Publicitātes attēls.
 
Aktualitātes
06.11.2023

Festivālā "SWRL: Komplementārās pretrunas" pētīs kvantu fizikas un mūzikas mijiedarbību

Komentē
0

Ar jaundarbu koncertprogrammu un meistarklasēm no 10. līdz 18. novembrim Kaļķu ielā 24 norisināsies telpiskās skaņas festivāls "Komplementārās pretrunas". Tas vienuviet pulcēs Latvijas un ārvalstu komponistus un zinātniekus, lai ar 36 skaļruņu palīdzību speciāli izveidotā daudzkanālu skaņas kupolā ļautu klausītājiem gūt jaunu skaņas uztveres pieredzi.

Aptuveni stundu gari telpiskās skaņas koncerti notiks īpaši izveidotā telpiskās skaņas kupolā vairākas reizes dienā. Latvijā samērā maz pazīstamais koncertformāts klausītājam ļaus piedzīvot skaņas pieredzi, ko nav iespējams īstenot citiem līdzekļiem. Festivāla izglītības programmas laikā pasaulslavenais laikmetīgās mūzikas komponists Eduardo Miranda pasniegs meistarklasi mūzikas kompozīcijas studentiem un publisko lekciju festivāla atklāšanas vakarā. Tāpat sadarbībā ar "QLatvia" tiek veidots ievadkurss kvantu skaitļošanā.

"Ar šo projektu mēs vēlamies iepazīstināt Rīgas iedzīvotājus ar laikmetīgas telpiskās mūzikas pieredzi, piedāvājot komponistu speciāli radītu skaņdarbu koncertprogrammu par kvantu fizikas konceptiem. Liela daļa aizrautīgi strādājuši kopā ar zinātniekiem, pat laboratorijās, lai izprastu kvantu fizikas procesus un ietērptu skanējumā. Ar ikgadēju festivālu vēlamies iedzīvināt Latvijas mūzikas ainavā samērā maz pazīstamu koncertmūzikas formātu – telpiskas elektroakustiskas mūzikas atskaņojumus," stāsta festivāla mākslinieciskais vadītājs Voldemārs Johansons.

Pirms 100 gadiem ievērojamais dāņu fiziķis Nīlss Bors saņēma Nobela prēmiju fizikā par ieguldījumu atomu struktūras izpētē. Viņa revolucionārais darbs lika pamatus kvantu mehānikai un noteica enerģijas kvantizācijas koncepciju atomā, kā arī izvirzīja komplementaritātes ideju, kas paredz, ka daļiņas atkarībā no veida, kā tās tiek novērotas, uzrāda gan viļņiem, gan daļiņām atbilstošu uzvedību. Svinot šos atklājumus, Vizionārās kultūras fonds sadarbībā ar Dānijas kultūras institūtu un Nīlsa Bora Institūtu iedzīvināja projektu "Komplementārās pretrunas", kurā mūzikas autori Anna Fišere (LV), Jakobs Kirkegārds (Jacob Kirkegaard, Dānija) un Tie Janna (Tie Yann, Ķīna) iedvesmojās no kvantu zinātnes idejām un, konsultējoties ar kvantu fizikas pētniekiem no Nīlsa Bora institūta Kopenhāgenā, radīja jaunus skaņas darbus. 2023. gadā šo programmu paplašina latviešu autoru jaundarbi (Voldemārs Johansons, Linda Leimane), izveidojot dabaszinātnēm veltītu koncertprogrammu. 

Festivāla īpašais viesis ir komponists un vairāku nozīmīgu grāmatu autors Eduardo Reks Miranda (Eduardo Reck Miranda), Plimutas Universitātes Starpdisciplinārā datormūzikas pētniecības centra (ICCMR) vadītājs. Mirandas pašreizējie pētījumi ir vērsti uz kvantu skaņu un kompozīciju, kas ietver kvantu skaitļošanu. Šajā virzienā viņš sadarbojas ar vadošajiem pētniecības uzņēmumiem šajā jomā "Quantinuum" un "IBM". Viņa kompozīciju "Qubism" šovasar pirmatskaņoja Londonas sinfonietta.

Festivālā izskanēs Annas Fišeres (Latvija), Jakoba Kirkegārda (Dānija), Tie Jannas (Ķīna), Eduardo Mirandas (Lielbritānija), Voldemāra Johansona un Lindas Leimanes (Latvija) jaundarbi. Paralēli norisināsies meistarklases. Pilna festivāla programma un biļetes atrodamas "SWRL" vietnē, kā arī biļešu tirdzniecības vietnē "Fienta.com". 

Gaidāmie jaundarbi:

Anna Fišere (Latvija), "Mundus Invisibilis". 

