Foto no gleznojuma tapšanas
 
Aktualitātes
30.05.2019

Foto: Ar apgleznotu "brauniju" atklās RIBOCA vasaras programmu

Komentē
0

Pamestam koka namam pārtopot mākslas darbā, Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA) aizsāk starpgada publiskās mākslas programmu pilsētvidē – "microRIBOCA". Tā tiks atklāta 4. jūnija vakarā un ir veltīta mākslas projektiem, kas rosina domāt par pilsētnieku ikdienas gaitām, saziņas kodiem ielu sadzīvē un neizmantotās kultūrtelpas radošajām iespējām.

Helsinkos dzīvojošās latviešu mākslinieces Ingas Melderes darbs "Braunijs no Bruņinieku ielas" ir monumentāls gleznojums uz 19. gadsimta pirmās puses nama fasādes un tā iekštelpās, Bruņinieku ielā 14. Māksliniece to veltījusi gan pilsētas koka arhitektūras vēsturei un restaurācijai, gan dialogam ar ielu mākslā un grafiti kustībā iesaistītajiem.  Projekts ir tapis ciešā sadarbībā ar arhitektūras biroju un attīstītāju "K Kubā", kas ļāva pamesto koka namu un tā stāstu atdzīvināt. Arī nama apsaimniekotājam šis projekts aktualizē jautājumu par vēsturisko koka ēku kritisko stāvokli un to iespējamajiem un pozitīvajiem saglabāšanas scenārijiem.

Kā stāsta "microRIBOCA" rīkotāji, par "braunijiem" mēdz dēvēt neapdzīvotas koka mājas pilsētas vēsturiskās apbūves zonā, kurai kārtībā uzturēta tikai fasāde. Lai atbilstu namīpašumu pārvaldības normatīviem, šādas ēkas nākas regulāri pārkrāsot, jo tas ir vienkāršākais veids, kā īpašniekam palikt nesodītam par daža garāmgājēja nelegāli atstātu uzrakstu vai zīmējumu uz nama sienām. Brūna grīdas krāsa kā lētākā un iecienītākā opcija šos pamestos namus padara vēl uzkrītošāk skumīgus. Esot gan pilsētas centrā, gan vēsturiskajās apkaimēs ārpus tā, "brauniji" aktualizē jautājumu par neizmantotu kultūrtelpas atmiņu potenciālu pilsētvides labiekārtošanā.

4. jūnijā plkst. 18.00 gan Bruņinieku ielas iedzīvotāju, gan ikviena interesanta skatam pavērsies Ingas Melderes darbs "Braunijs no Bruņinieku ielas". Lai veicinātu vietas piederības izjūtu, atklāšanas pasākuma veidošanā ir iesaistīti arī kaimiņi no vietējās apkaimes – iedzīvotāji, uzņēmumi un sabiedriskās iniciatīvas. Programmas atklāšana Bruņinieku ielas 14 pagalmā tiks pārvērsta par savdabīgiem Bruņinieku ielas svētkiem, kuros gaidīts ikviens.

"microRIBOCA" ir veidota, lai veicinātu rīdziniekos vietas piederības izjūtu un atraisītu radošo potenciālu, ko sevī slēpj ikdienas dzīve pilsētas publiskajā telpā. Starpnozaru pieredzē balstīti publiskās mākslas projekti, urbānās pētniecības pastaigas un citi pasākumi sniegs sociālās iesaistes rīkus, kas noderīgi kopīgās pilsētvides revitalizācijai.

Projektu atbalsta Rīgas dome, attīstītājs un arhitektūras birojs "K Kubā", SIA "Tikkurila", "Tīrkultūra" un draugi no vietējās apkaimes - uzņēmēji un iniciatīvas, kas mājo vai darbojas Bruņinieku ielā.

Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA), kas dibināta 2016. gadā, ir viens no apjomīgākajiem laikmetīgās mākslas notikumiem Latvijā un Baltijas valstīs. Tā notiek reizi divos gados, un tās radošā vadība ik reizi tiek uzticēta citam starptautiska mēroga mākslas kuratoram. RIBOCA ir sabiedriska iniciatīva, kuru aizsākusi biennāles fonda dibinātāja Agnija Mirgorodska, lai pievērstu starptautisku uzmanību kultūras norisēm Baltijas reģionā, kā arī lai veicinātu domu apmaiņu un sadarbības iespējas, kas piešķirtu Rīgai īpašu vietu mākslas pasaules kartē.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!