Aktualitātes
19.11.2019

12 latviešu filmas bez maksas varēs skatīties visu novembri

Komentē
0
Saglabā

Nacionālā Kino centra (NKC) portālā "Filmas.lv" organizētais tiešsaistes festivāls "Latvijas filmas pasaulē" jau pirmajās dienās valsts svētku priekšvakarā izpelnījies ārkārtīgu skatītāju interesi gan Latvijā, gan ārvalstīs, tāpēc festivāla termiņš tiek pagarināts līdz decembra sākumam, informē NKC.

Šis ir jau otrais tiešsaistes festivāls portālā "filmas.lv", kas šoreiz piedāvā Latvijas dzimšanas dienu nosvinēt, skatoties kādu no 12 Latvijas filmām (tai skaitā piecas Simtgades filmas), - tās pieejamas bez maksas datorā jebkurā pasaules vietā, kur vien atrodams interneta pārklājums.

Otrais tiešsaistes festivāls "Latvijas filmas pasaulē" tika izsludināts 15. novembrī, un jau pirmajās divās dienās portālu apmeklēja vairāk nekā 30 000 interesentu, kas kopā 120 000 reižu atvēra kādu no portāla lapām; kopējais filmu skatīšanās laiks sasniedzis jau 95 dienas, un šāda interese krietni pārsniedz vasarā, pirmajā festivālā, pieredzēto. Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC), kas nodrošina portāla tehnisko darbību, aprūpē festivāla norisi arī brīvdienās un svētku dienās, iespējami drīz novēršot "sastrēgumus". Festivāla nobeiguma termiņš ir pagarināts par nedēļu – līdz 2. decembrim.

Piecas Simtgades filmas, kas ar portāla "Filmas.lv" starpniecību šajā mēnesī nonāk pie skatītājiem visur pasaulē, rāda Latviju dažādos valsts vēstures periodos, arī tad, kad tādas valsts vēl nemaz nebija, – par tālu senvēsturi stāsta dokumentālā spēlfilma "Baltu ciltis" (2018), strēlnieku gaitas 20. gadsimta sākumā pēta dokumentālā filma "Astoņas zvaigznes" (2017).  30. gadu Latvijā sakņojas gan spēlfilma "Homo novus" (2018), gan dokumentālā filma ar spēlfilmas elementiem "Ievainotais jātnieks" (2017), bet dokumentālā filma "Kurts Fridrihsons" (2018) stāsta par salīdzinoši neseno, bet skarbo padomju laiku.

Populārzinātnisko dokumentālo rekonstrukciju "Baltu ciltis" veidojusi radošā komanda, kuras priekšgalā ir trīs brāļi – režisori Lauris un Raitis Ābeles un operators Mārcis Ābele. Viņu filma stāsta par 13. gadsimta baltu tautām, kas vēlāk izveidoja latviešu nāciju, – tie ir kurši, latgaļi, sēļi, zemgaļi, prūši, jātvingi, galindi, augštaiši un žemaiši, kuru apdzīvotās teritorijas apceļo filmas galvenais varonis, tirgotājs Larss no Gotlandes. Vēsturiskas rekonstrukcijas un inscenējumi, datoranimācija un zinātnisko ekspertu aizkadra teksts ļauj ieskatīties Eiropas pēdējo pagānu dzīvē – ko viņi darīja, kam ticēja un kas viņus darīja stiprus?

Režisora Askolda Saulīša dokumentālā filma "Astoņas zvaigznes" ir stāsts par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem. Pirmais Daugavgrīvas, otrais Rīgas, trešais Kurzemes, ceturtais Vidzemes, piektais Zemgales, sestais Tukuma, septītais Bauskas un astotais Valmieras latviešu strēlnieku pulks – tā ir Latvija vēl pirms Latvijas. Filma piedāvā vizuāli atraktīvu vēsturiski hronoloģisku pētījumu, sākot no strēlnieku bataljonu organizēšanās un pirmajām kaujām līdz Krievijas Pilsoņu kara beigām, kad liela daļa strēlnieku atgriezās nesen dibinātajā Latvijas valstī.

Režisore Ilona Brūvere filmas "Ievainotais jātnieks" centrā nolikusi tēlnieku Kārli Zāli, kurš savu vīziju par Latvijas valsti iemūžinājis divos monumentālos latviešu tautas nacionālās apziņas simbolos – Brīvības piemineklī un Brāļu kapos. Turpat blakus – Rīgas mākslas bohēmā – norisinās darbība Annas Vidulejas komēdijā "Homo novus", kas veidota pēc Anšlava Eglīša populārā romāna motīviem un precīzi atsaucas uz konkrētiem Latvijas mākslas vēstures tēliem un darbiem. Filma "Homo novus" kļuva par Latvijas kinoteātros populārāko Simtgades filmu: to apmeklēja vairāk nekā 92 000 kinoskatītāju.

Mākslas pasaulei pieskaras arī Dzintras Gekas un Gundegas Repšes dokumentālā filma "Kurts Fridrihsons", tomēr tas vairāk ir stāsts par spēcīgu un nepakļāvīgu personību – garīgo skolotāju, autsaideru, ieslodzīto un nonkonformistu Latvijas vēstures līkločos.

Tiešsaistes festivāls "Latvijas filmas pasaulē" turpina skatītājiem piedāvāt arī Latvijas kinovēstures zelta fonda filmas, kas ir nesen restaurētas un tādējādi arī internetā nodrošina iespējami labāko attēla kvalitāti. Otrajā tiešsaistes festivālā Latvijas kinoklasiku pārstāv trīs filmas, senākā no tām – 1972. gadā uzņemtā Rolanda Kalniņa spēlfilma "Ceplis", spilgti ironisks stāsts par cilvēka dabu, ievietots neatkarīgās starpkaru Latvijas vidē.

Festivāla ietvaros visur pasaulē paciemosies arī divi Latvijas puikas no dažādiem laikmetiem – Jāņa Jaunsudrabiņa "Baltās grāmatas" Jancis Aivara Freimaņa spēlfilmā "Puika" (1977), kuras scenārija līdzautors bija dzejnieks Imants Ziedonis, un Latgales lauku tīrradnis Boņuks, kuru režisors Jānis Streičs no Jāņa Klīdzēja romāna pārcēla filmā "Cilvēka bērns" (1991).

Jaunākajai kinoskatītāju paaudzei kopā ar visu ģimeni būs piemērots arī stāsts par muzikālo Cīrulīšu ģimeni spēlfilmā "Ziemassvētku jampadracis" (1993), kuras režisors Varis Brasla nupat novembrī saņēma Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" par mūža ieguldījumu kinomākslā. Tāpat šajā programmā būs skatāmas Latvijas animācijas klasiķes Rozes Stiebras leģendārās muzikālās īsfilmas "Zelta sietiņš" (1975) un "Zaķīšu pirtiņa" (1979), ar kurām izauguši nu jau vairāku paaudžu bērni, un spilgts jauno laiku animācijas paraugs no studijas "Atom Art" – režisora Edmunda Jansona pasaulē ļoti pieprasītā filma "Bize un Neguļa" (2017).

Visas tiešsaistes festivālā "Latvijas filmas pasaulē" iekļautās filmas līdz 2. decembrim var bez maksas noskatīties visur pasaulē, kur vien pieejams internets; skatīšanās iespējama ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām "iOS" un "Android" operētājsistēmu versijām.

Portāls "Filmas.lv" ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze – tur pieejama kataloga informācija par vairāk nekā 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!