Kadrs no īsfilmas "Vecāks par simts gadiem".
 
Aktualitātes
03.05.2022

4. maijā pirmizrādi piedzīvos trīs jaunas Latvijas filmas

Komentē
0
Saglabā

Nacionālā Kino centra 4. maija Latvijas filmu maratonā šogad izziņotas vairāku filmu pirmizrādes klātienes seansos kinoteātrī "Splendid Palace" – Lailas Pakalniņas un Ivara Zviedra pilnmetrāžas filmas "Mājas" un "Bahs pret Covid", kā arī Rolandam Kalniņam veltīta dokumentālā īsfilma "Vecāks par simts gadiem".

4. maija Latvijas filmu maratona tradicionālais akcents ir jaunu Latvijas filmu pirmizrādes, un šoreiz tās visas ieplānotas kinoteātra "Splendid Palace" Lielajā zālē. Vispirms, Rolanda Kalniņa simtgades jubilejas Goda seansa ietvaros (no 13:00), pirmo reizi uz lielā ekrāna tiks demonstrēta dokumentāla īsfilma "Vecāks par simt gadiem" (2022), kuru veidojis negaidīts autoru kolektīvs – scenārija autore Daira Āboliņa, režisore Agita Cāne-Ķīle, operators Andrejs Rudzāts, producents Matīss Kaža –, iedvesmojoties no leģendārās Herca Franka filmas "Vecāks par desmit minūtēm" (1978). Pie Rolanda Kalniņa ierodas fotogrāfs Māris Ločmelis, lai īpašā un senatnīgā tehnikā uzņemtu režisora simtgades foto. Operatora Andreja Rudzāta jūtīgajā portretējumā skatītāji desmit minūtes vēro režisora acis un sejas vaibstus, nonākot viņa domu un atmiņu pasaulē.

Lielās zāles seansā 17:00 pirmoreiz Latvijā tiks izrādīta režisores Lailas Pakalniņas un operatora Ginta Bērziņa dokumentālā filma "Mājas" (2021), kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja divos nozīmīgos Eiropas festivālos pagājušā gada rudenī – Tallinas festivāla "Black Nights" Baltijas konkursā un Amsterdamas IDFA izlasē "Meistari" (Masters).

Filmas veidotāji ciemojušies 75 Latvijas mājās, lūdzot katras mājas iemītniekus vienu minūti pozēt kinokamerai; filmas kadros redzami gandrīz 180 Latvijas iedzīvotāji (un seši kaķi, vienpadsmit suņi, viens trusis, viens garāmgājējs ar zāles pļāvēju, divi garāmbraucoši velosipēdisti, padsmit aitas, tītari un vistas, viena palma, viens traktors, viena baznīca). Sākot uzņemt filmu, režisores iecere bijusi pētīt, ko mājas stāsta par savu saimnieku, bet pamazām izrādījies, ka šī ir arī filma "par kino" – par filmēšanas procesu un operatora darbu, jo tieši operators Gints Bērziņš rācijas sarunās regulē katra portretējamā nostāšanos kadrā "ideālā kompozīcijā" un šī "kadra veidošana" pamazām kļūst par filmas centrālo pavedienu.

Lielās zāles seansā 20:00 pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma "Bahs pret Covid", kuru režisors un operators Ivars Zviedris sāka veidot kā dienasgrāmatu pirms diviem gadiem, pandēmijas pirmajās dienās. Filmas operators Haralds Ozols caur kameras aci redzējis pandēmijas laika cerības, bailes, fizisku un garīgu tukšumu, izmisumu, nāvi un atkal cerības.

"Man ir gandarījums par iespēju filmēt pandēmijas laiku un par paveikto darbu, kas nebija viegls ne fiziski, ne garīgi. Stradiņa slimnīcas Covid nodaļā aizsargtērpos un maskās svīdām un redzējām nāvi sev blakus katru dienu. Tukšumu un protestus ielās, komendantstundas naksnīgajā Rīgā, Covid statistiku ziņu virsrakstos un čellista Normunda koncertus tukšajā Doma laukumā filmējām divu gadu garumā. Šo jaunāko laiku savādo vēsturi tagad atdodam skatītājiem, un veltām to mūsu filmas mirušajiem varoņiem – Valdim, Aigaram, Ivaram un citiem," saka režisors Ivars Zviedris.

Pēc pirmizrādes filma būs pieejama kinoteātra "Kino Bize" repertuārā no 9. maija, pēc tam arī citur Rīgā un Latvijā.

Jau iepriekš ziņots, ka Nacionālā Kino centra rīkotais 4. maija Latvijas filmu maratons šogad atgriežas kinoteātrī "Splendid Palace", piedāvājot skatītājiem bezmaksas klātienes seansus abās kinozālēs un brīvdabā. Lai skatītos filmas kinoteātrī, pirms seansa jāizņem ielūgums ar reģistrētu sēdvietu kinozālē, ielūgumus no 27. aprīļa var saņemt kinoteātra "Splendid Palace" kasē vai piereģistrēt elektroniski kinoteātra mājaslapā šeit. Filmu maratona ietvaros kinoteātrī filmas tiks demonstrētas ar subtitriem angļu valodā, aicinot arī Rīgas viesus svinēt Latvijas svētkus kopā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!