Redakcijas sleja
02.10.2022

Dzimtene, ar tevi gribu parunāt par attiecībām

Komentē
3

Dienu pēc vēlēšanu rezultātiem, kas vieš pamatotas bažas par Latvijas nākotni, laikā, kad turpinās Krievijas vājprāta karš un vispārēja ekonomiska nedrošība – uz šāda fona mēs sākam ikgadējo ziedošanas kampaņu, sakot: "Mīlestībai pret Latviju nav vienas formulas. Ziedo patriotiskās audzināšanas portālam "Satori"!"

Galīgi varavīksni saostījušies tie sorosīti, vai ne? Uzrakstījis šo rindkopu, es iztālēm jau dzirdu gan smieklus, gan lamas, gan draudus. Tāpēc, lūdzu, ievelciet elpu un uzklausiet mani – it īpaši tad, ja gribat lamāt.

Šīgada notikumi turpina apšaudīt sirdsapziņu, pieprasot atbildes uz vairākiem eksistenciāliem jautājumiem. Cik daudz es esmu gatavs darīt citu labā? Kāda ir mana taktika – bēgt vai palikt, uzbrukt vai palīdzēt? Kāpēc man par to vispār jādomā, ja es vēsā mierā varu iekāpt lidmašīnā un dzīvot siltākā, mierīgākā vietā? Citiem vārdiem sakot – ko man nozīmē sabiedrība, kurā dzīvoju, un ko man nozīmē šī valsts? Šie jautājumi noved pie patriotisma jēdziena. Tāpēc šajā kampaņā gribam tam pievērst uzmanību, kritiski aplūkot un padarīt to par sarunu tematu jaunā gaismā.

Viena no svarīgākajām lietām, ko dzīvē esmu sapratis, – katrā jautājumā kāds ir gudrāks par mani. Savu temata atslēgu atradu intervijā ar Knutu Skujenieku, kurš saka šādi: "Kaut kā mums ir diezgan dīvains jēdzienu sajaukums. Izteikti nacionāli radikālus cilvēkus – es neesmu pārliecināts, ka viņi Latvijai darītu daudz laba – pie mums, teiksim, visos preses izdevumos un tamlīdzīgi dēvē par nacionālpatriotiem. Tas nosaukums jau pats par sevi ir jocīgs, bet es esmu pārliecināts, ka uz patriotismu nevienam nav monopola."

Savukārt Inese Zandere mūsu kampaņas intervijā stāsta: "Es uzskatu, ka patriotisms būtībā ir atbildība par to, kas tu pats esi. Jo no tā, kas tu esi, ir atkarīgs arī tas, kas ir – un kādi ir – tavi apkārtējie un zeme, kurā tu dzīvo, tā valsts, pie kuras tu piederi. Patriotisms nav pļurkstēšana, bet saprātīga strādāšana. To var definēt kā līdzekli, kā darbarīku vai arī – kā kaut ko ekspluatējamu. Man vienmēr ir licies, ka ir milzīgs skaits cilvēku, kas patriotismu vienkārši jāj. Un otrā pusē ir tie, kas to izmanto kā darbarīku un kaut ko dara, balstoties uz patriotismu.

"Satori" ir tipisks gadījums, kas meklē savu konkrēto attieksmi. Nevis tā, ka "Satori" jau ir kaut kāda gatava attieksme pret to, kas ir patriotisms, ko mēs darām Latvijas labā, bet – pēc maniem vērojumiem – tā ir vieta, kas meklē šo attieksmi, mēģina priekš sevis to atrast. Priekš sevis – tas ir priekš kā? Priekš tādiem cilvēkiem, kuri ir pietiekami izglītoti, pārsvarā diezgan jauni, ieinteresēti vēl garu dzīvi dzīvot šajā valstī, un tāpēc ir ļoti svarīgi, ka ir tāda vieta, kur šis katliņš vārās, kur, atmetot malā to nodrāzto, nelietojamo patriotisma nozīmi, tiek meklēta jauna, reālistiska nozīme – ko tas nozīmē mums, kas te tiešām reāli grib dzīvot, nevis vienkārši staigāt apkārt, vicinot kaut kādus saukļus."

Ar šo kampaņu mēs gribam piedāvāt apsvēršanai laikmetīgā patriotisma jēdzienu. Patriotismu, kuru veido intelektuāli dzidras, daudzpusīgas, iespējams, pretrunīgas balsis. Patriotismu, kas iztur laikmetīgas kultūras kritiku, meklē jaunas izpausmes formas un dzīvo neliekuļotā sasaistē ar mainīgo realitāti. Patriotismu, kas rada drošības, nevis varmācības atmosfēru.

No politikas filozofijas viedokļa par patriotismu šodien slejā raksta Artis Svece. Turpmākās divas nedēļas dažādos žanros un formātos turpināsim par to reflektēt, apskatot gan dažādus politiskus patriotisma veidus, gan militāru pacifismu, gan Latvijas kultūras skaistumu un īpatnības valodā, literatūrā, mākslā.

Tāpat es aicinu jūs ziedot "Satori", ja jums ir šāda iespēja. To šogad prasīt ir sarežģītāk nekā jebkad, ņemot vērā gaidāmos apkures rēķinus un vajadzību ziedot Ukrainas tautas atbalstam, un es apzinos, ka šajā vajadzību trijniekā mēs esam trešajā vietā. Taču šobrīd, redzot vēlēšanu rezultātus, rodas pārliecība – ar demokrātijas vērtību jautājumiem tuvāko gadu laikā vairāk būs jāstrādā aktīvistiem, pilsoniskajai sabiedrībai un nevalstiskajām organizācijām, jo politiskā skatuve šajos jautājumos labākajā gadījumā stagnēs un mediju nozīme caur to pieaugs. Šīs valdības darbs būs jāpēta, jāskaidro un jākritizē, būs jārīko protesti, būs jātur pirksti uz trauksmes zvanu pogām.

Solījums, ko mēs dodam līdz ar lūgumu ziedot – "Satori" turpinās būt pieejams visiem bez maksas, mūsu komanda turpinās rīkot diskusijas, lasījumus, kultūras notikumus, mēs turpināsim iestāties par estētiku, atjautību, empātiju un ētiku – meklēsim spožākos prātus, lai viņu skaidrojumus, komentārus un viedokļus nogādātu jums. To mēs, "Satori" redakcija, jūtam kā patriotisku pienākumu.


Henriks Eliass Zēgners

Henriks Eliass Zēgners ir dzejnieks, no 2019. līdz 2023. gadam bijis interneta žurnāla "Satori" galvenais redaktors.

autora profils...

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
3

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!