Komponiste skaņu uztver kā dzīvu organismu. "Mundus Invisibilis" ir detalizēti padziļināta skaņu izpēte stīgu instrumentu izpildījumā, kombinācijā ar elektroniski sintezētām skaņām. Darbs tapis, iedvesmojoties no ļoti konkrēta kvantu eksperimenta, kas balstīts Pauli aizlieguma principā, pēc kura atomu spēja izkliedēt gaismu tiek nomākta jeb tie paliktu pilnīgi neredzami, ja tiktu atdzesēti un saspiesti līdz galējai robežai. Skaņdarbs ir elektroakustisks stīgu kvarteta izpildījums, kas piesātināts ar sīkam detaļām un niansēm, gluži kā kvantu pasaule.

Jakobs Kirkegārds (Dānija), "Chaos Edge". 

"Chaos Edge" ir skaņas darbs, kurā izmantoti divi dažādi tauriņu ieraksti. Skaņas darba pirmajā daļā dzirdama lēna drebēšana, kas rodas starp diviem tauriņa spārniem tieši pirms pacelšanās. Darba otrajā daļā dzirdamas spārnu kustības, tauriņam lidojot. Izmantojot tauriņa radītās skaņas, "Chaos Edge" tiecas sonificēt "tauriņa efektu" gan metaforiski, gan kvantu fizikas izpratnē. Klasiskajā poētiskajā izpratnē "tauriņa efekts" ir metafora, kas ilustrē haosa teoriju, kur mazai izmaiņai sistēmā ir liela ietekme tās attīstībā. Savukārt kvantu fizika vēl pēta vai "kvantu haoss" vispār iespējams, jo pēc kvantu likumiem daļa kvantu, kas tiek aiznesta atpakaļ laikā un pārveidota, atgriežas tagadnē praktiski neizmainīta.

Tie Janns (Ķīna), "Quantum Drops" 

Izmantojot tīras frekvences pamatskaņu, "Quantum Drops" no jauna izveido saistību starp skaņu frekvenci, ūdeni un gaismu, ievedot klausītāju dziļumos un piedāvājot poētiku, ko ikdienas dzīves rosībā nav iespējams sadzirdēt. Tā kā vienīgais veids, kā saprast kvantu zinātnes idejas, ir pieredzēt un novērot to efektus, "Quantum Drops" atkārto kvantu teorijā zināmo "dubultās spraugas eksperimentu" un vēsta par paralēlēm starp kvantu fiziku un daoismu. Kā Dao, tā arī kvantu pasaule "nav redzama, bet tā pastāv. Bezgalīgi dziļa, tā ir visu lietu avots". "Kvantu zinātnē mēs pētām savu eksistenci, mēs visi esam atomi, mēs visi esam saistīti. "Quantum Drops" atspoguļo to, ka dualitātes un pretrunas sasaista pasauli kopā," stāsta komponists.

Linda Leimane (Latvija) par savu darbu "Dressed in Silicon" stāsta: "Kvantu laboratorijās izmantotās procedūras un to izmantoto terminu līdzības ar skaņu mākslu ir rosinājušas manu iztēli radīt telpiskas skaņas pieredzi kompozīcijā "Dressed in Silicon" (hronometrāžā 12–15 min). Tās mērķis ir apcerēt un oriģinālā veidā izteikt kvantu saskaņotības stāvokli, kā arī galvenās mikroskopiskās kvantu zinātnes paradigmas makroskopiskā skaņu pasaules veidā. Grūti iedomāties vēl piemērotāku mediju kā telpiska 36 kanālu instalācija, caur kuru izteikt tādas parādības kā spin un tā dažādās īpašības, quantum coherence, sweet spots, dressed and naked qubits. Skaņas virziens telpā, skanējuma krāsas un to slāņi savstarpēji mijiedarbosies, lai radītu neaizmirstamu skaņas pieredzi, klausītāju ievedot savdabīgā un idealizētā saskaņotības stāvoklī – trauslā un aizsargājamā teritorijā." 

Savukārt, kā stāsta Voldemārs Johansons (Latvija): "Skaņdarbu "Hromosfēra" esmu iecerējis veidot kā telpisku skaņas ainavu, ko tiešā veidā iedvesmojuši Saules dinamiskie procesi, kas aprakstīti zinātnisku novērojumu datos. Sauli, tāpat kā citas aktīvas zvaigznes, iekļauj plazmas atmosfēra. Tiek uzskatīts, ka Saules vainags var sasniegt divu miljonu grādu temperatūru. Tas plešas miljoniem kilometru tālu izplatījumā, un to viegli var novērot pilna saules aptumsuma laikā. Mūsdienās Saules parādību novērojumus veic ar tādiem instrumentiem kā radioteleskopi un optiskie teleskopi. Šo astronomisko instrumentu ievāktie Saules aktivitātes dati veidos izejas materiālu telpiskai daudzkanālu skaņas kompozīcijai, kas ieskaņos Saules vainaga izlādes (coronal discharge) un citu dinamisku parādību novērojumus. Skaņdarbu veidoju elektronikai ar skaņas sintēzes paņēmieniem." 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!