Ar bērniem
21.08.2013

Es tikai izliekos, ka protu zīmēt

Komentē
0
Saglabā

Edmunds Jansons ir mākslinieks, kurš ikdienā lielākoties strādā par animatoru, bet labprāt zīmē arī ilustrācijas bērnu grāmatām. Tā Edmundam ir iespēja izdauzīties, jo ikdienā, strādājot pie animāciju filmu veidošanas, ir jāuzņemas lielāka atbildība, nekā zīmējot ilustrācijas grāmatām. Bērnu grāmatas Edmundam Jansonam ir ļoti īpašas – viņš pat tās kolekcionē un nereti pārved mājās no ārzemju ceļojumiem, jo ilustrācijas ir uztveramas arī bez teksta. Savukārt neglītām grāmatām Edmunds mēdz noplēst vāciņus, lai nebūtu uz tām jāskatās un varētu tikai lasīt tekstu. Intervijā Jansons stāsta par grāmatām un to ilustrācijām, kā arī par bērniem un viņu iespējām raudzīties uz pasauli kritiski.

Šogad Edmunds Jansons ieguva Starptautisko Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvu par ilustrācijām igauņu rakstnieka Andrusa Kivirehka latviski tulkotajai grāmatai "Kaka un pavasaris".

Edmunds Jansons: "Es uzskatu, ka ir svarīgi vecākiem kopā ar bērniem lasīt grāmatas. Vismaz man tas ir ļoti svarīgi. Šobrīd mana meita jau gadu lasa pati, un es to izjūtu kā milzīgu zaudējumu – esmu pazaudējis vakarus, kurus varēju pavadīt kopā ar viņu.

Es, piemēram, ļoti skaidri atceros to brīdi, kad pieaugu. Bija tāda filma "Mirāža", un pēc tās noskatīšanās mēs ar draugu veidojām šīs filmas inscenējumu – kādas divas dienas būvējām to pasauli un pēc tam vēl divas dienas spēlējām šo filmu. Mēs pat nesarunājāmies, tikai spēlējām "Mirāžu" ar vājprātīgu intensitāti. Tad, kad tas bija beidzies, es pēkšņi paskatījos uz tām lietām ar citām acīm – tās bija tikai lietas, kurās vairs nebija mūsu stāsta. Varbūt es nevis pieaugu konkrētajā brīdī, bet kopš šī brīža es ar katru mirkli pamazām sapratu, ka  esmu pieaudzis. Man, piemēram, arī šobrīd ļoti patīk spēlēties ar bērniem, bet manī tomēr ir kaut kāda barjera, jo man ir cita pieredze – es filtrēju un analizēju notiekošo. Tas mazliet sarežģī attiecības ar bērnu, jo šīs rotaļas nenotiek kā līdzīgam ar līdzīgu. Toties grāmata pieļauj iespēju runāt pieaugušajam ar bērnu kā līdzīgam ar līdzīgu.

Manuprāt, tas ir brīnišķīgs veids, kā veidot tuvību ar bērnu. Turklāt grāmata bērnam spēj dot ļoti daudz. Pirmkārt, tā paplašina viņa pasauli – grāmata viņam piedāvā apmeklēt vietas, kuras viņš, iespējams, nekad nevarēs ne redzēt, ne iztēloties. Tāpat tā piedāvā satikties ar visdažādākajiem cilvēkiem un nebūt vienam. Piemēram, ja bērns jūtas vientuļš un nesaprasts, grāmata viņam parādīs, ka viņš tāds nav viens pats pasaulē, un viņš vairs nejūtūsies tik vientuļš. Grāmata, protams, arī piedāvā veidu, kā lietot valodu, un tas nosaka to, kā cilvēks sarunājās ar citiem. Nav gandrīz neviena trūkuma grāmatām."

Tēmas

Edmunds Jansons

autora profils...

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!