Foto: "Unsplash"
 
Sleja
01.02.2022

Cilpas

Komentē
3

Ap 2004. gadu es gandrīz kļuvu par antivakseri.

Meitai divu gadu vecumā parādījās alerģija – viņas āda niezēja, apsārta un zvīņojās. Skats bija tik briesmīgs, ka pastaigu laikā mūs sāka uzrunāt sludinātājas no tuvējās sektantu draudzes. Viņas izmantoja šo acīmredzamo veselības problēmu, lai pievērstu mani savai ticībai. Vēlāk, kad vasarā dzīvojām pie jūras, to pašu mēģināja uztura bagātinātāju izplatītāji, kas atpūtās turpat netālu un cerēja, ka vēlme dziedināt bērnu mudinās mani iesaistīties viņu organizācijas finanšu piramīdā. Vīrietis, no kura īrējām istabiņu, bija ļoti dusmīgs uz šiem kaimiņiem. Pirms gada no vēža bija nomirusi viņa sieva, cerībā uz atlabšanu paspējusi atdot uztura bagātinātāju tirgotājiem ļoti daudz naudas.

Es izmetu sektantu materiālus un neielaidos diskusijās ar brīnumvitamīnu pārdevējiem. Palūdzu meitas ārstei norīkojumu asins analīzēm, kas atklāja dažus ne pārāk izteiktus alergēnus, no kuriem galvenais bija piens. Kādu laiku nedevām bērnam piena produktus, taču āda nekļuva tīra. Tikmēr portālā "Calis.lv" izlasīju, ka ar ādas problēmām labi tiekot galā kāda slavena homeopāte, un pierakstīju meitu pie viņas. Homeopāte mums iedeva cita daktera, arī alternatīvās medicīnas pārstāvja, izgatavotu ziedi, kas noņēma simptomus, kā arī dažādus graudiņus ilgstošai iedarbībai. To piemērotību daktere noteica ar īpašu muskuļu testu: sēdēju, meitu sev piespiedusi ar vienu roku, kurā turēju arī zāļu paciņu vai citu testējamo produktu, bet otru roku vajadzēja turēt izstieptu uz sāniem. Ja dakterei neizdevās viegli nospiest manu roku uz leju, produkts derēja.

Lai gan no ziedes kļuva daudz labāk, alerģija pilnībā nepārgāja un vairākus gadus homeopāti apmeklējām regulāri. Izrādījās, ka ar akūtām saslimšanām slavenā homeopāte tika galā daudz ātrāk nekā ar alerģijām. Ārste neteica, lai nedodam meitai antibiotikas, kad viņa saslimst, – to es biju izdomājusi pati. Nolēmu, ka tik alerģiskam bērnam tās kaitēs. Nebija arī vajadzības – jaunā daktere vairākkārt pāris dienu laikā izārstēja meitai angīnu, bronhītu un vidusauss iekaisumu. Graudiņu piemērotību viņa pārbaudīja ar muskuļu testu, bet to iedarbību pastiprināja ar senām metodēm, piemēram, siltā pienā iejauktiem govs mēsliem. Gadījumos, kad nedarīju neko vai uz savu galvu devu tādu pašu nosaukumu graudiņus no homeopātiskās aptiekas, brīnums nenotika, un reiz, kad nekritās temperatūra, pat nācās vest meitu uz slimnīcu un ķerties vien pie antibiotikām. Taču, ja vien izdevās satikt slaveno homeopāti, meita drīz vien bija vesela.

Taču pie dakteres nevarēja tikt katrreiz, kad ienāca prātā, – lai gan saslimšanas gadījumā mūs pieņēma bez pieraksta, viņa ne vienmēr bija Latvijā. Dažkārt mēs paši negribējām tik dārgi maksāt un vispirms gājām pie valsts apmaksātām ārstēm. Reiz ar akūtu bronhītu nonācām pie pulmonoloģes, kurai es atklāti pateicu, ka neesmu devusi ģimenes ārstes izrakstītās antibiotikas, un nez kāpēc pat pieminēju homeopāti, pie kuras tajā reizē vēl nemaz nebijām bijuši. Kā pulmonoloģe pārskaitās! Viņa noteica diagnozi "bronhiālā astma" un izrakstīja meitai hormonālu līdzekli, bet es, forumā izlasījusi, ka citiem bērniem no tā rādās halucinācijas, atkal vedu bērnu pie homeopātes. No graudiņiem meita ātri atlaba, bet pēc mēneša pie bargās pulmonoloģes meitu atrādīties aizveda vīrs un pēcāk man atstāstīja, kā mūsu piecgadniece nopietni apstiprinājusi, ka košļā tabletītes, kā dūšīgi pūtusi caurulītē un kā pulmonoloģe priecājusies, ka šoreiz jau esot daudz labāk.

