Publicitātes foto
 
Notikums
29
Mar
08:38

Evelīnas un Andrē Vidu izstāde "Kopā viens"

Komentē
0
Atgādināt

Līdz 21. jūlijam galerijā "Alma" ir skatāma mākslinieces Evelīnas Vidas (Deičmanes) un komponista un saksofonista Andrē Vidas izstāde "Kopā viens". Lai arī mākslinieku pāris kopā sadarbojušies jau iepriekš, šī ir viņu pirmā kopizstāde.

Izstāde iecerēta kā meditācija, kas ar video, keramikas un mehānisku objektu starpniecību, ritmiskos mūzikas ciklos ieskanēsies galerijas "Alma" telpās.

Izstādi ievada videoinstalācija "Kopā viens", kurā, līdzīgi kā mūzikas mēģinājumā, viens cilvēks "spēlē" otru. "Kopā viens" iedrošina skatītāju ieklausīties un nojaust abu personu iedarbību un ietekmi vienam uz otru, vienlaicīgi saglabājot savu patstāvīgo esību.

Līdzās atrodas telpisks objekts "Atgādinājums" veidots no svētku eglītes elementiem un paštaisītiem pūšamiem instrumentiem. No neparastā instrumenta mutes vienmuļi dūc mūzikas kompozīcija, kas rosina atmiņas par laimes brīžu dziļākām kopsakarībām.

Kā kustīgs, ceļojošs akmens cepure ir veidots darbs "Wanderlust", šķērsojot galeriju tas atduras pret dažādiem priekšmetiem. Akmenim saduroties ar citiem objektiem noskan zvaniņš un "Wanderlust" maina virzienu, meklējot brīvību un turpinot ceļot. Iespējams, "Wanderlust" ir viens no pasakās minētajiem akmeņiem, kuru spēks ir pietiekoši liels, lai ierastas lietas neatgriezeniski pārvērstu akmeņos.

Pārejas un pārvērtību procesa atainojumam pasakās un teikās svarīgs ir tēls, kuram tiek piedēvētas īpašas spējas ietekmēt visuma kārtību un pārcelties no vienas pasaules otrā. Arī mūsdienās pastāv cilvēku grupas, kuras vēlas sasniegt šādu starpposmu praktizējot dažādas meditācijas formas. Video un skaņas instalācija "Divi soļi uz priekšu un viens solis atpakaļ" no ārpuses atgādina mālā veidotu planētu, bet tās iekšpusē vistas, guru dziesmas pavadījumā, izpilda maģisku rituālu deju.

Telpas otrā pusē redzama skulpturāla sala "Zemu lidojošs mākonis", kura ir klāta ar putnu un koku zīmējumiem. Galerijas koka grīda pārtop par jūras plašumu.  Šī skaņu instalācija ir tapusi iedvesmojoties no Lorensa Veinera (Lawrence Weiner) tekstuālā darba "The weight of the light / from above...".

Izstādes "Kopā viens" darbu periodiski raidītie mūzikas viļņi iezīmē to acumirklīgo klātbūtni telpā. Sasaucoties savā starpā mākslas darbi rada trauslu, nemitīgi mainīgu noskaņu un nojausmu pa cilvēku, objektu un vides savstarpējo saikni.

Darbi "Wanderlust" un "Zemu lidojošs mākonis" tapuši sadarbībā ar Beatrisi Gori un Agnesi Sidrevicu. Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, VKN, Latvijas Vēstniecība Vācijā, Amerikas Vestniecība Latvijā un Mareks Hofmanis.

Izstādes atklāšana 26. maijā plkst. 17:00 galerijā "Alma" (Rūpniecības ielā 1, Rīga).

Evelīna Vida (1978) dzīvo un strādā Rīgā un Berlīnē. Māksliniece pārstāvējusi Latviju 53. Venēcijas biennālē (2009). Viņas mākslas darbi tikuši izstādīti 15. Sidnejas biennālē (2006), Otrajā Maskavas biennālē (2007), "Manifesta 7" (2008), 12. Kairas biennālē (2010), Ziemeļvalstu mākslas biennālē Zviedrijā (2013) un personālizstādēs Latvijā, Vācijā, Nīderlandē un Itālijā.
 Evelīna Vida strādā jauktā tehnikā, eksperimentējot ar skaņas un vizuālajiem elementiem. Konceptuāli viņas pieeju raksturo eksistenciāla noskaņa un cilvēciskā pieredze, radot telpu, kurā skumjas saduras ar laimi, bet drāmu atšķaida humors.

Andrē Vida (1974) ir komponists un saksofonists, kurš dzīvo Berlīnē. Vida ir koncertējis kā solists, kā arī sadarbojies ar dažādiem māksliniekiem, tostarp Entoniju Brekstonu, Kevinu Blehdomu, Tareku Atoui, Hilduru Gudnadotiru, Maksu Loderbaueru, Rašadu Bekeru, Niko Doksu, Ari Benjaminu Meijersu un Džeimiju Lidelu. Andrē Vida ir cieši sadarbojies ar Anrī Sala, veidojot performances "Serpentine Galleries" Londonā, romiešu amfiteātrī Arlā, mākslas mesē "Frieze London" un Havanas biennālē.

Vida ir veidojis īpaši pasūtītus darbus "The Tri-Centric Foundation", 7. un 10. Globālajam mākslas forumam Dubaijā, 8. Berlīnes biennālei, mākslas un tehnoloģiju centram "Eyebeam", kā arī Eiropas Saksofonu ansamblim, muzikālajai partitūrai kā medijam un materiālam objektam veltītai performancei. Veidojot šos darbus, Vida izmantojis interaktivitāti, animāciju, gaismas un apģērba dizainu kā fiziskā performancē bāzētas kompozīcijas sistēmas elementus.

Galerija "Alma" (Rūpniecības iela 1, Rīga) ir atvērta darbadienās no plkst. 12:00 līdz 18:00. Ieeja brīva.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!



Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!