Foto: Ģirts Raģelis
 
Aktualitātes
01.02.2019

Alvis Hermanis iestudē izrādi par čekas maisu radītajiem jautājumiem

Komentē
0
Saglabā

Jaunais Rīgas teātris izziņojis Alvja Hermaņa jauniestudējumu "Vēstures izpētes komisija", kura pamatā ir čekas maisu atvēršanas radītie jautājumi.

"Taisīt izrādi par čekas maisu lietu ir diezgan neiespējami, jo tur katra cilvēka gadījums ir pārāk atšķirīgs, un līdz ar to vispārinājumus veikt ir bezjēdzīgi. Par katru no viņiem tad būtu jātaisa atsevišķa izrāde. Mēs nekad neuzzināsim daudzu čekas maisos atrasto stāstus. Vai nu tāpēc, ka viņi ir miruši, vai tāpēc, ka daudzos gadījumos tie ir pārāk intīmi un personiski, lai ar tiem dalītos publiski. Gluži tāpat, dažādu iemeslu dēļ, mēs vairs neuzzināsim daudzu čekas ziņotāju upuru stāstus," par topošās izrādes ieceri stāsta Alvis Hermanis.

"Publicētajos sarakstos es atradu daudzus desmitus cilvēku, kurus pazinu personīgi. Un par daudzu no viņiem privāto dzīvi zinu pietiekami, lai iztēlotos, uz kāda pamata viņi tur nokļuvuši vai tikuši šantažēti. Samest viņus visus vienā kaudzē ir diezgan sātanisks plāns, un ar šo izrādi mēs negribētu tajā piedalīties. Tāpēc šī izrāde nebūs par Andri Slapiņu, kura vārds ir čekas maisos un kurš, atšķirībā no mums visiem, ir atdevis dzīvību par Latvijas brīvību. Jo novienkāršota vēstures leğenda par tumšajiem un gaišajiem spēkiem būtu gan nepatiesa, gan negodīga. Šī izrāde būs par to, kā iespējams manipulēt ar cilvēkiem un kā iespējams manipulēt ar vēsturi. Gan toreiz, gan tagad," uzsver režisors.

Pirmizrāde notiks 2. aprīlī JRT Lielajā zālē. Iestudējuma autori ir režisors kopā ar izrādē iesaistītajiem aktieriem: Kasparu Znotiņu, Andri Keišu, Vili Daudziņu, Gunu Zariņu, Jevgeņiju Isajevu, Ingu Tropu. Izrādes telpu veidos Alvis Hermanis, kostīmu māksliniece – Kristīne Jurjāne.

Tāpat režisors šobrīd strādā pie vēl viena jauniestudējuma – "Atnāc mani vēl satikt", kura pirmizrāde gaidāma 1. martā Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē.

Izrādes teksta autors ir pats režisors kopā ar dramaturģēm Madaru Rutkēviču un Agnesi Rutkēviču. Tas ir teātra detektīvs, kura darbības vieta ir Latvijas literatūras vēsture un sižeta pamatā ir mūsdienu Latvijā pirms dažiem gadiem noticis mistisks gadījums par vairākām savstarpēji nesaistītām pašnāvniecēm, pie kurām tiek atrasts viens un tas pats nezināma autora dzejolis.

Izrāde veltīta 20. gadsimta latviešu dzejniecēm – sievietēm. Austra Skujiņa, Mirdza Ķempe, Ārija Elksne, Velga Krile, Vizma Belševica, Kornēlija Apškrūma un citas. Mazzināmi biogrāfiski fakti, mistiski noslēpumi un latviešu maģiskais reālisms. Un pāri visam – dzeja.

Izrādes scenogrāfiju veido Alvis Hermanis, kostīmu māksliniece – Kristīne Jurjāne. Lomās – Madara Rutkēviča un Agnese Rutkēviča.

Tuvākās izrādes, uz kurām biļetes vēl pieejamas, – 21. un 22. martā, 2., 3., 14., 16., 27. un 28. aprīlī.

 

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!