Foto: Agnese Zeltiņa.
 
Aktualitātes
05.12.2023

Basketbols, pieaugšana, karakuģis un sociālais darbs: izsludina gaidāmos kino notikumus

Komentē
0

Nacionālā Kino centra veidotajā prezentācijā "4 seriāli + 5 filmas. Ko gaidīt?" mākslinieki iepazīstināja ar topošajiem kinodarbiem. Ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu top četras daudzsēriju filmas, viena pilnmetrāžas dokumentālā filma un četras pilnmetrāžas spēlfilmas.

Jau 2024. gada janvārī pie skatītājiem gan kinoteātros, gan tiešsaistē nonāks filmu studijā "Mistrus Media" veidota daudzsēriju filma "Pansija pilī" pēc Anšlava Eglīša populārā romāna motīviem, ar šo projektu iepazīstināja producents Gints Grūbe, scenārija līdzautors Ivo Briedis un režisore Marta Elīna Martinsone (seriāla komandā strādā arī režisori Andis Mizišs un Dāvis Sīmanis, bet Gints Grūbe veidos noslēdzošo dokumentālo sēriju – pēc tradīcijas, ko studija iesāka jau ar seriālu "Emīlija. Latvijas preses karaliene", 2021). Projekta autori sola skatītājiem izklaidējošu un komisku piedzīvojumu ar spožiem un negaidītiem aktierdarbiem – stāsta centrā ir rakstnieks Viktors Eglītis (Gundars Āboliņš), kuram Latvijas valdība par nopelniem piešķīrusi īpašumā Inciema muižiņu, viņa dēli Anšlavs un Vidvuds (lomās Rihards Zelezņevs un Kristians Teterovskis) un vesela plejāde muižiņas iemītnieku un Rīgas viesu – otrā plāna lomās Kaspars Znotiņš, Juris Strenga, Lāsma Kugrēna, Dace Everss, Guna Zariņa, Vilis Daudziņš, Ivars Kalniņš, Olga Dreģe un daudzi citi. 

Režisors Andrejs Ēķis kopā ar scenāristu Ivo Briedi un galvenās lomas tēlotāju Daini Grūbi stāstīja par studijas "Cinevilla Films" daudzsēriju filmu "Dumpis", kas balstīta vēsturiskos notikumos – 1975. gadā uz padomju karakuģa notiek sacelšanās mēģinājums, kuru ierosina kuģa politvadītājs, naivais ideālists Špagins (lomā Dainis Grūbe). Daudzsēriju filma rāda visdrūmāko Brežņeva laika stagnāciju, komunālā dzīvokļa sadzīvi Rīgā, padomju nomenklatūras visatļautību gan militārā sistēmā, gan ārpus tās, un pretstatā – aizrautīgi donkihotisku cīņu par cilvēka tiesībām un brīvībām. Spilgtās lomās arī Gatis Gāga, Inga Tropa, Elīna Hanzena, Lauris Dzelzītis, Andris Keišs, Egons Dombrovskis, Agnese Budovska, Kaspars Zāle, Jēkabs Reinis, Ritvars Logins un citi. 

Nākamā gada sākumā pie skatītājiem nonāks arī astoņu sēriju filma "Padomju džinsi", kuru studijā "Tasse Films" veido režisori Staņislavs Tokalovs un Juris Kursietis, galvenajā lomā – Kārlis Arnolds Avots. "Rokenrols un džinsi ir stiprāki par visu Sarkano armiju," vēsta filmas vadmotīvs, un šīs traģikomēdijas darbība notiek 1979. gadā, piedāvājot intriģējoši dramatisku un pat neticamu, bet reālajā dzīvē notikušu stāstu – psihoneiroloģiskās slimnīcas pacienti organizē nelegālu pagrīdes biznesu, džinsu ražotni, kuru drošības iestādes ilgi un nesekmīgi cenšas atklāt un likvidēt. Daļa filmas darbības notiek arī Dailes teātrī, filmā nozīmīgas lomas spēlē somu aktrise Amu Milonofa un Igors Šelegovskis, aktieru ansamblī arī Ivars Krasts, Jānis Jarāns, Gints Grāvelis, Valentīns Novopoļskis, Andris Keišs un daudzi citi.  

Ceturtā daudzsēriju filma "Asistente" pie skatītājiem nonāks 2024. gada rudenī, to veido režisores Liene Linde un Alise Zariņa, bet projektu prezentācijā pārstāvēja producents Guntis Trekteris (studija "Ego Media"). Filmas stāsta centrā ir jauna sieviete Laila, saukta Lulū (lomā – Elizabete Skrastiņa), kura aiz ideālistiskas vēlēšanās glābt pasauli kļuvusi par sociālo darbinieci un katrā sērijā sastopas ar kādu tipisku problēmu vai neaizsargātu sabiedrības grupu – ar apkrāptu pensionāru un ātrajiem kredītiem, ar patvēruma meklētāju un vardarbības upuri, ar izbijušu cietumnieku, bērnu ratiņkrēslā un citiem. Laila ir gatava palīdzēt jebkuram, un režisores notikumu gaitu risina ar gaišu cilvēcību un humoru, paredzot seriālam plašu mērķauditoriju, jo tajā darbojas dažādu paaudžu varoņi – arī Lailas enerģiskā mamma (lomā Baiba Broka) un ironiskā vecmāmiņa (Silvija Bitere), tētis (Kaspars Gods) ar savu jauno ģimeni, Lailas draugi un citi tēli.