Slavenā homeopāte tad nu mums izstāstīja arī to, cik kaitīgas ir potes. Es viņai pilnībā piekritu. "Calis.lv" forumos tolaik aktīvi rakstīja cita vakcīnu pretiniece, kas uzstāja, ka veselam bērnam tās neesot nepieciešamas un ka vairākas infekcijas slimības esot izzudušas gluži vienkārši līdz ar dzīves līmeņa celšanos, nevis pateicoties potēm. Uzturā esot jālieto pietiekami daudz svaigu un kvalitatīvu, ar dažādām vielām nesabojātu produktu, bet saslimušu bērnu esot iespējams ātri izārstēt ar dabiskiem līdzekļiem. Es ticēju arī tam, nelaime tikai, ka es nepārzināju šādus līdzekļus un nebiju pārliecināta, ka dziedniece ārstēs manu saslimušo bērnu vai ka homeopāte būs pieejama, bērnam saslimstot ar kādu smagu slimību. Vēlāk mani racionāli noskaņotie draugi un paziņas izsmēja homeopātiju par nepamatotību, un arī tagad es nezinu, kā tā darbojas, taču toreiz pieredzēju, ka tā palīdz. Jebkurā gadījumā tolaik tā bija ļoti populāra. Bija treknie gadi, homeopātes cena arvien cēlās, bet pieprasījums nekritās un pierakstīties pie viņas bija iespējams, labi ja mēnesi uz priekšu. Nebiju dzirdējusi, ka viņa būtu apmācījusi kādus sekotājus, lai ekskluzīvais pakalpojums būtu pieejams pēc iespējas vairāk cilvēkiem, arī ne tik turīgiem un tādiem, kuriem patiešām bija nopietnas veselības problēmas.

Nekāds pamācošs pavērsiens nesekos. Abi mani vecākie bērni tobrīd jau bija saņēmuši visas obligātās potes un arī pa kādai potei pret gripu un ērču encefalītu. Arī turpmāk neatteicāmies no obligātajām vakcīnām, lai gan piebremzējām ar pārējām. Vēlāk atbilstoši vakcinācijas kalendāram potējām arī jaunāko, taču katru reizi izjutu iracionālas bailes par viņu un tikai vēlāk kļuvu tīri apmierināta, ka viņš, atšķirībā no vecākajiem, ir saņēmis potes arī pret vējbakām un Rota vīrusu. Sarunās ar dažādi noskaņotām ārstēm tagad cenšos nepateikt neko lieku. Neviens no mums nedabūja briesmīgu kaiti nepotēšanās dēļ, un neviens arī nav cietis no acīmredzamām pošu blaknēm. Pagājušajā pavasarī, kad vīramāte smagi saslima ar Covid-19 divas dienas pēc pirmās vakcīnas, notikumu varēja tulkot gan kā nepagūšanu savakcinēties, gan arī kā vakcīnas sabojātu imunitāti. Tomēr arī vīramāte atlaba. To visu drīzāk stāstu kā vērojumu par savu domu ceļiem: es neuzķēros uz sektantu vai brīnumvitamīnu pārdevēju viltībām, taču noticēju dakterei, kura vairākas reizes bija veiksmīgi izārstējusi manu bērnu. Tāpēc uztvēru viņas teikto kā drošticamu, "gan jau viņa zina, ko saka".

Tas viss man atgādina arī citu vēstījumu līkločus. Piemēram, 2011. gadā, neilgi pēc traģiskā terora akta Norvēģijā, ar kolēģiem runājām par Jura Kronberga šai sakarā publicēto eseju žurnālā "Rīgas Laiks". Atstāstīju savas draudzenes sacīto, kura tolaik bija ilgstoši strādājusi Zviedrijā un Norvēģijā un teikusi apmēram tā: par notikušo nav jābrīnās, jo cilvēki ir noguruši no iekļaujošās politikas; Norvēģija ir pilna ar tumšādainiem iebraucējiem, kuri neprot uzvesties, un rajonos, kur tādu ir daudz, norvēģu meitenes krāso matus tumšus, lai netiktu izvarotas. Labi atceros, ko Ieva Lešinska man toreiz atbildēja: "Tad jau to komentāru vajadzēja rakstīt tev, nevis Kronbergam, tu par to zini vairāk." Ievas ironija bija pavisam maiga, viņa neuzsprāga kā bērnu pulmonoloģe, kurai pateicu, ka nedodu bērnam medikamentus. Kolēģi toreiz nebija līdz galam apmierināti arī ar Kronberga rakstīto, un neviens man nepārmeta, ka runāju tumsonīgas muļķības, lai gan pēc dažiem gadiem, kad pati kādu laiku nodzīvoju Oslo, neko tamlīdzīgu vairs netiku dzirdējusi. Tagad šo gadījumu atceros, kad pētnieciskā žurnālistika kārtējo reizi nodemonstrē kādas viltus ziņas izcelsmi vai kad izlasu teorētisku darbu, kas izseko kādu stāstījumu vai diskursu. Atceros arī, kā savulaik strīdējos ar tēvu, kurš bieži bija novērojis un kritizēja kādas parādības, bet es centos pierādīt, ka nekādu sazvērestību nav, tikai atsevišķi notikumi. Vēlāk sapratu, ko viņš bija domājis – kolektīvas tendences var nebūt individuāli apzinātas. Mēs mēdzam maldīgi virknēt sakarībās nesaistītas epizodes, bet mēdzam arī neredzēt likumsakarības, turklāt neapzināmies, kurā no domu slazdiem nonākam, un nepalīdz arī plašs lasītā apjoms. Tomēr, uzkrājot dzīves un teksta pieredzi, varam sākt izturēties uzmanīgāk pret savām domām un novērot to ceļus.

Tēmas

Anna Auziņa

Anna Auziņa ir četru dzejas krājumu autore, kas raksta arī prozu.

autora profils...

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
3

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!