Aktualitātes
08.08.2022

Festivālā "Dzeja bez robežām" uzstāsies dalībnieki no Latvijas un Ukrainas

Komentē
0

Starptautiskais festivāls "Dzeja bez robežām" piekto reizi noritēs Latvijā no 18. līdz 21. augustam. Šoreiz uzstāsies dalībnieki no Latvijas un Ukrainas. Pirmās trīs dienas lasījumi notiks Andrejsalā ukraiņu bēgļiem atvērtajā kopienas centrā "CommonGround"; ceturtajā dienā ukraiņu viesi Cēsīs lasīs dzeju mākslas telpā "Mala".

Festivāls "Dzeja bez robežām" Latvijā tiek rīkots kopš 2017. gada; tā viesi savulaik bijuši autori no Zviedrijas, Izraēlas, Baltkrievijas un Krievijas, savukārt 2020. gadā koronavīrusa pandēmijas dēļ festivāls ar krievu un ķīniešu dzejnieku piedalīšanos notika tiešsaistes video formātā starp Rīgu, Sanktpēterburgu un Pekinu. Tradicionāli ik gadu festivālā piedalās 12 autori, un dzejoļi skan trīs valodās – latviešu, krievu un gada valodā (šogad ukraiņu).

Festivālā viesosies gan ukraiņu, gan krievu valodā rakstošie autori no Ukrainas. Ukraiņu valodā uzstāsies tā dēvētās "divtūkstošo paaudzes" spilgtas pārstāves Anna Maligona un Oļesja Mamčiča, kuras debitēja literatūrā šī gadsimta sākumā, daudzu konkursu un balvu ieguvējas. "Viņu darbos sievietes balss sasaucas ar maigumu un spēku, un, sākoties karam, tā bieži ieskanas ar metālisku pieskaņu," par dzejniecēm raksta festivāla rīkotāji.

Ar Ukrainas krievvalodīgo dzeju iepazīstinās Olga Bragina un Fridrihs Černiševs. "Krasi individuālās un pretrunīgās liriskās pozīcijas nesēji, kuras iekšējās sadursmes karš vērsis dramatiskākas un uzskatāmākas," dzejniekus raksturo rīkotāji.

Ne visiem Ukrainas dzejniekiem šodien ir iespēja ceļot starptautiski, tāpēc festivālā neklātienē, tiešsaistē, uzstāsies trīs autori: viens no mūsdienu ukraiņu dzejas pamatlicējiem, 88 gadus vecais Jurijs Tarnavskis, kurš tiks pārraidīts no Ņujorkas, 30 gadus vecais Krimas iedzimtais Igors Mitrovs, kurš tagad aizstāv Ukrainu teritoriālās aizsardzības vienības rindās, un krievu dzejniece Marija Gaļina, kura šī gada februārī atgriezās dzimtajā Odesā.

No Latvijas puses uzstāsies dzejnieki Ruta Štelmahere, Liepa Rūce, Jānis Vadons un Raimonds Ķirķis, pārstāvot gan mūsdienu latviešu dzejas lirisko šķautni, gan meklējumus pēc vairāk metafiziska vai konceptuāla rakstniecības stila. No Latvijas krievu dzejas scēnas uzstāsies Vladimirs Svetlovs no "Orbītas", kurš savos dzejoļos, kā arī fotogrāfijās, atklāj mūsdienu cilvēka iekšējās pasaules hektisku hroniku.

Rīgas lasījumi notiks 18., 19. un 20. augustā "CommonGround" kopienas centrā (Andrejostas ielā 27) pulksten 19.00. Festivāla atklāšanas vakars 18. augustā noslēgsies ar muzikālu improvizāciju ar mūziķi Rostislavu Rekutu (Sound Meccano), kura elektroniskajā mūzikā skanēs dažāda ukraiņu dzeja krievu un latviešu valodās. 19. augustā pēc lasījumiem muzikālu improvizāciju sarīkos cits mūziķis Kaspars Groševs, līdzās viņa mūzikai skanēs Ukrainai veltīti latviešu dzejnieku dzejoļi. 20.augustā plkst.14.00 ar mazajiem klausītājiem (6–11 g. v.) tiksies arī ukraiņu dzejniece Oļesja Mamčiča, kas plaši pazīstama kā bērnu dzejniece. 21. augustā festivāla viesi – Oļesja Mamčiča, Anna Maligona, Olga Bragina un Fridrihs Černiševs – dosies uz Cēsīm, kur plkst.15:00 mākslas telpā "Mala" (Lenču iela 11) lasīs savus dzejoļus (ar tulkojumu latviešu valodā).

Sekojot festivāla rezultātiem, dzejnieki-dalībnieki aizklātā balsojumā izvēlēsies laureātu – dzejnieku, kura sniegums festivālā viņiem bijis iespaidīgākais. Laureāta balva būs grāmata, kas izdota tulkojumā vienā no festivāla valodām. 2022. gadā iznāca 2018. gada festivāla laureātes, izraēliešu dzejnieces Efratas Mišori krājuma bilingvāls krievu-latviešu izdevums – šī grāmata tiks prezentēta festivāla lasījumos.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!