Aktualitātes
17.01.2023

Amanda Aizpuriete saņēmusi galveno balvu prestižajā Vilenicas literatūras festivālā

Komentē
0

Dzejniece Amanda Aizpuriete saņēmusi galveno balvu prestižajā Vilenicas Starptautiskajā literatūras festivālā (Vilenica International Literary Festival) Slovēnijā. Latvijas Rakstnieku savienība to nosaukusi par svarīgāko latviešu literatūras starptautisko panākumu 2022. gadā.

Festivāls norisinājās pērn septembrī, un Amanda Aizpuriete bija tā goda viešņa. Balvā dzejniece saņēmusi Vilenicas karsta alas kristālu, kas pagājušā gada nogalē atceļojis uz Latviju un jau nodots dzejniecei.

Kā norāda Latvijas Rakstnieku savienība, Vilenicas festivālā notiek daudzi literatūras un kultūras pasākumi – apaļā galda diskusijas, literārie lasījumi, mūsdienu literatūras un literāro izdevumu prezentācijas. Rīkotāji piesaista festivālam lielus līdzekļus, lai ik gadu vestu uz Slovēniju izcilus autorus no Eiropas un pārējās pasaules. Tajā liela uzmanība tiek pievērsta vārda brīvības un demokrātijas jautājumiem.

Kopš pirmā starptautiskā festivāla, kas norisinājās 1986. gadā, tā ikgadējā kulminācija ir Vilenicas Starptautiskās literārās balvas pasniegšana, ko Slovēnijas Rakstnieku asociācija saskaņā ar tās statūtiem piešķir par izciliem sasniegumiem literatūras vai eseju jomā. Balvas ieguvēju izvēlas Vilenicas žūrija, savukārt oficiālā prezentācija notiek iespaidīgajā karsta alā, kas devusi nosaukumu gan balvai, gan festivālam. Festivālā tiek pasniegtas vēl vairākas balvas jauniem talantiem, tomēr Amanda Aizpuriete pievienojusies elitāram 36 ekstra klases autoru klubam, kam tagad pieder Vilenicas galvenā godalga.

Pirms Amandas Aizpurietes šo balvu saņēmuši izcili autori: Toms Venclova, Pēters Esterhazi, Milans Kundera, Jāns Kaplinskis, Olga Tokarčuka, Pēters Handke, Zbigņevs Herberts, Ādolfs Mušgs, Ana Blandiana, Dubravka Ugrešiča. Latviešu dzejniece, stāstot par savu panākumu, teica, ka jutusies bezgala pārsteigta un izbrīnīta par balvas piešķiršanu, jo nonākt vienā kompānijā ar Nobela, starptautiskās Bukera un citu prestižāko Eiropas prēmijas laureātiem bijis mulsinoši, bet ļoti pagodinoši.

Amanda Aizpuriete (1956) ir latviešu dzejniece, tulkotāja un atdzejotāja. Publicējusi desmit dzejoļu krājumus latviešu valodā, bet viņas darbi ir tulkoti vismaz 14 valodās. Jaunākais Aizpurietes krājums "Pirms izvākšanās" iznāca 2020. gadā. Dzejniece arī iepriekš saņēmusi dažādas prēmijas literatūrā – Bavārijas Mākslas akadēmijas Dzejas balvu, Dzejas dienu balvu, vairākas Latvijas Literatūras gada balvas gan par dzeju, gan atdzeju, Ojāra Vācieša prēmiju, Dzintara Soduma balvu un citas godalgas.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!