Aktualitātes
12.10.2021

Anda Lāce jaunā performancē reflektēs par mākslu un liekulību Latvijas sabiedrībā

Komentē
1
Saglabā

16. oktobrī plkst. 14.00 Doma laukumā norisināsies Andas Lāces performance "Grūti nošķirt, vai tā ir orģijas apjoma liekulība vai patiesi visi te pēkšņi kļuvuši labāki". Tā radusies, māksliniecei reflektējot par Austrijas avangarda klasiķa Hermaņa Niča personālizstādi "Orģiju un mistēriju teātris" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā un procesiem Latvijas sabiedrībā.

Hermanis Ničs (Hermann Nitsch, 1938) 1960. gados veidoja radikālo 20. gadsimta mākslas kustību – Vīnes akcionismu. Rituāli un pārradīšana ir viena no būtiskākajām autora daiļrades sastāvdaļām. Arī latviešu mākslinieces Andas Lāces darbos un performancēs vērojami rituāla un atkārtojuma elementi. "Niča darbībā viņu saista monumentalitāte, rituālais un tas, kā performances laikā top paliekoši objekti – gleznas, kas ietver spēcīgu enerģiju, kura raisījusies, sasaistot rituālu ar gleznošanas procesu. Tomēr māksliniece saglabā analītiski kritisku skatījumu uz Vīnes klasiķa darbību un veikumu. Ar līdzīgu vērojumu Anda Lāce vēršas gan pret sevi, gan citiem, gan Latvijas sabiedrību kopumā ar visiem šā brīža procesiem, pētot cilvēkmīlestības trūkumu vai tā neīstu tēlojumu un pakļaušanos nepatiesiem pūļa praviešiem," teikts performances aprakstā.

Performances "Grūti nošķirt, vai tā ir orģijas apjoma liekulība vai patiesi visi te pēkšņi kļuvuši labāki" laikā Anda Lāce Doma laukumā radīs jaunu mākslas objektu, darbojoties ar sūkļu figūrām un krāsām. Māksliniece strādās uz lielas plaknes, kas vērsta pret Latvijas Radio ēkas centrālo monumentālo portālu, kura zelminī atrodas figurālā kompozīcija – pārticības un labklājības alegorija.

Aptuveni stundu garā performance veidota, sadarbojoties ar komponisti Eviju Skuķi, mežraga spēlētāju un vokālo ansambli, kas apdzīvos priekšnesuma telpu. Performances mūzikā būs dzirdamas skaņu ainavas un harmoniski slāņojumi, kā arī individuāli izsaucieni un runas elementi – divas tembrālās pasaules, kas reaģēs uz Andas Lāces darbībām. Šis notikums sasauksies ar Doma laukuma pilsētvides elementiem un garām plūstošo urbāno dzīvi, kas savulaik bijis nozīmīgi arī Vīnes akcionistiem.

Anda Lāce guvusi augstu novērtējumu gan par saviem glezniecības darbiem, gan performancēm. 2017. gadā Purvīša balvas finālam tika izvirzīta mākslinieces performance "Atindēšana", kurā viņa pirmoreiz darbojās ar figūrām, kas gatavotas no porolona un pārceļo no performances uz performanci.

Priekšnesumu speciālā norobežotā teritorijā varēs skatīties bez maksas, uzrādot Covid-19 sertifikātu. Lai izvairītos no pulcēšanās, izrādi būs iespēja vērot arī no lielāka attāluma Doma laukumā. Organizatori aicina būt piesardzīgiem, ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un valkāt FFP2 respiratoru performances norises laikā.

Pasākums norisinās Hermaņa Niča personālizstādes "Orģiju un mistēriju teātris" pavadošās programmas ietvaros, kas iekļauj sarunas ar mākslinieku, diskusiju un lekciju ciklu, performances un nodarbības jauniešiem. Izstādes rīkotāji ir "VV Foundation" sadarbībā ar LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju un Hermaņa Niča fondu. Projekta vadītāja – Līna Birzaka-Priekule. Izstāde būs atvērta no 16. oktobra līdz 12. decembrim.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!