veidā – Liepājas 360° tūri veidojām viegli uztveramu un nesasteigtu, lai seniori spētu kārtīgi apskatīt katru filmēto vietu un sajustu piederību tām. Video radīts informatīvs, viegli uztverams, tostarp ierakstījām audio 3 dimensijās, lai klausītājs var lokalizēt skaņas telpu un objektus tajā un pieredze būtu absorbējoša," par tehnoloģiskajiem risinājumiem skaidro mākslinieki Māris Dejus un Paula Ostupe.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!