Aktualitātes
16.04.2020

Dailes teātris piedāvās Viestura Kairiša daudzsēriju tiešsaistes izrādi "Jūsmotāji"

Komentē
1

Dailes teātris sociālās izolācijas laikā radījis virtuālajai videi paredzētu daudzsēriju tiešsaistes izrādi, kurā teātra tradīcijas apvienotas ar virtuālās vides risinājumiem. Roberta Mūzila darba "Jūsmotāji" daudzsēriju tiešsaistes izrādes pirmās divas sērijas skatītāju vērtējumam tiks nodotas piektdien, 17. aprīlī.

Pazīstamā austriešu literāta luga "Jūsmotāji" Latvijā nekad nav tikusi iestudēta. "Dekadentisks "Čehovs" psihoanalīzes metafiziskajā mērcē – nav viegli definēt žanru vai radīt asociāciju šim dramatiskās mākslas šedevram. Varbūt tāpēc ceļš uz Latvijas teātru skatuvi tam ir bijis tik garš un grūts," raksta izrādes veidotāji.

"Jūsmotāji" vēsta par pieciem skaistiem, inteliģentiem un veiksmīgiem trīsdesmitgadniekiem, kuri, bēgot no apokalipses, nodevušies pašizolācijai Tomasa un Marijas lauku mājā. Ņemot vērā, ka ārkārtas stāvoklis ieildzis, ierobežotā telpa apvienojumā ar gauso laiku liek Tomasam apšaubīt savas skaistās sievas Marijas skaistumu, Marijai – savas laulības jēgu, bet Marijas māsai Regīnei, kura jau tā nespēj izvēlēties starp diviem vīriešiem, uzbango jūtas pret savu pirmo vīru nelaiķi.

Tiešsaistes izrādes režisors un idejas autors Viesturs Kairišs saka: "Iespējams, tagad daudzi domā: "Ko iesākt? Kādas aktivitātes raisīt? Tik grūti ir nosēdēt mājās!" Mēs nepiedāvājam "pseidorisinājumus". Apzināmies, cik svarīgi šobrīd ir palikt mājās, taču nevis dīki vārtīties uz dīvāna, bet darīt to, kas ikdienas dinamiskās rutīnas dēļ nav bijis iespējams un ko vienmēr esam atlikuši uz "vēlāku laiku". Negaidīti laiks ir apstājies, mēs pēkšņi varam lasīt lielos, biezos romānus, pievērsties "augstajai literatūrai". Tieši to nu piedāvājam – pievērsties īstai, komplicētai un sarežģītai lugai, kuras piedzīvošana tiešsaistē būtu kā liela romāna izlasīšana."

Tiešsaistes izrādē piedalās Dailes teātra aktieri Dainis Grūbe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Ieva Segliņa, Ģirts Ķesteris, Mārtiņš Upenieks, Kaspars Dumburs un Vita Vārpiņa. Režisors – Viesturs Kairišs. Lugas iestudēšanas process norisinās interneta platformā "Skype", rezultātu filmējot. Lugu no vācu valodas tulkojusi Silvija Brice. Noformējumam izmantoti mākslinieces Ievas Jurjānes dokumentālie situāciju zīmējumi no ekspozīcijas "Es viņus redzu".

Daudzsēriju tiešsaistes izrādes pirmās divas sērijas interneta vidē – Dailes teātra mājaslapā un "Youtube" kanālā – būs skatāmas no 17. aprīļa pēcpusdienas. Informācijai par nākamajām sērijām, ko šobrīd plānots publiskot piektdienās, skatītāji aicināti sekot Dailes teātra sociālo tīklu kontos.

Līdz ar "Jūsmotāju" pirmajām sērijām beigsies Dailes teātra projekts #Starpbrīdis, kas kopš 20. marta deva iespēju skatīties 10 senāku Dailes teātra izrāžu ierakstus.

Šo izrāžu sezonu Dailes teātris beigs ar pēdējo digitālo "Jūsmotāju" sēriju, 2019./2020. gada sezonu ar skatītājiem zālē neatsākot. Tomēr  darbs teātrī turpināsies un, ja ārkārtas stāvoklis tiks atcelts 12. maijā, radošais personāls atsāks mēģinājumus pārtrauktajiem projektiem.

Sezonu skatītājiem plānots atklāt augustā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!