Deviņu projektu virknē ir viena pilnmetrāžas dokumentālā filma – "Pieaugšana" –, ar to iepazīstināja filmas režisori Ivars Seleckis un Armands Začs, studijas "Mistrus Media" producenti Gints Grūbe un Elīna Gediņa-Ducena. Filma seko tālāk lielajā dzīvē pieciem bērniem, kuri dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka Simtgades filmā "Turpinājums" (2018) sāka iet skolā; tagad Zane, Kārlis, Anete, Anastasija un Gļebs ir jau astotklasnieki dažādos Latvijas novados, un ar filmas pirmizrādi nākamgad tiks svinēta režisora 90. jubileja. 

Par skolas vecuma bērniem stāsta arī spēlfilma "BUM!", kuru studijā "Picture House" veido divas režisores, bērnības draudzenes un klasesbiedrenes – Marta Selecka un Andra Doršs, prezentācijā piedalījās arī producenti Uģis Riekstiņš un Elīna Jozauska, un divi jaunie aktieri – Dāvis Ozols un Lūkass Pāvils Kalniņš. Šāgada vasarā Liepājā un citur Latvijā filmēts fantāzijas stāsts par diviem draugiem, Tomu un Hugo, kas sāk mācīties 7. klasē un grib pārsteigt klasesbiedrus ar skeitošanas prasmi, bet pēkšņa negadījuma rezultātā Hugo tiek pie superspējām, kas kļūst par nopietnu pārbaudījumu zēnu draudzībai. Filma uz ekrāniem nonāks nākamā gada rudens sākumā, jo stāsta notikumi sāk risināties tieši 1. septembrī.

Režisors Armands Začs studijā "White Picture" uzņem spēlfilmu "Mūžīgi jauni", projekta prezentācijā piedalījās arī producente Alise Ģelze un divi no filmas aktieru ansambļa – Jana Herbsta un Emīls Ralfs Zagorskis. Pieredzējušā montāžas režisora Zača debijas spēlfilmā kopā piedalās septiņi jaunie aktieri – arī Sabīne Tīkmane, Elza Gauja, Antons Barons, Rihards Sniegs un Kārlis Zahovskis –, pēc filmas sižeta tā ir labāko draugu grupiņa, kas iestrēgusi jaunībā un visai pašdestruktīvi atsakās pieaugt un uzņemties atbildību par dzīvi.

Vēsturiskā spēlfilma "Lācis un Cālis. TTT leģendas dzimšana" ir režisora Dzintara Dreiberga un filmas “Dvēseļu putenis” (2019) radošās komandas nākamais lielais projekts, kopā ar režisoru turpina strādāt operators Valdis Celmiņš, komponiste Lolita Ritmanis un citi, arī producente Inga Praņevska, kas prezentēja jauno filmu. Stāsta centrā ir reāla vēsturiska personība – leģendārās sieviešu basketbola komandas "TTT" pirmā kapteine Dzidra Uztupe-Karamiševa, darbība risinās 20. gadsimta 50. gados un filma ir ne tikai sporta drāma, bet arī spēcīga sievietes rakstura un aukstā kara politiskā fona virzīts stāsts. 

Projektu prezentāciju noslēdz neparastā formā un tehnikā veidota filma "Dieva suns", kuru tās režisori, brāļi Raitis un Lauris Ābeles, dēvē par "animāciju ar īstu aktierspēli" – rotoskopijas tehnikā veidots stāsts par 17. gadsimta Latviju, balstīts 1692. gadā Zaubē notikušā tiesas prāvā un leģendās par Livonijas vilkačiem. Projekta prezentācijā piedalījās arī scenārija autors Ivo Briedis, filmas mākslinieks Harijs Gruntmanis, kurš piešķīris divdimensiju animācijas veidolu īstu aktieru spēlētai darbībai, un viens no filmas aktieriem – politiķis Einars Repše. Eksperimentālā tehnikā veidotā "pasaka pieaugušajiem" jau tapšanas stadijā izpelnījusies žanra speciālistu ievērību arī plašākā pasaulē.

Programmā atbalstītās filmas pie skatītājiem nonāks gan kinoteātros, gan straumēšanas platformās un vēlāk arī televīzijā; pirmizrādes gaidāmas, sākot ar 2024. gada janvāri.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!