Aktualitātes
05.09.2019

Ērģeļmūzikas festivālā "ORGANismi" piedalīsies Apkalna, Shipsea, Denerleina un LNSO

Komentē
0
Saglabā

Jau pēc mēneša, no 10. līdz 13. oktobrim, Latgales vēstniecībā "Gors" notiks ceturtais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls "ORGANismi", kura mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē pazīstamā mūziķe, ērģelniece Iveta Apkalna. Šīgada festivālā skanēs koncertprogrammas, kuras festivālam gatavo pati Apkalna, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Shipsea un vācu džeza ērģelniece Barbara Denerleina.

Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls "ORGANismi" Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Pirmajā festivālā notika Ivetas Apkalnas un kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" saspēle, vācu ērģeļu improvizators Ansgars Valenhorsts un laikmetīgās dejas dejotāji horeogrāfes Lilijas Liporas vadībā veidoja gaismu un ēnu uzvedumu, bet, Raiņa gada iedvesmots, tapa teatrāls uzvedums "Saule. Bērni. Rainis". 2016. gadā festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna ļāvās ērģeļu un klavieru duetam ar pianistu Juri Žvikovu, bet pie ērģelēm četrrocīgi izskanēja Francijas ērģelnieku Nadži Hakima un Marijas-Bernadetes Djuforse pāra saspēle. Tāpat, iedvesmojoties no itāļu rakstnieka Džanni Rodāri pasakām, tika radīts muzikāls uzvedums "Ja es būtu". 2017. gadā pirmo reizi Rēzeknē izskanēja Ivetas solokoncerts, festivālā viesojās ungāru ērģeļmūzikas improvizators Lāslo Fassangs, apvienojot improvizāciju un melnbalto kino, kā arī tapa uzvedums "Viens prāts ar otru", kurā kopā ar Ivetu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas kori piedalījās Renārs Kaupers.

Šīgada festivāls turpinās piedāvāt daudzveidīgu programmu – 10. oktobrī "Gora" Mazajā zālē skanēs koncerts "Džezs satiek ērģeles", kurā tiks atskaņota vācu džeza ērgeļnieces Barbaras Denerleinas jaunākā koncertprogramma "My moments", 11. oktobrī skanēs Ivetas Apkalnas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertprogramma "Ērģeļu simfonija", 12. oktobrī – īpaši festivālam radīta Shipsea (Jāņa Šipkēvica) un Ivetas Apkalnas saspēle programmā "Origin", bet 13. oktobrī mazie klausītāji aicināti piedalīties muzikālajā darbnīcā kopā ar Ivetu un improvizatoru Vari Klausītāju.

Festivāla programma:

"Džezs satiek ērģeles". Barbara Denerleina (Vācija)
10. oktobris plkst. 18.00, Mazā zāle

Barbada Denerleina (Barbara Dennerlein) ir starptautiski atzīta džeza ērģelniece, gan "Hammond", gan stabuļu ērģeļu meistare. Vairāk nekā 35 gadus ilgās karjeras laikā Denerleina ierakstījusi gandrīz 27 solo albumus. Ekstravagantā mūziķe Latvijā pirmo un līdz šim vienīgo reizi viesojās gandrīz pirms 15 gadiem. Festivāla "ORGANismi" koncertā tiks atskaņota ērģelnieces jaunākā koncertprogramma "My moments".

"Ērģeļu simfonija". Iveta Apkalna, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
11. oktobris plkst.18.00, Lielā zāle

Pirmo reizi Starptautiskajā ērģeļmūzikas festivālā "ORGANismi" satiksies festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, koncertprogrammā "Ērģeļu simfonija" atskaņojot beļģu komponista un mūzikas publicista, viena no ievērojamākajiem 19. gadsimta pirmās puses ērģelniekiem un beļģu ērģeļmūzikas attīstītājiem Jozefa Jongena ērģeļkoncertu "Sinfonia Concertante" un Kanādas latviešu komponista Tālivalža Ķeniņa "Sinfonia Concertata" (Astotā simfonija), kura savu Latvijas pirmatskaņojumu piedzīvoja šovasar Cēsīs.

Origin. Shipsea. Iveta Apkalna, J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu koris
12. oktobris 18.00, Lielā zāle

Ērģelnieces Ivetas Apkalnas aicinājumam atsaucies mūziķis Shipsea (Jānis Šipkēvics), lai kopā ar Ivetu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas kori radītu koncertprogrammu "Origin". Šajā reizē pārsteigums klausītājiem solās būt arī koncerta scenogrāfija, pārvēršot ierastās koncerttelpas. Uz šo festivāla notikumu īpaši aicināti jaunieši. Iepriekšējos festivālos tapušie koncertuzvedumi "Saule. Bērni. Rainis", "Ja es būtu" un "Viens prāts ar otru" priecējuši ne tikai festivāla apmeklētājus, bet arī pēc tam bijuši skatāmi gan Latgales vēstniecībā GORS, gan, piemēram, "Viens prāts ar otru" arī Rīgā un Jūrmalā.

"Muzikālā darbnīca". Izrāde-improvizācija
13. oktobris 11.00

Izrāde-improvizācija bērniem, kurā kopā ar mazajiem skatītājiem improvizēs triju dažādu profesiju mākslinieki, katras izrādes saturu un zīmējumu radot kā unikālu stāstu. Izrādē piedalās improvizators Varis Klausītājs, mūziķe Iveta Apkalna un gleznotāja Ingrīda Ivane.

Par festivālu "ORGANismi"

Festivāla "ORGANismi" dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu "Johannus Eclessia" iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai "Gors" kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar instrumentu bija iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru. Šī koncertinstrumenta atrašanās vieta Latgales vēstniecībā "Gors" paver plašas iespējas ne vien visdažādāko žanru un sastāvu mūzikas atskaņojumam, bet arī eksperimentiem, jaunu sadarbības formu un skanējuma meklējumiem. Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas.

Biļetes uz festivāla koncertiem nopērkamas Latgales vēstniecības "Gors" un "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!