Foto no LNVM krājuma.
 
Aktualitātes
11.03.2021

Darbu sāk Nacionālā vēstures muzeja digitālā versija

Komentē
0
Saglabā

Sākot ar 11. martu, interesentiem pieejama jauna digitālo resursu vietne "eMuzejs.lnvm.lv".

Apkopojot daļu savu bagātīgo resursu, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) radījis satura un formas ziņā līdz šim Latvijā daudzveidīgāko digitālo materiālu krātuvi par vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsdienām, informē LNMV pārstāvji.

Vietnē "eMuzejs" pieejamas LNVM veidotās virtuālās izstādes, tematiskās galerijas, izstādēm gatavotie interaktīvie resursi, muzeja izdevumi, video un audio ieraksti, izglītojošie materiāli skolām, ģimenēm (ceļveži, krāsojamās lapas) un citi materiāli, no kuriem daudzus iespējams pārlapot, lejuplādēt, dalīties ar tiem sociālajos tīklos.

Resursus iespējams meklēt un atlasīt pēc vēstures periodiem laika līnijā, kā arī izzināt pa tēmām, izmantojot atslēgvārdus jeb birkas. Gatavojot jauno resursu, īpaši domāts par muzeja tradicionālajiem sadarbības partneriem – skolām. Lai atvieglotu skolotāju un skolēnu darbu, resursi grupēti arī pa klašu grupām, mācību priekšmetiem un to apguves standartā paredzētajām tēmām.

Patlaban "eMuzejā" pieejami 12 interaktīvie resursi, 45 galerijas, 30 virtuālās izstādes, 16 audiostāsti, sešas intervijas un sarunas, 16 videostāsti, 17 izdevumi, 100 LNVM Ziņneša numuri un 39 resursi ģimenēm (ceļveži bērniem, krāsojamās un uzdevumu lapas).

Kā skaidro LNVM pārstāvji, vietne "eMuzejs" veidota ar mērķi paplašināt kultūras mantojuma pieejamību, ar to saprotot ne tikai muzeja priekšmetu digitalizāciju, bet arī interpretāciju, skaidrojumu, ko piedāvā muzeja speciālisti. Datubāzes lomu muzejam arī turpmāk pildīs Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs (nmkk.lv), kur LNVM jau ievadījis informāciju par gandrīz 80 000 krājuma priekšmetu.

"eMuzejā" pastāvīgu vietu radusi arī 2017. gadā izveidotā sabiedrības iesaistes platforma "Gadsimta albums". Tā tapa 68 muzeju kopizstādes "Latvijas gadsimts" ietvaros, aicinot ikvienu pievienot savu ģimenes fotogrāfiju un stāstu par to. Platforma ar vairāk nekā 1100 pievienotajiem attēliem arī pēc izstādes noslēguma tiks saglabāta "eMuzejā", kur tai varēs pievienot jaunas vēsturiskas liecības.

"eMuzeja" saturs tiks pastāvīgi papildināts pēc aktuālo izstāžu noslēguma, jaunām publikācijām muzeja sociālo tīklu kontos, jaunu pētījumu sagatavošanas, pasākumu norises. Kā zināms, daļa muzeja piedāvājuma tiek radīta konkrētai izstādei vai ekspozīcijai, ieguldot tajā gan finanšu, gan pētnieciskos resursus. Taču atsevišķi digitālie elementi no izstādēm var kalpot arī izziņai un izklaidei pēc izstādes beigām. Tieši šādā veidā "eMuzejā" savu vietu radis interaktīvo ekrānu saturs no izstādēm "Versija – latvieši?", "Tuvplāni. Kā darbojas LNVM?", "Latvijas gadsimts" un citām.

Vietne aizvien tiek papildināta un pilnveidota. Tās saturs angļu valodā (katra resursa apraksts) pilnībā būs pieejams no 2021. gada aprīļa.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!