Aktualitātes
06.07.2022

Ar izstādēm un Vāgnera operas koncertuzvedumu sāksies Cēsu mākslas festivāls

Komentē
0

Sestdien, 9. jūlijā, Cēsīs ar trim izstādēm un Riharda Vāgnera operas "Tristans un Izolde" koncertizpildījumu tiks atklāts sešpadsmitais Cēsu Mākslas festivāls, kas norisinās līdz 14. augustam.

No 9. jūlija līdz pat 14. augustam Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā norisināsies laikmetīgās mākslas izstāde "Zilā līča māja", kuru ir veidojuši Evita Vasiļjeva un Kaspars Groševs. Izstādē tiek savienotas divas šķietami atšķirīgas, bet tajā pašā laikā radniecīgas mākslinieciskās prakses, kurās būtiskas ir mākslas darbu attiecības ar telpu un tās elementiem. Ekspozīcijā būs iespējams aplūkot mākslinieku veidotās skulptūras, lielformāta arhitektoniskas struktūras, video un gleznas, kas pilnībā caurvīs Cēsu Laikmetīgās mākslas centru. Projekts sasaucas ar NSRD (Nebijušu sajūtu restaurācijas darbnīcas) bagātīgo un pieblīvēto darbību un idejām par "aptuveno mākslu", pārceļot Hardija Lediņa utopisko Pārdaugavas ainavas zīmējumu "Zilā līča māja" (1984) uz Cēsīm, apņemot visu izstāžu ēku ar iegremdējošu, daudzslāņainu instalāciju.

Izstādes ietvaros atkārtoti tiks atvērts kiosks "Lagūna", kura pirmo posmu, sadarbojoties deviņiem māksliniekiem (0.0.01.0.0., Maija Kurševa, Anna Malicka, Dzelde Mierkalne, Luīze Nežberte, Līva Rutmane, $hady Ladies, Klāvs Upaciers) un atklāšanā līdzdarbojoties arī dažādiem radošiem personāžiem, varēja skatīt Rīgā, Vagonu ielā, 2021. gada vasaras izskaņā. Izstādi Cēsīs papildinās skaņas performances, piedaloties vietējiem pagrīdes mūzikas karognesējiem. Uz izstāžu zāles jumta būs franču mākslinieka Kamila Buzubā-Grivela (Kamil Bouzoubaa-Grivel) radītie gaisa svārstību tvērēji. Izstādes kuratores: Daiga Rudzāte un Žanete Skarule.

Cēsu Izstāžu namā no 9. jūlija līdz pat 28. augustam būs skatāma izstāde "Bruno Vasiļevskis. P.S.", kuras centrā ir viena no spilgtākajām personībām Latvijas 20. gadsimta otrās puses glezniecībā. Izstāde ir strukturēta trijās daļās: "Bruno", kas atspoguļos mākslinieka personību un viņa pirmsākumus mākslas pasaulē, "Vasiļevskis", kurā ir apskatāmas klusās dabas un ainavas, kā arī "P.S.", kas papildina ekspozīciju ar citu autoru darbiem, kuri savā mākslinieciskajā izpildījumā ir radnieciski Vasiļevskim. Šie autori ir Imants Lancmanis, Juris Pudāns, Maija Tabaka, Miervaldis Polis, Līga Purmale, Jānis Krievs, Līvija Endzelīna, Dace Lapiņa, kā arī Jānis Blanka, Zane Tuča un Jānis Šneiders. Izstādes kurators: Vilnis Vējš.

Savukārt koncertzāles "Cēsis" galerijā no 9. jūlija līdz 14. augustam būs skatāma Daiņa Pundura izstāde "Lielo dzīvnieku gaidot". Izstādes ekspozīcija veidota kā inscenējums pagātnē notikušiem notikumiem. Ar izstādes ekspozīciju mākslinieks ir atvēris keramikas izstrādājumu noslēgto apjomu, aicinot izstādes apmeklētājus atgriezties pie estētiskās izjūtas saknēm un arhaiska keramikas trauka formas apgūšanas. Mistiskā tēma, kas caurvij ekspozīciju, ir lielais zvērs un gaidīšanas sajūta saistībā ar personisku pieredzi pagātnē, tādēļ arī izstādē trauki ir eksponēti grīdas līmenī kā dzīvniekam servēts mielasts.

Vienlaikus koncertzāles "Cēsis" telpās ir skatāma multimediāla izstāde, kas ir pielāgota cilvēkiem ar funkcionāliem redzes traucējumiem – "Neredzamās dzīves". Izstāde ir festivāla programmas satelītpasākums, kurā piedalās fotogrāfi: Boriss Abramovičs, Elīne Buka, Irēna Čučkoviča, Aleksandra Drečuna, Paulis Jakušonoks, Sāra Kecmana, Stefans Kosanovičs, Monta Krūze, Duško Miljaničs, Ana Mitroviča, Darko Sretiks, Eva Strazdiņa, Nada Vojinoviča, Nikola Lī Zvaigzne (Nicole Lee Zvaigzne), Milošs Zvicers.

Šogad izstādes vizuālās identitātes noformējumā līdzdarbosies arī festivāla ģenerālsponsors – uzņēmums "LMT". Mākslai savijoties ar LMT piedāvātajām mūsdienu tehnoloģijām, izstādes "Zilā līča māja" apmeklētāji Cēsu Laikmetīgās mākslas centra ārtelpās varēs skatīt vizuālu darbu, kas ir veidots, bezpilota lidaparātam jeb dronam sekojot mākslinieka Kaspara Groševa norādēm.

Cēsu Mākslas festivāla atklāšanas dienā, 9. jūlijā, plkst. 16.00 koncertzālē "Cēsis" skanēs Riharda Vāgnera operas "Tristans un Izolde" pilnatskaņojums. Šis ir unikāls notikums, jo pilns operas atskaņojums, kura kopējais garums nedaudz pārsniedz četras stundas, Latvijā nav izskanējis kopš 1921. gada. Koncertatskaņojumā dzirdēsim Eiropas operteātru zvaigzni, vācu tenoru Marko Jenču (Marco Jentzsch) un vācu operdziedātāju Gunbritu Barkminu (Gun-Brit Barkmin) kā Tristanu un Izoldi, zviedru mecosoprānu Martinu Diki (Martina Dike), vācu basbaritonu Oliveru Cvargu (Oliver Zwarg), kā arī igauņu basu Aino Angeru (Aino Anger). Koncertatskaņojums ir mākslas festivāla "Cēsis 2022" un koncertzāles "Cēsis" sadarbības projekts.

Festivāla laikā būs skatāmi arī vairāki koncerti, tostarp brīvdabas notikums Cēsu pils parka estrādē ar Raimonda Paula, Daumanta Kalniņa un Latvijas Radio bigbenda dalību. Tāpat festivāls piedāvās teātra un kino programmu, kā arī satelītprogrammu, kuru ir veidojuši mākslinieki Krista un Reinis Dzudzilo.

Visa festivāla programma ir skatāma šeit.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!