Teodors Zeldins
 
Aktualitātes
18.06.2019

Ar "Svešinieku mielastu" Rīgā viesosies pazīstamais vēsturnieks Teodors Zeldins

Komentē
0

Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA) starpgada programmas "microRIBOCA" ietvaros 7. oktobrī Dailes teātrī norisināsies pasākums "Svešinieku mielasts", kura dalībnieki caur sarunām pie vakariņu galda meklēs atbildes uz ievērojamā britu vēsturnieka Teodora Zeldina sagatavotiem jautājumiem.

Līdz šim pasākums īstenots jau 14 valstīs un tajā satikušies tūkstošiem cilvēku. Oktobra pasākums vienkopus pulcēs vairāk nekā 200 rīdzinieku, dodot iespēju katram tuvāk iepazīt kādu svešinieku ar sarunāšanās mākslas palīdzību, ko neformālā vakariņu gaisotnē apgūt palīdzēs pasaulē pazīstamais vēsturnieks un filozofs Teodors Zeldins. Kopš pirmsākumiem pasākuma scenārijs saglabājies nemainīgs: divi svešinieki satiekas pie vakariņu galda un saņem no Teodora Zeldina īpašu ēdienkarti, kurā visi ēdieni aizstāti ar domu apmaiņu rosinošiem jautājumiem par dažādām tēmām.

"Sākot ar vieglām "uzkodām", tad ķeroties klāt gruntīgiem "pamatēdiena" jautājumiem un beigās našķējoties ap "desertu", cilvēki mielasta gaitā ļaujas sarunām, caur kurām iepazīst viens otra vērtību sistēmu, apjauš, kam tajā piešķirta vislielākā nozīme un kāpēc. Līdzīgi daudzveidībai kulinārijas pasaulē, arī Zeldina piedāvātā ēdienkarte ietver sevī visdažādākos dzīves izgaršošanas aspektus caur sarunu mākslu. Pasākums ļaus 2 stundu laikā atklāt, kā "sociālo burbuļu" laikmetā var noritēt auglīga domu apmaiņa ar sarunu biedru, kura pasaules redzējums, agrākā dzīves pieredze un sociālpolitiskā nostāja nav izzināta," paziņojumā presei raksta RIBOCA pārstāvji.

Būdams Oksfordas Universitātes profesors, Teodors Zeldins bija viens no pirmajiem, kurš akadēmiskajā vēstures disciplīnā rada vietu un metodi, lai pētītu un runātu par cilvēcisko attiecību un jūtu pasaules komponenšu – mīlestības, baiļu, vientulības, draudzības un personisko ambīciju – mainīgajiem stāvokļiem dažādu civilizāciju un laikmetu gaitā. Īpašu lomu viņš vienmēr piešķīris sarunu fenomenam, uzsverot, ka savstarpējās attiecības un jūtu stāvokļi tiek izkopti prasmīgu sarunu ceļā.

Sarunu pasākuma formāts radies fonda "Oxford Muse" paspārnē, ko Teodors Zeldins nodibināja 2001. gadā. "Sarunā sastopas prāti ‒ katrs ar savu pieredzi un paradumiem. Kad prāti satiekas, tie nevis vienkārši apmainās ar faktiem, bet transformē tos. Saruna nav kāršu kavas sajaukšana; tā ir spēļu partija, kurā uzrodas arvien jaunas, iepriekš nepazītas kārtis. Lai saruna vispār būtu iespējama, jābūt gatavam tās nobeigumā nokļūt kā nedaudz citam cilvēkam," "Svešinieku mielastu" raksturo pats Teodors Zeldins.

Teodors Zeldins (1933) ir "viens no četrdesmit cilvēkiem, kuru idejām varētu būt paliekoša nozīme jaunajā gadu tūkstotī", savulaik rakstījis britu laikraksts "The Independent". Zeldina grāmatas tulkotas 27 valodās. Kaut gan to uzmanības centrā lielākoties ir vēsture, autors savos darbos īpašu uzmanību pievērš indivīda lomai un jūtu pasaules dažādajiem kontekstiem. Tāpat viņš ir bijis gan padomnieks Francijas prezidentam un konsultējis vadības ešelonus starptautiskiem finanšu, jurisprudences, medicīnas, IT un ražošanas uzņēmumiem, gan arī ir iecienīts viesis starptautiskos politiskajos forumos un kultūras nozares konferencēs.

Teodors Zeldins ir iecelts par Britu Impērijas ordeņa komandieri. Par 5 sējumu apjoma darbu "History of French Passions" ("Franču kaislību vēsture: Ambīcijas un mīlestība, Intelekts un Lepnums, Gaume un korupcija, Bailes un liekulība, Politika un dusmas") viņš ir saņēmis Apvienotās Karalistes nozīmīgāko apbalvojumu par ieguldījumu vēsturē – Vulfsona balvu (1974). Viņš ir piedalījies arī "BBC radio" populārās programmas "Brains Trust" veidošanā.

Pasākums norisināsies Dailes teātrī. Biļetes pieejamas biļešu tirdzniecības platformas "eKase.lv" mājaslapā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!