Marina Smita, "My beloved Ukraine", creativesforukraine.com
 
Aktualitātes
08.03.2022

8. martā aicina palīdzēt karā cietušajām Ukrainas sievietēm

Komentē
0

Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un solidarizējoties ar Ukrainas sievietēm, centrs "Marta" 8. martā, Starptautiskajā sieviešu solidaritātes dienā, aicina atbalstīt Latvijas nevalstisko organizāciju uzsākto palīdzības darbu karā cietušajām Ukrainas sievietēm.

Kā norāda "Marta", karā Ukrainā sievietes un bērni ne tikai paliek bez mājokļiem, bet cieš no vardarbības, arī izvarošanas, kas tiek izmantota kā "kara ierocis".

"Kara kontekstā pret sievietēm bieži tiek vērsta brutāla dehumanizācija un regulāri tiek izmantota izvarošana. No Ukrainas kara zonas jau esam saņēmuši vairākus signālus un lūgumus pēc palīdzības," norāda Centra MARTA vadītāja Iluta Lāce. Kā norāda "Marta", par gadījumiem, kad Krievijas karavīri Ukrainas pilsētās izvarojuši sievietes, paziņojis arī Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.

Kā skaidro "Marta", karadarbība var veicināt dažādus vardarbības veidus. Pasaules veselības organizācija uzsver, ka karā īpaši ievainojamas ir sievietes un bērni. Sievietes var tikt pakļautas izvarošanai no abām karojošajām pusēm, var pastiprināties vardarbība ģimenē, kā arī sievietes var tikt piespiestas seksuālām darbībām apmaiņā pret ēdienu vai aizsardzību.

Centra "Marta" sadarbības organizācijas Austrumukrainā ir apliecinājušas, ka cietušajām sievietēm steidzami ir nepieciešami dažādi pakalpojumi, sākot ar medicīnisku palīdzību un psiholoģisku atbalstu, kā arī ilgtermiņa atbalsta pasākumi, lai pārvarētu pārciesto traumu.

"Notiekošais Ukrainā ir atgādinājums ikvienai sabiedrībai, ka nekādos apstākļos nedrīkst normalizēt seksuālo vardarbību un vissvarīgākais, ne tikai kara apstākļos, ir atbalstīt cietušās personas, ne varmākas," saka klīniskā psiholoģe Marija Ābeltiņa.

Centra "Marta" speciālisti norāda, ka karā cietušās sievietes un bērni var atrasties tādā kognitīvā un fiziskā ievainojamībā, ka var viegli kļūt par krāpniecības un ekspluatācijas upuriem, jo izmisis un nobijies cilvēks ne vienmēr spēj pieņemt kritiskus un informētus lēmumus.

Psihoterapijas speciāliste Aiga Abožina: "Tā ir ierasta shēma piedāvāt jaunām, kara plosītas valsts sievietēm un bērniem bezmaksas transportu, iztiku un pēc tam sapņu darbu kādā no ES valstīm. Savukārt, tur nonākot, sievietes un nepilngadīgie atrod sevi bordeļos, slēgtos dzīvokļos, kur tie tiek pakļauti pornogrāfijas ražošanai un piespiedu seksuālu pakalpojumu sniegšanai, atstrādājot kaut kādu viltus parādu par "glābšanu". Arī Latvija var kļūt par šādu saņēmējvalsti."

Speciāliste aicina ikvienu pievērst uzmanību aizdomīgām situācijām un par tādām ziņot policijai. Ziņojot policijai, nevar kaitēt legālam bēgļu statusu ieguvušam indivīdam, bet, iespējams, var izglābt kāda dzīvību.

Ja vēlaties atbalstīt Austrumukrainas sievietes un bērnus, varat ziedot centram "Marta" ar norādi "Palīdzība Ukrainai". Ja jūsu redzeslokā nonāk cietušas sievietes, zvaniet centram "Marta" +371 67378539!

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!