Foto: Andrejs Strokins.
 
Teātris
03.09.2023

Ballīte, uz kuru mēs neviens nebūsim ielūgti

Komentē
4

Sadarbībā ar starptautisko jaunā teātra festivālu "Homo novus", kas šogad norisinās līdz 13. septembrim, piedāvājam īsrecenziju ciklu par festivāla izrādēm. To iesāk dramaturgs un režisors Jānis Balodis par britu/vācu teātra apvienības "Gob Squad" izrādi "Rietumu sabiedrība".

Izrāde sākas 1 000 000 gadu pirms mūsu ēras. Pustumsa, apgāztas, izmētātas mēbeles, dūmi, dabas radīts skaņu celiņš. Sākas laika atskaite, un pēc brīža starp mēbelēm parādās kaili cilvēku ķermeņi augstpapēžu kurpēs un blondās parūkās. Skaņu celiņā aizvien vairāk ievijas cilvēka radītās skaņas. Tuvojoties šim brīdim, laiks sāk ritēt lēnāk, telpā esošais haoss tiek sakārtots un arī kailums piesegts. We made it!* Ir 2023. gada 1. septembris, zālē iedegas vairāk nekā 13 izrādē izmantotie prožektori, un apģērbtie cilvēki sāk izmantot angļu valodu, kuru, spriežot pēc manas un pārējo skatītāju reakcijas, mēs uztveram un saprotam. Acīmredzot mēs arī esam piederīgi Rietumu sabiedrībai.

Izrāde ir notikusi aptuveni stundu. Mēs esam skatījušies nepopulārāko interneta video pasaulē, redzējuši tā rekonstrukciju, mēģinājuši ienirt video redzamo cilvēku domās, sajūtās, sirdīs, sapņos, nepiepildītajos sapņos, ilgās, priekos, bēdās vai iekšējā tukšumā. Esam pārdomājuši to, vai kūka, ko ēd video redzamie cilvēki, ir lēti cukurota un trekna vai tāda, ko dabūt varēja tikai pirms 50 gadiem. Un kāda ir kūka, ko šobrīd ēd video redzamo cilvēku kopijas uz skatuves? Un kādas ir šo kopiju domas, sajūtas, sapņi, nepiepildītie sapņi? Un beigu beigās – ko mēs te īsti darām?

Vēl septiņiem cilvēkiem no skatītāju vidus ir ļoti paveicies – viņi noķēra mīksto rotaļlietu un tādējādi ieguva biļeti uz Rietumu sabiedrību (skatuvi). Tagad viņi var piedalīties ballītē, dejot un ēst kūku. Un uzzināt, kāda tā ir. Mēs pārējie varam palikt to vērot.

Bet Rietumu sabiedrībā nedrīkst atslābt. Vismaz publiski ne. Kameras objektīvs ik pa brīdim uz lielā ekrāna ieceļ kādu no dalībniekiem. "Angela Merkele – labi vai slikti?" "Putins vai Prigožins?" "Sekss ar dzīvnieku vai bērnu?" Atbildi. Atbildi tagad! Ir pareizās un ir nepareizās atbildes. Dažreiz.

Man sāp kakls. Nedaudz arī plecs. Vērot Rietumu sabiedrību ir laikietilpīgs process. Ik pa brīdim redzu dažus cilvēkus atstājam zāli. Kamdēļ? Varbūt ir jāiet? Varbūt par Rietumu sabiedrību viss ir skaidrs? Varbūt jāturas tālāk no tās? Varbūt pēc alus? Mēs paliekam un domājam par vecākiem. Par to, ko viņi pateica, nepateica vai viņiem būtu vajadzējis pateikt. Un tomēr – ko mēs te īsti darām?

Pēdējā laikā, esot uz skatuves, es atmiņā ieglabāju attēlu ar pēdējo sekundi, pirms nodziest pēdējais prožektors. Un tad attēlu, kad viss ir novākts. Un es zinu, ka (laikam) nekad nevarēšu pietuvoties tai ballītei, kas sāksies 1 000 000 gadu kopš šī brīža. Un, kad tajā ballītē notiks laika atskaite, šis brīdis – 2023. gada 1. septembris – paskries garām mežonīgi strauji, lai ātrāk tiktu sasniegta tagadne, viss sāktos un kāds varētu pajautāt: ko mēs te īsti darām?


*Mēs to paveicām!

Jānis Balodis

Jānis Balodis ir teātra veidotājs.

autora profils...

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
4

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!